Çiçek Tasarımcısı Nedir? Nasıl Olunur?

Bir çiçek tasarımcısı, çiçek tasarımı ve aranjmanlarındaki yaratıcılık ve bilgisini müşterinin ihtiyaç ve taleplerine uyacak şekilde kullanır. Kurutulmuş veya ipek çiçekleri, boyut, renk ve çekiciliğe göre çekici bir vitrinde birleştirmek için çiçek çeşitliliği hakkındaki bilgilerini kullanırlar. Bir çiçek tasarımcısına genellikle çiçekçi denir. Genellikle çiçekçilerde, marketlerde veya kendi iş yerlerinde çalışırken bulunabilirler.

Bir çiçek tasarımcısının ne yaptığını öğrenmek için Youtube’dan meslek tanıtım videosu izleyebilirsiniz.

Nasıl Çiçek Tasarımcısı Olunur?

Bir çiçek tasarımcısı bu kariyer alanına sadece lise diploması ile başlayabilir. Bununla birlikte bakım teknikleri ve çiçek tasarımı programları, topluluk kolejleri, meslek okulları veya özel çiçek okulları aracılığıyla sunulmaktadır. Bu okullarda reklam, bitki ve çiçek tanımlama, çiçek tasarımı ve işletme dersleri verilmektedir. Birçok okul, müfredatın bir parçası olarak seralarda çalışma deneyimi de sağlar. Bu okullardan birinin tamamlanması üzerine genellikle bir diploma veya sertifika verilir.

Yeni bir çiçek tasarımcısı için deneyim çoğunlukla iş başında deneyimli bir çiçekçi tarafından kazanılır. Amerikan Çiçek Tasarımcıları Enstitüsü tarafından gönüllü olarak sunulan Sertifikalı Çiçek Tasarımcısı sertifikasını alarak daha yüksek bir uzmanlık düzeyi belirtmek mümkündür.

Çiçek Tasarımcısının İş Tanımı

Çiçek tasarımcıları, çekici aranjmanlar sağlamak için çiçek çeşitleri hakkındaki bilgileriyle birlikte yaratıcı yeteneklerini kullanırlar. Kesme çiçeklerin yaşam beklentisi, özelliklerini, lezzetlerini ve hayvanlara yönelik toksik tehditlerini anlamak gerekir. Bir çiçek tasarımcısı ayrıca toptancılardan çiçek ve yeşillik yetiştirir veya sipariş ederdi. Ayrıca yeni teslim edilen çiçekleri su seviyesinin altındaki yaprakları soyarak işleyecekler ve çiçeklere daha uzun bir ömür ve tazelik sağlamak için çiçekleri serin bir vitrinin içine yerleştireceklerdi.

Çiçek tasarımcıları, çiçek gıda çözümlerini karıştırır ve temiz ve sıhhi çalışma alanlarını korur. Müşteriyi, oda sıcaklığı ve sulama gibi çiçekler için bakım talimatları konusunda eğitirler. Bir çiçek tasarımcısı genellikle etkinlik planlayıcıları ve iç mimarlarla çalışır ve işletmelere veya bireylere günlük, haftalık veya aylık çiçek aranjmanları sağlayabilir. Bir çiçekçinin mükemmel müşteri hizmeti sunması ve organizasyon becerilerine sahip olması gerekir. Sanatsal ve yaratıcı yetenekleri de olmalıdır.

En Popüler:  Blogger Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Çiçekçi Kimdir?

Çiçekler ve çiçek aranjmanları, ilk buluşmadan bir cenazeye ve hatta bir geçit törenine kadar herhangi bir olayı işaretlemenin güzel bir yoludur. Çiçek tasarımcıları, yaprakları ve gövdeleri bir kutlamaya dönüştürmek için yaratıcı güç sağlar. Çiçekçiler olarak da adlandırılan çiçek tasarımcıları, dekoratif görüntüler yapmak için canlı, kurutulmuş ve ipek çiçekleri ve yeşillikleri kesip düzenler. Ayrıca müşterilerin çiçekleri, kapları, kurdeleleri ve diğer aksesuarları seçmelerine yardımcı olurlar. Çiçekçiler, sanat anlayışlarını ve çiçek özellikleri ve aranjmanlarına ilişkin uzmanlık bilgilerini kullanarak, her durum için uygun çiçekleri seçer ve müşterilere bunlara nasıl uygun şekilde bakacakları konusunda tavsiyelerde bulunur.

Birçok çiçek tasarımcısı, saatleri değişiklik gösterse de tam zamanlı çalışır. Çok sayıda çiçekçi serbest meslek sahibidir. Bağımsız dükkanlar normal çalışma saatlerinde çalışır ancak marketler ve alışveriş merkezlerindeki çiçek reyonları daha uzun süre açık kalabilir. Tatillerde çiçekçiler en yoğun halindedir. Taze kesilmiş çiçekler bozulabilir olduğundan, çoğu sipariş önceden yapılamaz, bu nedenle tasarımcılar genellikle tatillerden hemen önce ve tatil sırasında ek saatler çalışır. Çiçek tasarımcıları genellikle lise diplomasına veya eşdeğeri bir diplomaya sahiptir ve becerilerini iş başında öğrenirler. Özel çiçek okullarında, teknik okullarda ve topluluk kolejlerinde çiçek tasarım programları vardır.

Kaynakça

  • İŞBUL, Türk Meslekler Sözlüğü, Çiçek Tasarımcıları.
  • Kariyer Geliştirme Merkezi. 27-1023.00.
  • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Raporlarından Faydalanılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu