Aşçıbaşı Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Aşçıbaşı Nedir?

Yemek hazırlamayı, pişirmeyi ve sunmayı seviyor musunuz? Aşçıbaşı olmak isteyebilirsiniz!

Bir şef yemek konusunda çok yenilikçi olabilir; yeni yemekler yaratmak, günün spesiyallerinin ne olacağına karar vermek ve heyecan verici bir menüyü bir araya getirmek.

Bir mutfak şefinin bazı örnekleri arasında yemek servisi yapanları, restoran ve otel şeflerini ve fırın ve pasta şeflerini sayabiliriz.

Mutfak Şefi Ne Yapar?

Çoğu şefin bazı uzmanlık alanları veya tercih ettikleri çalışma alanları vardır. Fakat bir şefin belirli bir nişe alışması zaman alabilir. Çoğu zaman en çok talep gören şefler, bir mutfağı koordine etmeye yardımcı olan birçok beceri setine sahip, birçok hazırlık alanında yetenekli olanlardır.

Restoran şefi veya istasyon şefi, soğuk yiyecekler hazırlamaktan (kiler şefi), çorba ve sıcak ara sıcaklardan (entremetier) kızartma şefi, ızgara şefi ve sote şefi (saucier) yapmak gibi istasyonların herhangi birinde çalışabilir.

Sosluk, çoğu zaman diğer hat şeflerine göre kıdeme sahip yarı yönetimsel bir pozisyondur. Sous şef (yardımcı şef), tabakçıya ve diğer aşçılara göre kıdemlidir ve baş şef (şef de mutfak) tüm mutfak çalışanları üzerinde kıdem ve yetkiye sahiptir.

Bu kariyer, her gün bir meydan okumadan ve aktif bir işyerinden hoşlanan, çok motive olmuş kişiler için iyi bir seçimdir.

Detaylara dikkat etmek de önemlidir. Çünkü tarifleri takip etmek ve pişirme malzemelerini, stok seviyelerini ve yönetim görevlerini takip etmek genellikle bir restoran şefinden beklenir. İyi bir fiziksel formda olmak ve mükemmel kişisel hijyeni sürdürmek, bir kişinin günde en az sekiz saat ayakta durmayı bekleyebileceği, ağır tencere ve mutfak ekipmanlarını sürekli kaldırabileceği bir pozisyon için de önemlidir.

En Popüler:  Güvenlik Görevlisi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Aşçıbaşı Nasıl Olunur?

Mutfak şeflerinin farklı kişilikleri vardır. Girişimci bireyler olma eğilimindedirler. Bu da maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser oldukları anlamına gelir. Baskın, ikna edici ve motive edicidirler. Bazıları aynı zamanda sanatsal yani; yaratıcı, sezgisel, hassas, açık ve ifade edici.

Bu meslek sana göre mi? Aşçı şefinin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Mutfak Şefinin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Mutfak şefinin işyeri, üst düzey restoran ve otel mutfaklarından özel mutfaklara, hastane mutfaklarından emeklilik merkezlerine, yolcu gemilerine ve hatta film setleri için yiyecek sağlamaya kadar çok çeşitli olabilir.

Ortalama bir şef için uzun saatler neredeyse verilir ve geç saatlerde çalışmak da çok yaygındır. Birçok restoran saat 22:00’de kapanabilir. Fakat mutfakları temizlenip ertesi gün saat 02:00’ye kadar hazırlanmaz.

Aşçılar ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu