Cerrah İş Tanımı ve 2024 Maaşları

Cerrah İş Tanımı

Cerrahlar, hastalık veya sağlık komplikasyonları teşhisi konan hastalar üzerinde çeşitli cerrahi prosedürler yapmak konusunda uzmanlaşmış tıp doktorlarıdır. Cerrahlar sadece belirli ameliyatları yapmak için daha da uzmanlaşabilirler. Çok yetenekli ve eğitimli, istikrarlı eller ve insanlarla iyi çalışmak için bir tutku var. Cerrahların çalıştığı yerler uzmanlık alanlarına ve kişisel tercihlerine bağlı olarak değişebilir. Fakat çoğu cerrah ya bir hastanede ya da bir poliklinikte çalışır. Çalışma saatleri de, özellikle 7/24 açık olan hastanelerde çalışan cerrahlar için büyük farklılıklar gösterebilir. Cerrahlar doğrudan hastane yöneticilerine veya yöneticilerine rapor verir.

Cerrahın Görevleri ve Sorumlulukları

Cerrahlar için özel iş görevleri, işverenlerine veya uzmanlık alanlarına göre değişir. Bununla birlikte tüm cerrahlar için ortak olan birkaç temel görev vardır. Örneğin:

Ameliyat Planları ve Stratejileri Yaratın

Ameliyat yapmadan önce, cerrahlar kapsamlı cerrahi planlar ve stratejiler oluşturmaktan sorumludur. Bu planları oluşturmak için doğrudan hastalarla çalışırlar ve tüm süreç boyunca konforlarını sağlarlar.

Ameliyat etmek

Cerrahın asıl sorumluluğu, yüksek basınç ve kazıklar altındaki katı protokolü takip ederek hastalarına ameliyat yapmaktır. Ameliyat sırasında cerrahlar ayrıca hastanın güvenliğini sağlamak için bir hemşire ekibi ve diğer sağlık personelini yönetirler.

Ameliyat Sonrası Bakım Stratejileri Yaratın

Cerrahlar ameliyatlarından sonra hastalarıyla kapsamlı postoperatif bakım stratejileri oluştururlar. Cerrahlar, bu stratejileri, hastaların en aza indirilmiş ağrı veya rahatsızlık ile mümkün olduğunca hızlı iyileşmelerine yardımcı olmak için oluştururlar.

Cerrahi Başarı ve Hasta Memnuniyeti Raporu

Cerrahlar ameliyatlarının başarısını bildirmekten sorumludur. Cerrahi başarısızlıklar durumunda cerrahlar, başarısızlığın arkasındaki nedenler ve gelecekte gerçekleşmesini önlemek için hangi süreçlerin uygulandığı konusunda hastane yönetimine rapor verir.

Cerrahi Araştırmalara Katılın

En Popüler:  Mekanik Teknisyeni Nedir? Maaşları Ne Kadar? - 2024

Cerrahlar, cerrahi prosedürleri ve etkinliklerini iyileştirmeyi amaçlayan cerrahi araştırma çalışmalarına katılabilirler. Ayrıca sürekli olarak kendi yöntem ve prosedürlerini geliştirmenin yollarını arıyorlar.

Cerrah Nasıl Olunur?

Cerrahlar baskı altında son derece iyi çalışırlar, stresli prosedürler sırasında bile ellerini sabit tutarlar. Birçok işveren yüksek düzeyde eğitim ve deneyime sahip cerrah adaylarını arar. Başarılı adaylar ayrıca aşağıdaki beceri ve nitelikleri gösterir:

 • Beceri – Cerrahlar yüksek derecede el-göz koordinasyonuna sahiptir. Ameliyat sırasında her hareketinde hassastır. Bu da hastaları için güvenlik ve başarı sağlar
 • Tıbbi bilgi ve deneyim – Cerrahlar tıp alanında inanılmaz derecede bilgilidir ve ameliyat öncesi ve sırasında acil kararlar almak için bu bilgiyi hızlı bir şekilde uygulayabilirler
 • Hastaya karşı tutum – Cerrahlar hastalarla günlük olarak genellikle stresli durumlarda çalıştıkları için, özellikle karizmatik ve şefkatli olmaları gerekir. Güven ve nezaketi ile ameliyat anına kadar hastaları rahatlatabilirler
 • Fiziksel dayanıklılık – Cerrahlar genellikle bir seferde saatlerce ameliyat yaparlar. Bu yüzden uzun prosedürlere dayanmak için uygun miktarda fiziksel dayanıklılığa sahiptirler.
 • Problem çözme yetenekleri – Bazen ameliyatlar yanlış gider. Fakat cerrahlar tereddüt etmeden hızlı bir şekilde düşünebilir. Yapışkan durumlara iyi çözümler düşünmek için problem çözme yetenekleri kullanırlar.

Kullandığı Araç Gereçler veya Programlar

Cerrahlar cerrahi prosedürler sırasında ve ofis çevresinde çeşitli araçlar kullanırlar. Bu araçlar şu maddeleri içerebilir:

 • Cerrahi ekipman (neşter, cerrahi makas, kelepçeler)
 • Tıbbi izleme ekipmanları (kalp monitörleri, kan basıncı manşetleri)
 • Elektronik tıbbi kayıt yazılımı

Cerrah Eğitimi

Cerrahlar bugünün profesyonel dünyasında en eğitimli insanlardan bazılarıdır. Cerrah olmadan önce, dört yıllık lisans eğitimi ve dört yıllık tıp fakültesine girerler, daha sonra üç ile sekiz yıl arasında bir ikamet programında geçirirler. Çoğu devlette cerrahların tıp ve cerrahi uygulamalarına uygun şekilde lisanslanması gerekmektedir. Bu lisanslama gereksinimleri, cerrahın çalıştığı ülkeye bağlı olarak değişebilir.

Cerrah Maaşı ve 2024 Yıllık Kazancı

Meslek İstatistikleri Bürosu’na (MİB) göre cerrahlar yılda ortalama 251.000 liralık bir maaş alıyorlar. Bu maaş, cerrahın uzmanlaştığı tıp alanına bağlı olarak değişebilir. Genellikle genel cerrahlar ve anestezi uzmanları olan cerrahların kazananı yılda 450.000 TL kazanıyor.

En Popüler:  Güvenlik Görevlisi İş Tanımı ve 2024 Maaşları

MİB, cerrahların önümüzdeki 10 yıl içinde %13 civarında bir istihdam artışı beklediklerini bildirdi. Bu büyüme kısmen yaşlanan bebek patlaması popülasyonundan kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte otomatik tıbbi teknolojideki yeni gelişmeler de genel olarak cerrahlara olan ihtiyacı arttırmıştır.

Kariyer, İş ve İstihdam Kaynakları

Cerrahın görevi hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu yararlı kaynaklar listesine göz atın:

WebSurg – Bu web sitesi, parmaklarını tıp dünyasının derinliklerine kazmak isteyen mevcut ve istekli cerrahlar için tamamen ücretsiz bir kaynaktır. Belirli cerrahi prosedürler hakkında birçok video sunar. Web sitesinin kullanımı kolaydır ve kullanıcıların içeriği vücudun veya teknolojilerin farklı bölümlerine göre filtrelemesine olanak tanır

Hekimin Haftalık – Bu web sitesi 35 yıldan uzun bir süredir cerrahlar ve diğer tıp uzmanları için “güvenilir bir tıbbi haber ve bilgi kaynağı” olarak kabul edilmektedir. Çeşitli uzmanlık alanlarını kapsayan derinlemesine makaleler içerir. Ayrıca yararlı videolar, komik karikatürler ve bilgilendirici infographics sunar

Komplikasyonlar: Cerrahın Kusurlu Bir Bilim Üzerine Notları – Gerçek bir cerrah tarafından yazılan bu kitap, kurgusal olmayan kitaplar için 2002 Ulusal Kitap Ödülleri’nde finalist oldu. Kitap, cerrahi dünyaya daha önce hiç görülmemiş bilgiler vermek için yazarın gerçek dünya deneyimlerini gözden geçiriyor

Ölümcül Olmak: Tıp ve Sonunda Önemli Olanlar – Gerçek bir cerrah tarafından yazılan bir başka kitap olan Mortal Olmak, birçok cerrahın günlük olarak karşılaştığı mücadeleleri ortaya koymaktadır. Cerrahların hastalara iyi bir ölüm yerine iyi bir yaşam sunma biçimlerine odaklanır

Cerrah ile Benzer Meslekler

Yüz binlerce uzman onaylı meslek veritabanımızdan benzer meslekleri keşfedin:

 • Cerrah
 • Plastik cerrah
 • Genel cerrahi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu