Biyokimyacı Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Biyokimyacı Nedir?

Kanser veya Alzheimer hastalığını tedavi etmek için kullanılanlar gibi yeni ilaçlar ve ilaçlar geliştiren kişiler kimlerdir? Bir biyokimyacı!

Bir biyokimyacı, canlıların kimyasal ve fiziksel ilkelerini ve hücre gelişimi, büyümesi ve kalıtım gibi biyolojik süreçleri inceler. Uygulamalı araştırma yapan biyokimyacılar, hayatımızı iyileştiren ürünler ve süreçler geliştirir. Örneğin tıpta biyokimyacılar ve biyofizikçiler hastalıkları, genetik bozuklukları ve diğer hastalıkları tespit etmek için kullanılan testler geliştirirler.

Biyokimyacı Ne Yapar?

Biyokimyacılar temel ve uygulamalı araştırmalarda çalışırlar. Temel araştırma, hemen bilinen herhangi bir uygulama olmadan yürütülür; amaç basitçe insan bilgisini genişletmektir. Uygulamalı araştırma, belirli bir sorunu çözmeye yöneliktir.

Temel araştırmalara katılan bir biyokimyacı, kansere ve diğer hastalıklara yol açan organizmalardaki genetik mutasyonları inceleyebilir. Diğerleri, genetik özelliklerin birbirini takip eden nesiller boyunca nasıl taşındığını anlamak için bitki ve hayvanların evrimini inceleyebilir.

Biyokimya ve biyofizik alanındaki uygulamalı araştırmaların tıp dışında birçok kullanımı vardır. Tarımda, biyokimyacılar kuraklığa, hastalıklara, böceklere ve diğer rahatsızlıklara karşı daha dirençli genetik olarak tasarlanmış ürünler geliştiriyor. Biyokimyacılar ayrıca biyoyakıtlar gibi alternatif yakıtlar geliştirirler; bitkilerden yenilenebilir enerji kaynakları. Ek olarak çevreyi korumak ve kirliliği temizlemek için yollar geliştirirler.

Bir biyokimyacı genel olarak şu maddeleri yapacaktır:
– Temel ve uygulamalı araştırmada karmaşık projeler planlayın ve yürütün
– Laboratuvar ekiplerini yönetin ve işlerinin kalitesini izleyin
– Proteinleri, enzimleri, DNA’yı ve diğer molekülleri izole edin, analiz edin ve sentezleyin
– İlaçların, hormonların ve yiyeceklerin dokular ve biyolojik süreçler üzerindeki etkilerini araştırın
– Araştırmaya dayalı teknik raporlar, araştırma makaleleri ve öneriler hazırlayın
– Bulguları bilim adamlarına, mühendislere ve diğer meslektaşlara sunun

En Popüler:  Hayvan Bilimcisi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Bir biyokimyacı, araştırmalarını yürütmek için elektron mikroskopları, lazerler ve diğer laboratuvar alet ve ekipmanlarını da kullanacaktır. Bilimsel deneyler ve analizler yapmak için ileri teknolojileri kullanırlar.

Örneğin proteinlerin ve diğer moleküllerin üç boyutlu yapılarını belirlemek için bilgisayar modelleme yazılımı kullanıyorlar. Biyoteknoloji araştırmalarına dahil olanlar, rekombinant DNA’yı sentezlemek için kimyasal enzimler kullanırlar.

Çoğu biyokimyacı araştırma ekiplerinde çalışır. Araştırma projeleri genellikle disiplinler arasıdır ve biyokimyacılar sıklıkla fizik, kimya, bilgisayar bilimi ve mühendislik gibi diğer alanlardaki uzmanlarla birlikte çalışır.

Biyokimyacı Nasıl Olunur?

Biyokimyacıların farklı kişilikleri vardır. Araştırmacı bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların entelektüel, iç gözlemci ve meraklı oldukları anlamına gelir. Meraklı, metodik, rasyonel, analitik ve mantıklıdırlar. Bazıları aynı zamanda sanatsal yani; yaratıcı, sezgisel, hassas, açık ve ifade edici.

Bu meslek sana göre mi? Biyokimyacının en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Biyokimyacının Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Biyokimyacılar genellikle deneyler yapmak ve sonuçları analiz etmek için laboratuvarlarda ve ofislerde çalışırlar. Laboratuvarda tehlikeli organizmalar veya toksik maddelerle çalışanlar, kontaminasyonu önlemek için güvenlik prosedürlerini takip etmelidir.

Bazı biyokimyacılar, genellikle doğa bilimleri yöneticileri olarak yönetim pozisyonlarına geçer. Yönetim kariyeri peşinde koşanlar, zamanlarının çoğunu bütçe ve program hazırlama gibi idari görevlere harcarlar.

Biyokimyacılar ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu