Cilt Bakımı Uzmanı Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Cilt Bakımı Uzmanı Nedir?

Cilt bakımı uzmanı, bir kişinin görünümünü iyileştirmek için yüzü ve vücudu temizleyen ve güzelleştiren kişidir. Genellikle salonlarda, sağlık ve güzellik kaplıcalarında veya tıbbi ofislerde çalışırlar. Özellikle kendi salonlarını işleten serbest meslek sahipleri olmak üzere birçok akşam ve hafta sonu çalışıyor.

Cilt Bakım Uzmanı Ne Yapar?

Cilt bakımı uzmanları genel olarak şu maddeleri yapar:

  • Müşterilerin cilt durumunu ve görünümünü değerlendirin
  • Mevcut tedavileri tartışın ve hangi ürünlerin müşterilerin cilt kalitesini iyileştireceğini belirleyin.
  • Balmumu, şeker veya lazer tedavisi kullanarak istenmeyen tüylerden kurtulun
  • Makyaj yapmadan önce cildi temizleyin
  • Temizleyiciler, losyonlar veya kremler gibi cilt bakım ürünlerini önerin
  • Müşterilere nasıl makyaj yapacaklarını ve ciltlerine nasıl bakacaklarını öğretin ve tavsiye edin.
  • Ciddi cilt sorunları için müşterileri bir dermatolog gibi diğer cilt bakımı uzmanlarına yönlendirin
  • Ekipmanı sterilize edin ve çalışma alanlarını temizleyin

Cilt bakımı uzmanları, cildin sağlığını ve görünümünü iyileştirmek için yüz bakımı, tüm vücut bakımı ve baş ve boyun masajı verir. Bazıları ölü veya kuru cildi çıkarmak için peeling, maske veya ovalama gibi başka cilt bakımı tedavileri sağlayabilir. Müşterilerle çalışmanın yanı sıra, cilt bakımı uzmanları, düzenli müşterilerinin kullandığı cilt bakımı rejimlerinin kayıtlarını da tutar. Giderek artan sayıda uzman, temizleyiciler, losyonlar ve kremler gibi cilt bakım ürünlerini aktif olarak satmaktadır. Kendi salonlarını işletenler, işçileri işe alma, denetleme ve işten çıkarma, iş ve envanter kayıtlarını tutma, malzeme siparişi verme ve reklam için düzenleme yapma gibi yönetim görevlerine sahiptir.

Cilt bakımı uzmanı Nasıl Olunur?

Cilt bakımı uzmanlarının farklı kişilikleri vardır. Sanatsal bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların yaratıcı, sezgisel, duyarlı, açık ve ifade edici oldukları anlamına gelir. Yapılandırılmamış, orijinal, uygun olmayan ve yenilikçi. Bazıları aynı zamanda araştırmacı yani; entelektüel, iç gözlemci ve meraklı.

En Popüler:  İnsan Kaynakları Uzmanı Nedir? Nasıl Olunur?

Bu meslek sana göre mi? Cilt bakımı uzmanının en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Cilt Bakımı Uzmanının Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Cilt bakımı uzmanları genellikle salonlarda, sağlık ve güzellik kaplıcalarında veya daha seyrek olarak tıbbi ofislerde çalışır. İş büyük ölçüde ayakta kalmayı gerektirebilir. Cilt bakımı uzmanlarının cildin durumunu değerlendirmesi gerektiğinden, iyi aydınlatma ve temiz çevre önemlidir. Koruyucu giysiler ve iyi havalandırma da gerekli olabilir. Çünkü cilt bakımı uzmanları genellikle yüz ve vücut üzerinde kimyasallar kullanır.

Cilt bakımı uzmanları, çoğu gece ve hafta sonu çalışma ile genellikle tam zamanlı çalışır. Özellikle serbest meslek sahipleri için uzun saatler yaygındır.

Cilt Bakımı Uzmanları ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu