Meteorolog Nedir? Nasıl Olunur?

Meteorologlar, atmosferi inceleyen bilim adamlarıdır. Bazıları araştırmaya odaklanırken, diğerleri halkı hava durumu modelleri ve eğilimleri konusunda eğitiyor. Bu profesyoneller, halkın, hükümetin, tarımın ve ulaştırma sektörlerinin küresel bir etki yaratan hava koşullarına dayalı bilinçli kararlar alması için gerekli verileri sağlar.

Bir meteoroloğun ne yaptığını öğrenmek için Youtube’dan meslek tanıtım videosu izleyebilirsiniz.

Nasıl Meteorolog Olunur?

Dünya Meteoroloji Örgütü’ne göre ilginize bağlı olarak çeşitli meteoroloji seçenekleri bulunmaktadır. Araştırmaya odaklanmak istiyorsanız atmosfer bilimlerinde bir araştırmacı olabilirsiniz. Bu durumda, nasıl atmosfer ve uzay bilimcisi olunur başlıklı makalemize göz atın. Lisedeyseniz, Meteoroloji daha yüksek matematik ve fen bilgisi gerektirdiğinden matematik ve bilimde başarılı olmak iyi bir fikirdir.

Diğer bir seçenek ise meteoroloji veya atmosfer bilimleri alanında lisans derecesi kazanmak ve hava durumu yayıncısı olmaktır. Yayıncı olmak için mükemmel yazılı ve sözlü iletişim becerilerine sahip olmanız ve kamera karşısında rahat olmanız gerekir. Yayıncılık, habercilik veya kitle iletişim kursları almak, bunu başarmanıza yardımcı olacak ve atmosfer hakkındaki bilgilerinizi tamamlamak için hayati önem taşıyacaktır.

Meteorologun İş Tanımı

Meteorologlar, verileri sürekli değişen hava durumu modellerine göre güncellemek için çalışmalıdır. Bu veriler ayrıca hava kirliliği veya güneş ışınları gibi çevresel faktörleri de içerebilir. Bu verileri radarlar, meteoroloji istasyonları ve uydular gibi çeşitli kaynaklardan toplarlar. Hatta bazılarının, kapsama alanları boyunca ek bilgi sağlayan gözlemciler var.

Bu bilgileri topladıktan sonra, bu bilgileri atmosfer bilimleri alanında olmayan diğer kişilerle paylaşırlar. Meteorolog bir yayıncı ise, muhtemelen haftalık tahminler, hava durumu eğilimleri ve şiddetli hava uyarıları hakkında halka bilgi sağlayan bir televizyon veya radyo haber istasyonunda çalışacaklardır. Yayında kullanılan görselleri hazırlayıp daha sonra bu bilgileri genellikle canlı olarak sunacaklar. İnsanlara, hangi hava etkilerinin meydana geldiğini anlaşılması kolay bir şekilde açıklamak çok önemlidir. Hava şiddetliyse, sakin kalmak ve izleyicileri nasıl güvende kalacakları konusunda eğitmek de hayati önem taşıyacaktır. Meteorologların tatillerde, gecelerde ve hafta sonlarında çalışmaları ve şiddetli hava olayları veya acil durumlar için nöbetçi olmaları gerekebilir.

En Popüler:  Haritacı ve Fotogrametrist Nedir? Nasıl Olunur?

Meteorolog Kimdir?

Hatta kahvaltıdan önce ve kesinlikle evden çıkmadan önce çoğu insan hava durumu tahminine danışır. Bu önemli haber maddesi, hava ve iklimi inceleyen ve bu koşulların insan faaliyetini ve dünyayı nasıl etkilediğini inceleyen atmosfer ve uzay bilimcileri tarafından sağlanmaktadır. Atmosferik bilim adamları, hava balonları, radar sistemleri ve uydu görüntüleri gibi araçları kullanarak sahadan veri toplar. Birçoğu hava olaylarını modellemek veya tahmin etmek için kendi bilgisayar programlarını yazıyor ve halka veya müşterilerine hava olayları ve iklim değişikliğinin neden olduğu riskler hakkında tavsiyelerde bulunuyor.

Pek çok atmosferik bilim insanı türü vardır. Örneğin hava tahmincileri, havaalanları, çiftçiler, kamu hizmeti şirketleri ve diğerleri için kısa ve uzun vadeli koşulları tahmin etmek için bilgisayar modellerini kullanır. İklim bilimcileri, bina tasarımını planlamaya ve tarımsal üretimi değişen koşullara uyarlamaya yardımcı olmak için iklim değişikliğini modelliyor. Atmosfer bilimcileri genellikle tam zamanlı çalışırlar ve tek saatlerde veya fazla mesai için çağrılabilirler; şiddetli hava koşullarında veya bir saha istasyonunda günün her saati izleme koşullarında halkı bilgilendirir. Devlet meteoroloji istasyonlarında, laboratuvarlarda ve ofislerde veya televizyon ve radyo istasyonlarında çalışabilirler.

Atmosfer bilim adamlarının çoğu pozisyon için meteoroloji veya ilgili bir yer bilimleri alanında lisans derecesine ihtiyaçları vardır. Üniversite düzeyinde araştırma yapmak veya öğretmek için genellikle doktora gerekir.

Kaynakça

  • İŞBUL, Türk Meslekler Sözlüğü, Meteorologlar dahil Atmosfer Bilim Adamları.
  • Kariyer Geliştirme Merkezi. 19-2023.00.
  • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Raporlarından Faydalanılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu