Çevre Mühendisi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Çevre Mühendisi Nedir?

Çevre mühendisi, çevre sorunlarına çözüm geliştirmek için mühendislik, toprak bilimi, biyoloji ve kimya ilkelerini kullanan kişidir. Geri dönüşümü, atık bertarafını, halk sağlığını ve su ve hava kirliliğinin kontrolünü iyileştirme çabalarına katılırlar.

Çevre Mühendisi Ne Yapar?

Çevre mühendisleri, tehlikenin önemini değerlendirdikleri ve işlenmesi ve içerilmesi konusunda tavsiyelerde bulundukları tehlikeli atık yönetimi çalışmaları yürütürler. Ayrıca belediye su temini ve endüstriyel atık su arıtma sistemleri tasarlarlar ve önerilen inşaat projelerinin çevresel etkilerini araştırırlar.

Hükümetteki çevre mühendisleri aksilikleri önlemek için düzenlemeler geliştirir. Bazı çevre mühendisleri asit yağmuru, küresel ısınma, otomobil emisyonları ve ozon incelmesinin etkilerini en aza indirmenin yollarını araştırıyor. Ayrıca çevre sorunları ve sürdürülebilirliği ele almak için çevre bilimcileri, planlamacıları, tehlikeli atık teknisyenleri, mühendisler ve hukuk ve ticaret uzmanları gibi diğer uzmanlarla işbirliği yaparlar.

Çevre mühendisleri genellikle şu maddeleri yapar:

  • Çevresel inceleme raporları hazırlayın, gözden geçirin ve güncelleyin
  • Su ıslah tesisleri, hava kirliliği kontrol sistemleri ve atıkları enerjiye dönüştüren işlemler gibi çevre korumaya yol açan projeler tasarlayın
  • Planları, izinleri ve standart işletim prosedürlerini edinin, güncelleyin ve sürdürün
  • Çevresel iyileştirme projeleri ve yasal işlemler için teknik destek sağlayın
  • Bilimsel verileri analiz edin ve kalite kontrol kontrolleri yapın
  • Çevresel iyileştirme programlarının ilerlemesini izleyin
  • Çevresel düzenlemelere uygunluğu sağlamak için endüstriyel ve belediye tesislerini ve programlarını inceleyin
  • Şirketlere ve devlet kurumlarına kontamine olmuş alanları temizleme prosedürleri hakkında tavsiyede bulunun

Çevre mühendisleri, atık su ve diğer kirliliklerin arıtılması için tesisler ve süreçler tasarlarken, işçi güvenliğinden çevrenin korunmasına kadar birçok sorunu aynı anda çözmeye çalışır. İşverenleri için kayıpları önlemek, işçilerin sağlığını korumak ve çevresel zararı azaltmak için sorunları tanımlayabilmeli ve önceden tahmin edebilmelidirler. Çevre mühendisleri genellikle iş adamları, avukatlar ve kendi alanlarının dışındaki diğer profesyonellerle çalışır. Genellikle eğitim kapsamlarının dışında kalan belgeleri okumaları ve anlamaları istenir. Çevre mühendisleri bazen daha büyük olanların parçası olacak sistemler tasarlamak zorundadır. Önerilen tasarımların süreçteki işçiler, makineler, ekipman veya çevre dahil diğer bileşenlerle nasıl etkileşime gireceğini öngörebilmelidirler.

En Popüler:  Kurye Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Çevre mühendisleri, başkalarıyla ortak bir hedef doğrultusunda çalışabilmelidir. Genellikle diğer sistemleri tasarlayan mühendisler ve bilim adamları ile tasarımları uygulamaya koyan teknisyenler ve mekanikçiler ile çalışırlar. Yeni başlayan mühendisler bilgi ve deneyim kazandıkça, daha zor projelere geçerler ve tasarımları geliştirmek, sorunları çözmek ve kararlar almak için daha fazla bağımsızlık kazanır. Sonunda, çevre mühendisleri teknik uzman olmak veya bir mühendis ve teknisyen ekibini denetlemek için ilerleyebilir. Hatta bazıları mühendislik yöneticisi olabilir veya program yöneticileri gibi yönetici pozisyonlarına geçebilir. Fakat bir mühendis yönetim pozisyonuna geçmeden önce genellikle daha tecrübeli bir mühendisin gözetiminde çalışır.

Çevre mühendisi Nasıl Olunur?

Çevre mühendislerinin farklı kişilikleri vardır. Araştırmacı bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların entelektüel, iç gözlemci ve meraklı oldukları anlamına gelir. Meraklı, metodik, rasyonel, analitik ve mantıklıdırlar. Bazıları da gelenekseldir yani; vicdanlı ve muhafazakarlar.

Bu meslek sana göre mi? Çevre mühendisinin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz kariyer ve Meslek testimizi uygulayın.

Çevre Mühendisinin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Çevre mühendisleri, yaptıkları görevlerin doğası gereği çeşitli ortamlarda çalışırlar. Diğer mühendisler ve şehir ve bölge planlamacıları ile çalışırken, çevre mühendislerinin ofislerde olması muhtemeldir. İnşaat projeleri üzerinden çözüm üretirken şantiyelerde olma ihtimalleri yüksektir. Tehlikeli atık teknisyenleri ve çevre bilimcileriyle çalıştıklarında, dışarıdaki belirli yerlerde çalışırlar. İş adamları ve avukatlarla çalışırken, bilgi sundukları ve soruları cevapladıkları seminerlerde olma olasılıkları yüksektir.

Çevre Mühendisleri ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu