Kapıcı İş Tanımı ve Maaşları – 2021

Kapıcı İş Tanımı

Kapıcılar okulların, ofis binalarının, hastanelerin ve diğer kamu ve özel tesislerin iç ve dış kısımlarının temizlenmesinden sorumludur. Temizlemeye ek olarak birçok Kapıcı, ampulleri değiştirmek ve küçük onarımlar gibi mülkleri denetlemek ve bakım yapmakla görevlendirilmiştir.

Kapıcılar genellikle bir yöneticiye rapor verirken, çalışmaları çok az denetim ile veya hiç denetlenmeden tamamlanır. Meslek İstatistikleri Bürosu’na göre toplam 136.000 pozisyon ekleyerek, olan talebin 2025 yılına kadar %6 artması bekleniyor.

Kapıcı Görevleri ve Sorumlulukları

Bir Kapıcı’nın işinin gerçek kapsamı, çalıştıkları organizasyonun ihtiyaçlarına bağlı olacaktır. Ancak hemen hemen tüm Kapıcı pozisyonlarına uygulanabilecek birkaç temel sorumluluk vardır. Mevcut iş listelerinin gözden geçirilmesi aşağıdaki temel sorumlulukları belirledi.

Günlük Temizlik ve Bakım Hizmetleri Sağlayın

Kapıcı’nın ana görevi bir mülkün düzenli bakımını sağlamaktır. Bu durum süpürme, paspaslama, vakumlama, banyoların temizlenmesi ve yeniden beslenmesi, çöp kutularının boşaltılması ve hafif çim bakımını içerebilir. Ayrıca insanların veya malların yaralanmasını önlemek için ortaya çıkan dökülmeleri veya diğer tehlikeleri de temizlemelidir. Bazı kapıcılar da akşamları binaları güven altına almak ya da sabahları açmakla görevlendirilmişlerdir.

Periyodik Temizlik ve Onarım Yapın

Günlük temizlik görevlerine ek olarak Kapıcılardan periyodik olarak ağır temizlik işleri yapmaları istenir. Şampuan halıları, cilalama zeminleri, süs çalıları veya ağaçlar ve diğer belirtilen görevler Kapıcı’nın ortak görevleridir. Bazı Kapıcılar, ısıtma ve soğutma üniteleri, duman dedektörleri ve şömineler gibi tesis sistemlerinin mevsimsel muayenelerini sadece birkaçı olarak yaparlar. Birçok Kapıcı, sızdıran boruları sabitleme, termostatlarla ilgili sorunları giderme veya ışık fikstürlerini değiştirme gibi küçük onarımlar da yapar.

Tedarik Envanterini Koru

Kapıcılar temizlik malzemelerine ve ekipmanlarına dikkat ederler ve gerektiğinde gerekli envanteri yeniden sıralarlar. Bazı Kapıcılar doğrudan tedarikçilerden sipariş verebilir, bazıları ise şirketlerinden biriyle sipariş verebilir. Kapıcıların araç ve gereçlerini iyi çalışır durumda tutmaları ve temiz ve düzenli bir tedarik alanı tutmaları beklenmektedir.

Kapıcı Olmak İçin Gerekenler ve Şartlar

Kapıcılar güvenilir problem çözücüler olmalıdır. İyi zaman yönetimi becerilerinin yanı sıra minimum denetim ile çalışabilmeleri gerekir. Görevleri sırasında sık sık personel ve halkla etkileşime giren kapıcılar da iyi iletişim becerilerine sahip olmalıdır. Bu özelliklere ek olarak işverenler aşağıdaki becerilere sahip adayları arar.

Ana beceriler: Baktığımız iş ilanlarına dayanarak, işverenler bu temel becerilere sahip Kapıcılar istiyor. Kapıcı olarak çalışmak istiyorsanız, aşağıdakilere odaklanın.

  • Temizlik prosedürleri ve uygulamaları bilgisi
  • Temizlik kimyasalları ile çalışma deneyimi
  • Güvenlik uygulamaları bilgisi
  • Vites değiştirme süresi boyunca kaldırma, bükme ve ayakta durma gibi fiziksel gereksinimleri karşılama becerisi

Gelişmiş beceriler: Çoğu işveren aşağıdaki becerilere ihtiyaç duymasa da birden fazla iş listesi bunları tercih edilen şekilde içeriyordu. Bunları yetenek setinize ekleyin ve kariyer seçeneklerinizi genişletin.

  • El ve elektrikli el aletleri ile deneyim
  • Zımpara ve halı şampuanı gibi donanımları kullanabilme

Kapıcı İş Kaynakları

Kapıcı olmakla ilgilenenler için İnternet’te daha fazla kaynak var. İnterneti araştırdık ve bu bağlantıları öğrenme fırsatlarıyla dolu bulduk.

İnternetteki Bilgi Kaynakları

Temizlik Blogu – Bu blog Millennium Ticari Temizlik Hizmetleri tarafından sürdürülmektedir ve çevresel veya yeşil temizlik uygulamalarına odaklanmaktadır.

Kapıcı Kitapları

Profesyonel Temizleyicinin Kişisel El Kitabı – Yaşamak için temizleyenler için kapsamlı bir eğitim kılavuzu.

Temizlik Hizmeti Eğitim Kılavuzu: Temizlemenin Evrensel Yolu – Profesyonel temizlik teorilerini ve uygulamalarını kapsayan bir eğitim rehberi.

Endüstri Grupları

Uluslararası Temizlik Hizmetleri Birliği – 2004 yılında kurulan IJCSA’nın temizlik hizmetleri, temizlikçiler, ev temizlik hizmetleri ve temizlik tedarikçileri üyeleri bulunmaktadır. Sertifika kursları, kaynaklar ve ağ oluşturma olanakları sağlarlar.

Kapıcı ile Benzer Meslekler

Yüz binlerce uzman onaylı meslek veritabanımızdan benzer meslekleri keşfedin:

  • Kapıcı
  • Bekçi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu