Bahçıvan Nedir? Nasıl Olunur?

Bir bahçıvan, bahçedeki bitkilerin gelişmesi için bir bahçenin nasıl tasarlanacağı konusunda uzmandır. Bahçıvanın işinin büyük bir kısmı, bitkinin hayatta kalması için belirli sıcaklıklar ve koşullar daha elverişli olduğundan, ne zaman ekeceğini bilmektir. Bahçıvanlar bir bahçenin sağlığını korumalı ve zamanı geldiğinde bitkileri hasat etmelidir. Bahçıvanlar ayrıca kreş veya sera işçisi gibi çeşitli iş unvanlarına sahip olabilir.

Nasıl Bahçıvan Olunur?

Bahçıvan olarak iş bulmak için üniversite diploması gerekli olmayabilir. Deneyim kazanmak için bir ev bahçesi kurabilir, yerel bir botanik bahçesinde gönüllü olabilir veya bir topluluk bahçesinde çalışabilirsiniz. Ayrıca bir serada veya fidanlıkta giriş seviyesi bir pozisyon da kazanabilirsiniz. Fakat bahçecilik kursları almak size rekabet avantajı sağlayabilir.

Ayrıca Usta Bahçıvan da olabilirsiniz. Bu bahçıvanlar, genellikle üniversiteler aracılığıyla verilen resmi bahçecilik eğitim kursları almışlardır. Daha sonra topluluk bahçelerinde yardım etmek veya dersler sırasında halkı eğitmek gibi halka açık erişim yoluyla topluluklarında bahçeciliğin geliştirilmesine yardımcı olurlar.

Bahçıvanın İş Tanımı

Bir bahçıvan, bir bahçeyi sağlıklı ve verimli tutma konusunda deneyimlidir. Genellikle bölgeyi sulayarak, gübreleyerek ve hatta ayıklayarak iyi bir çevre ekiyor ve sürdürüyorlar. Bazı bitkileri budayıp, bölgedeki ölü bitkileri kaldırabilirler. Bu ölü bitkiler, diğer maddelerle birlikte bir komposta bile dönüşebilir. Daha sonra da gübre olarak kullanılabilir.

Ulusal Park Servisi tarafından yayınlanan gerçek bir bahçıvan iş tanımına bakalım. Bu iş ilanı, aşağıdaki görevleri yerine getirecek bir bahçıvan arıyor:

  • Ekme makineleri, yayıcılar, kenar biçme makineleri, çit düzelticiler, budama makası, püskürtücüler, kürekler, çapalar, tırmıklar ve biçme makineleri gibi çeşitli elle ve elektrikle çalışan bahçe alet ve ekipmanlarını kullanın ve bakımını yapın.
  • Yıllık ve periyodik muayenelerde lider Bahçıvana yardım edin. El testereleri ve budayıcılar kullanarak istenen uzuv yapısını korumak ve ölü, hastalıklı veya kırık dalları çıkarmak için çalıları budayın.
  • Yerleşik çalışma prosedürlerine ve Park’ın Pestisit Kullanım Programına uygun olarak pestisit uygulamak için püskürtücüleri ve yayıcıları kalibre edin.
  • Gerekirse zeminden enkaz ve çöpleri çıkarın ve çöp kutularını boşaltın.
  • Pikap kamyonlar, damperli kamyonlar, UTV’ler, ticari çim biçme makineleri gibi çeşitli benzinli, dizel veya elektrikli tekerlekli araçları çalıştırın.
En Popüler:  Hayvan Bilimcisi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Öğrenciler ve Öğretmenler için Kaynaklar

Bir öğretmenseniz ve okulunuzda bir bahçe başlatmak istiyorsanız Botanik Bahçesi bir online kaynağa ve bahçecilikle ilgili ek eğitim materyallerine sahiptir.

Ulusal Bahçıvanlar Derneği bir bitki veri tabanının yanı sıra ekim hesaplayıcı gibi kullanabileceğiniz yararlı araçlar ve uygulamalara sahiptir. Dikim takvimi, takviminizi ikliminize göre özelleştirmek için posta kodunuzu ekleme fırsatı sağlar.

Bahçıvan Kimdir?

Çok yıllık bir bitki, yıldan yıla geri gelen bir bitkidir, bu nedenle toprağa ekebileceğiniz bir bitkidir. Bende bu çok yıllık Japon anemon var, yıldan yıla geri geliyor. Kışın ölmez. Bu yüzden onu kesersiniz ve her yıl geri gelir ve o bitkiyi istediğiniz kadar bahçenizde tutarsınız. Yıllık, petunya veya coleus gibi, sadece bir mevsim çiçek açtıkları ve sonra sonbaharda bittikleri bir şeydir. Don onları öldürecek ve gitmiş olacaklar.

Tropikal bitkiler, kışın genellikle burada yaşamayan, ılık iklimlerde yaşayan bitkilerdir. Bu bir muz bitkisidir. Burada küçük muz bahçem gibi birkaç tane olabilir. Bütün yıl terk ettiğim tropikal bir bitkidir. Aslında yere yaklaşık 3 fit kadar geri ölür ve baharda geri gelir. Burada gördüğünüz bitkiler, çocukların geçen hafta ektikleri ve yaptıkları, sadece küçük bir bahçe aleti alıp kazıyorlar ve onu yere koyup içine koyuyorlar.

Kaynakça

  • İŞBUL, Türk Meslekler Sözlüğü, Çiftçiler ve İşçiler, Mahsul, Fidanlık ve Sera.
  • Kariyer Geliştirme Merkezi. 45-2092.01.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu