Besteci Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Besteci Nedir?

Müzik için iyi bir kulağınız var mı? Orijinal müzik yaratmak sizin için bir tutku mu? Harika bir besteci olmak için gerekenlere sahip olabilirsiniz!

Besteciler, çeşitli türde medya eğlenceleri üretmek için kullanılan orijinal müzikleri yazar ve yönetir.

Bir filmde, televizyon programında, oyunda veya video oyununda bir hikaye anlatmaya yardımcı olurlar. Oluşturdukları film müziği projeye uygun olmalı ve uygun ruh hali ve tonu aktarmalıdır.

Besteci Ne Yapar?

Besteciler, film müziği gerektiren her şey için müzik notaları oluşturur ve düzenler. Korolar, müzisyenler veya enstrümantal topluluklar tarafından kusursuz performanslar yaratmak için yazılan notaların teknik olarak doğru olması gerekir. Parçadan üretilen ses kayıtları stil açısından farklılık gösterir ve klasik, country, folk, caz, tekno veya pop türlerini yansıtabilir.

Skor, bir oyundaki dramatik bir sahneye ruh hali veya duygu katabilir ya da bir film veya video oyununda çığır açan bir aksiyon sahnesi için fırtınalı bir zemin sağlayabilir.

Günümüzün en son teknoloji dünyasında, besteciler ayrıca dijital düzeyde ses kayıtlarını mükemmelleştirmek için gelişmiş elektronik ses ekipmanıyla birlikte çalışır. Besteciler, her bir kaydın armoni, ritim, melodi ve ton gibi teknik yönlerini düzenlemek için çalışır ve ardından bunları oldukça teknik kayıt ekipmanı ve yazılım paketleri ile mükemmelleştirir.

Besteciler ayrıca sözleşmelerinin gereklerini tartışmak için yönetmenlerle veya yapımcılarla görüşmek için zaman harcayacaklar. Tartışma, her sahnenin ruh hali ve tonu gibi konulara odaklanır. Bu sayede besteci film müziğinin veya partisyonun hangi yöne gitmesi gerektiğini bilir. Skor hazır sayılmadan önce genellikle revizyonların yapılması gerekecektir.

En Popüler:  Bilgi Güvenliği Yöneticisi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Besteci Nasıl Olunur?

Bestecilerin farklı kişilikleri vardır. Sanatsal bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların yaratıcı, sezgisel, duyarlı, açık ve ifade edici oldukları anlamına gelir. Yapılandırılmamış, orijinal, uygun olmayan ve yenilikçi. Bazıları da girişimci yani; maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser.

Bu meslek sana göre mi? Bestecinin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Bestecinin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Filmler, televizyon şovları, video oyunları, oyunlar, reklamlar, şarkılar ve orkestraların tümü, bestecilerin projelerini tamamlamalarını gerektirir. Besteciler, çeşitli medya biçimleri için notalar oluşturmak ve düzenlemek için evden veya bir stüdyoda çalışabilirler. Ayrıca provalara gidip gelirler ve performansları yönlendirip ince ayar yaparlar.

Besteciler, geleneksel olarak çalışmalarını medya veya performans şirketleriyle sözleşme yaparlar. Bir projeyi bitirdikten sonra, başka bir şirkette veya hatta farklı bir şehirde olabilecek bir sonrakini arıyorlar. Sonuç olarak besteciler çeşitli yerlerde genellikle uzun, düzensiz saatler çalışır.

Ses kaydı dünya çapında talep görüyor. Birçok besteci, Londra, Paris veya New York gibi büyük metropol bölgelerdeki performans sanatları şirketleriyle çalışmak veya film müziklerine ilgi duymak için seyahat edecek.

Besteciler ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu