Barmen Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Barmen Nedir?

Bir Moskova Katırı, Aperol Spritz, Manhattan, Daiquiri ve Viski Sour’un ortak yönü nedir? Elbette bir barmen!

Barmen, doğrudan barda müşterilere veya yemek odası müşterileri için içki siparişi veren garsonlar ve garsonlar aracılığıyla müşterilere içecekleri karıştırıp sunan kişidir.

Barmenlerin çok çeşitli içecek tariflerini bilmeleri ve içecekleri doğru, hızlı ve israf etmeden karıştırabilmeleri gerekir. Onları restoranlarda, barlarda, kulüplerde, otellerde ve diğer yemek servisi kuruluşlarında çalışırken bulacaksınız.

Barmen Ne Yapar?

Bir barmen genellikle şu maddeleri yapar:
– Müşterileri selamlayın, onları günlük özel ürünler hakkında bilgilendirin ve onlara menüler verin
– İçecek siparişleri alın
– Şarap dökün ve fıçı veya şişe bira ve diğer alkollü veya alkolsüz içecekler servis edin
– İçecekleri tariflere göre karıştırın
– Yasal içki içme yaşında olduklarından emin olmak için müşterilerin kimliklerini kontrol edin
– Barları, masaları ve çalışma alanlarını temizleyin
– Yazar kasaları çalıştırın, müşterilerden ödeme alın ve değişikliği iade edin
– Bar çalışmasını yönetin ve likör ve bar malzemelerini sipariş edin ve koruyun

Bazı kuruluşlar, özellikle çok sayıda müşterisi olan yoğun kuruluşlar, bir düğmeye basarak içecekleri otomatik olarak ölçen, döken ve karıştıran ekipmanlar kullanır. Bununla birlikte bu ekipmanı kullanan barmenler, büyük miktarda içecek siparişlerini yerine getirmek için hızlı bir şekilde çalışmalı ve özel içecek talepleri için malzemelere aşina olmalıdır.

Bazı işletmelerde ayrıca gazlı içecek dağıtıcıları, kokteyl çalkalayıcılar veya aksesuarlar, ticari süzgeçler, sis veya tetik püskürtücüler ve buz tıraş makineleri kullanabilirler.

Barmenler içecekleri karıştırmaya ve servis etmeye ek olarak içecekler için garnitür stoklar ve hazırlar ve yeterli miktarda buz ve diğer bar malzemeleri sağlar. Ayrıca cam eşya ve mutfak eşyaları yıkayabilir ve barda yemek yiyen müşterilere yemek servisi yapabilirler. Genellikle likör, karıştırıcılar ve diğer bar malzemelerinin bir envanterini sipariş etmekten ve muhafaza etmekten sorumludurlar.

Barmen Nasıl Olunur?

Barmenlerin farklı kişilikleri vardır. Girişimci bireyler olma eğilimindedirler. Bu da maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser oldukları anlamına gelir. Baskın, ikna edici ve motive edicidirler. Bazıları da gelenekseldir yani; vicdanlı ve muhafazakarlar.

Bu meslek sana göre mi? Barmenlerin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Barmenlerin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Barmenler restoranlar, barlar, kulüpler, oteller ve diğer yemek servisi kuruluşlarında çalışır.

Barmenler uzun süre ayakları üzerinde çalışırlar. Birçoğu ağır likör, bira veya diğer bar malzemelerini kaldırır. Genellikle yemek odası müşterilerine hizmet veren garsonlar ve garsonlar için içki siparişleri doldururlar. Sonuç olarak barmenler, müşterilerin hızlı hizmet almasını sağlamak için meslektaşlarıyla iyi çalışmalıdır.

En Popüler:  Göğüs Hastalıkları Uzmanı Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Sıkça Sorulan Sorular

Barmen olmanın adımları nelerdir?

Barmen olmanın belirli adımları yok. Bazı barmenler işle ilgili deneyimlerle hak kazanır. Barmen yardımcıları olarak başlayabilir ve temel karıştırma prosedürlerini ve tariflerini öğrenirken tam teşekküllü barmenlere dönüşebilirler. Yeni çalışanlar genellikle daha deneyimli bir barmenle çalışarak öğrenirler.

Bazı işverenler, yeni işçilere hizmet becerilerini açıklayan kendi kendine çalışma programları, online programlar, görsel-işitsel sunumlar veya eğitim kitapçıkları kullanarak öğretir. Bu tür programlar, kuruluşun felsefesini iletir, yeni barmenlerin diğer personelle kişisel ilişkiler kurmasına yardımcı olur ve bir ekip olarak çalışma isteği uyandırır.

Bazı barmenler becerilerini, bir barmenlik okuluna giderek veya bir meslek veya teknik okulda barmenlik kurslarına katılarak öğrenirler. Bu programlar, bir barın nasıl stoklanacağı, popüler kokteyl tariflerinin öğrenilmesi, gıda güvenliği prosedürleri, temel müşteri hizmetleri, ekip çalışması ve yerel kanun ve yönetmelikler hakkında bilgi edinmeyi içerir. Programlar aynı zamanda asi müşterileri ve hoş olmayan durumları ele almak için uygun yolları tartışma fırsatı da sağlar. Kursların çoğu birkaç hafta sürer ve bazı okullar mezunlarının iş bulmalarına yardımcı olur.

Barmenler için ilerleme, genellikle daha yoğun veya daha pahalı bir restoranda veya kazanç ipuçlarının daha iyi olduğu bir barda iş bulmakla sınırlıdır. Bazı barmenler, yemek odası şefi, müdür yardımcısı veya restoran genel müdürü gibi denetleyici işlere ilerler.

Barmen olmalı mıyım?

Barmenlik bazı insanlar için harika bir iş olabilir. Fakat diğerleri için büyük bir hata olabilir. Bu kariyerde başarılı olan insanlar, misafirlerini mutlu etmeye ve müşterilere bir deneyim sunmanın gururunu yaşamaktadır. Barmenliği bir kariyer yolu olarak (veya hatta geçici bir iş olarak) seçmeden önce, aşağıdaki hususları göz önünde bulundurmak isteyebilirsiniz:

Kolay İş Değil
Pek çok insan, bütün gün barda takılacağını düşünerek barmenliğe gider. Kesinlikle sosyal bir iş ve eğlenceli yönleri olsa da aynı zamanda çok zor fiziksel bir iş. Sürekli hareket halindesiniz, saatlerce ayakta duruyorsunuz ve sürekli olarak birçok insanla uğraşıyorsunuz.

Çoklu Görev Becerileri ve Hızlı Bellek Geri Çağırma Gereklidir
Barmenlerin her şeyi aynı anda yapabilmeleri gerekir. Çoğu barmen çoklu görev yapabilir. Fakat iyi barmenler içecekleri çok yüksek bir standartta tutarken çok görevli olabilir. En iyi barmenler yüzlerinde bir gülümseme tutarken her şeyi yapabilirler.

İnsanlara Nazik Olmak
Bazen, ne kadar kibar ya da eğlenceli olmaya çalışırsanız çalışın, sefil olacak insanların küçük bir yüzdesi olacaktır. Mümkün olduğunca iyi olmak, egonuzu kontrol etmek ve bu insanların mekanın veya personelin enerjisini düşürmelerine izin vermemek için gülümsemeye devam etmek önemlidir. Birisi kötü bir gün geçiriyorsa, bazen en iyisi onlarla olan etkileşimi kısa ve tatlı tutmak ve misafire ateşe daha fazla yakıt vermemektir.

Sınırları Belirlemek
İnsanların sana asılan zamanlar olacaktır ve bu durumlarda iyi olmakla çok iyi olmak arasında ince bir çizgi vardır. Müşterilere romantik bir şekilde dahil olmak genellikle kötü bir fikirdir ve sosyal sınırlar belirlemede çok ustalaşmanız gerekir.

Sabit Gelir Bölgeye Bağlıdır
Bir barmenin maaşı, çalışılan vardiyalara, yere ve mekana bağlı olarak değişebilir. Barmenlik Las Vegas, Manhattan, Boston, Seattle veya Miami gibi büyük şehirlerde çok kazançlı olabilir. Bu şehirlerde, bir barmen bir gece kulübünde veya kaliteli bir restoranda çalışarak oldukça para kazanabilir. Ayrıca, barmenler daha liberal fikirli bir nüfusa sahip bölgelerde/devletlerde daha fazla kazanırken, daha muhafazakar bölgelerde barmenler önemli ölçüde daha az kazanır.

Barmenlik Riskleri
Zaten sarhoş olan birine veya reşit olmayan bir kişiye çok fazla içki servisi yapmak, potansiyel olarak sizi yasal sıkıntıya sokabilir. Barmen olduğunuzda çok fazla sorumluluk aldığınızın ve bunun sizi rahatsız etmek için geri gelebileceğinin kesinlikle farkında olmalısınız.

Yer Seçimi
Restoranlar, spor barları, gece kulüpleri, keyifsiz barlar, golf kulüpleri gibi çeşitli mekanlarda barmen olabilirsiniz. Size en uygun yeri seçmek için bir barmenlik işi için nereye başvuracağınızı dikkatlice düşünün.

Barmenlik Saatleri
Ortalama olarak barmenler muhtemelen bazen ara vermeden on ila on iki saatlik vardiya yapıyorlar. İnsanların taleplerine göre saatlerce hazırlık, temizlik saatleri ve yemek saatleri vardır. Gece kulübü vardiyaları en zahmetli olanlardır (yanıp sönen ışıklar, yüksek sesli müzik ve neredeyse sürekli bir aciliyet duygusu) – vardiyalar yaklaşık 9-10:00’da başlar ve sabah 6-8’de hala orada olabileceğinize dair bir beklenti vardır.

Çok Alkol Etrafında Olmak
Barmen olarak çalışmak gerçekten yüksek riskli bir iş olabilir, eğer herhangi bir içki sorununuz varsa veya işleri ölçülü bir şekilde yapmakta sorun yaşıyorsanız. Barmenler sürekli olarak içki içme fırsatına sahiptir ve herkesin eğlenmesini izleyerek ve katılmak isteyerek baştan çıkarılabilir.

Bedava İçecek Beklentileri
Arkadaşlarınız muhtemelen sizi barda ziyarete gelecek ve bedava/ucuz içecekler bekleyeceklerdir. Bu durum çalıştığınız mekanda potansiyel olarak sorunlara neden olabilir ve ayrıca dikkatli olmazsanız arkadaşlarınızla ilgili bazı yanlış anlamalara mal olabilir. Başından itibaren bununla nasıl başa çıkacağınızı bilmek güzel.

Barmenlik Yüzeysel Bir İş Olabilir
Barmen olarak geçirdiğiniz süre boyunca (hem barın önünde hem de arkasında) tanışacağınız birçok kişi olacaktır. Bu arkadaşlıkların çoğu yüzeysel olacak ve bir süre sonra pek çok insan sektörden bıkmış hissedecek.

Tüm En Son İçecekleri Bilmeniz Gerekiyor
İyi bir barmen olmak istiyorsanız birçok farklı içecek (yeni ve eski) için iyi bir hafızanız olduğundan emin olmalısınız. Bazı içecekleri nasıl hazırlayacağınızı bilmiyorsanız, insanlar çok çabuk sinirlenirler.

Geçici Bir Gig
Barmenlik harika bir iş olabilir. Fakat pek çok insan için, özellikle uzun vadede doğru bir kariyer olması gerekmez. İsterseniz bir süre barmenlik yapabilir ve daha büyük bir hedefiniz var. Aslında birçok insan okula giderken haftada iki veya üç vardiya çalışıyor.

Barmenler ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu