Arama Pazarlama Stratejisti Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Arama Pazarlama Stratejisti Nedir?

Yaratıcı ancak ayrıntı odaklı, arama motoru pazarlamacılığı stratejistleri (arama motoru pazarlamacılığı uzmanları olarak da adlandırılır), bir şirketin online varlığını iyileştirmenin yollarını bulmak için elektronik medyaya odaklanan kişilerdir.

Hemen hemen her işletmenin bir web sitesi vardır. Yıllar önce bu çaba satışları artırmak ve yeni müşteriler çekmek için yeterliydi. Şimdi, çoğu müşterinin yalnızca bir ev bilgisayarı yok, aynı zamanda işlerini yürütmek için düzenli olarak cep telefonlarını ve tablet bilgisayarları da kullanıyor. Bir mobil cihazda bulunamayan ve kullanılamayan bir web sitesi, bir şirket için çok az değer taşır. Arama motoru optimizasyonu, bir şirketin dijital çağdaki başarısının anahtarıdır ve bu tür pazarlama profesyonellerinin uzmanlık alanıdır.

Arama Pazarlamacılığı Strateji Uzmanı Ne Yapar?

Arama pazarlaması, arama motorlarının İnternette bilgi bulup derecelendirdiği sürekli değişen algoritmalara dayanır. Google ve Yahoo gibi arama motorları, ön sayfada hangi bilgilerin görüneceğini ve arama için kullanılan anahtar kelimelere bağlı olarak hangi sırayla görüneceğini belirlemek için birçok kriter kullanır.

Bilgisayar programlama dilini kullanan bir arama motoru pazarlamacılığı stratejisti, şirketi doğru bir şekilde gösteren tam işlevli bir site oluşturmak için bir şirketin pazarlama ekibiyle birlikte çalışır. Şirket için yeni bir kamu imajı tasarlamak için pazarlama ekibiyle birlikte çalışır. Bir stratejist daha sonra bu bilgiyi şirkete veya diğer paydaşlara birçok pazarlama teklifinde sunar.

Bir arama pazarlama stratejisti, web sitesindeki bilgileri ve resimleri arama motorlarına hitap eden bilgilere dönüştürür. Müşterilerin bir şirketin ürün veya hizmetini ararken kullanması muhtemel olan anahtar kelimeleri araştırır ve ardından bu anahtar kelimeleri sitedeki stratejik konumlara yerleştirir. Bir stratejist, mevcut arama motoru optimizasyonu algoritmaları hakkında bilgi toplar, algoritmalara ne kadar iyi uyduğunu görmek için bir şirketin web sitesindeki bilgileri test eder ve anahtar kelime seçimlerinin etkinliğini test etmek için düzenli olarak web sitesi analitiği çalıştırır.

En Popüler:  Risk Yönetimi Uzmanı Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Arama motoru optimizasyonu yoluyla bir şirketin web sitesinin “pasif” tanıtımına ek olarak bir arama pazarlama stratejisti, bir şirketin ücretli online reklamını tasarlar ve uygular. Anahtar kelime araştırmasını kullanarak, ilgili web sitelerinde reklam alanı yazar ve satın alır ve korur şirket sitesine geri doğru bağlantılar Bir stratejist ayrıca ilgili web sitelerindeki bloglarla ücretsiz bağlantılar kurar ve bu siteleri şirketin sitesine bağlanmaya teşvik eder.

Arama pazarlaması stratejisti Nasıl Olunur?

Arama pazarlaması stratejistlerinin farklı kişilikleri vardır. Girişimci bireyler olma eğilimindedirler. Bu da maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser oldukları anlamına gelir. Baskın, ikna edici ve motive edicidirler. Bazıları aynı zamanda araştırmacı yani; entelektüel, iç gözlemci ve meraklı.

Bu meslek sana göre mi? Arama pazarlamacılığı strateji uzmanının en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Arama Pazarlama Stratejisi Uzmanının Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Çoğu zaman bir arama motoru pazarlamacılığı stratejisti bir ofis ortamında çalışır. Çünkü çalışmalarının çoğu online pazarlama çabalarını oluşturmak, test etmek ve uygulamaktan oluşur. Ayrıca diğer ekip üyeleriyle bir bilgisayar laboratuvarı ortamında da çalışabilir. Bir stratejist doğrudan bir şirket için çalışabilir veya aynı anda birçok şirketle çalışan bir danışmanlık firmasında çalışabilir.

Arama pazarlaması stratejistleri için düzenli 40 saatlik haftalar yaygındır. Fakat şirketin günlük iş rutinine müdahale etmemek için bir siteyi test ederken veya başlatırken alternatif bir program çalışması gerekebilir. Son tarihler yaklaştıkça veya yeni bilgisayar arızaları ortaya çıktıkça ek saatler gerekebilir.

Arama Pazarlamacılığı Stratejistleri ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu