Arama Motoru Pazarlama Uzmanı Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Arama Motoru Pazarlama Uzmanı Nedir?

Arama motoru pazarlaması (veya SEM), arama motorlarını pazarlama ve reklam amaçlı kullanma sürecidir. Bir arama motoru pazarlama uzmanı (veya SEM uzmanı), bir şirketi tanıtacak, yeni ziyaretçileri çekecek, potansiyel müşterileri satışa dönüştürecek ve tekrar eden işler üretecek, gelir getiren bir web sitesi geliştirmeye yardımcı olacak kişidir. Bu durum pazarlama kampanyalarını yöneterek, izleyerek ve test ederek, tıklama başına ödeme (PPC) reklamcılığı kullanarak, çekici reklam metni yazarak ve anahtar kelime araştırması yaparak yapılır.

Arama Motoru Pazarlama Uzmanı Ne Yapar?

Günümüzde işletmelerin başarılı olabilmeleri için güçlü bir online görünürlüğe ihtiyaçları var. Web mevcudiyeti yeni müşterilere eşittir ve ayrıca hangi hizmetlerin ve ürünlerin mevcut olduğu konusunda iletişim kurar ve ilgi uyandırır. İşletmeler, güçlü arama motoru pazarlama stratejilerine yönelik çabaları kolaylaştırmak için bir arama motoru pazarlama uzmanı tutacaktır. Bu çabalar nihayetinde bir şirketin Google, Yahoo veya Bing gibi arama motorlarındaki sıralamasını yükseltmeye yardımcı olur.

SEM uzmanları, bir web sitesinin sıralamasının organik ve ücretli olarak değerlendirilmesiyle ilgilenirler. Çeşitli ücretli mekanizmalar aracılığıyla web sitesi trafiğini artırmak için web tasarımcıları, SEO uzmanları ve dijital içerik yöneticileri gibi diğer web uzmanlarıyla yan yana çalışacaklar.

Arama motoru pazarlamacılığı uzmanları, arama motorlarının farklı sayfaları nasıl sıraladığını derinlemesine anlar. Hangi bölümlerinin yeniden yazılması gerektiğini görmek için bir sayfanın içerik kalitesine ve anahtar kelime kullanım miktarına bakacaklar. İstatistiksel yazılım ve analitiği kullanarak, bir sayfaya giden web sitesi trafik modellerini inceleyecek ve hangi alanların ayarlanması gerektiğini belirleyecekler. Ayrıca, bir şirketin online varlığını genişletmesine yardımcı olmak için sosyal medya pazarlaması ve tıklama başına ödeme reklamcılığı gibi arama motoru optimizasyonu stratejilerini kullanacaklar.

En Popüler:  Adli Patolog Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Arama motoru pazarlamacılığı uzmanının becerileri:
– herhangi bir arama motoru geliştirmesinin etkinliğine ilişkin ölçütler sağlayabilmelidir
– arama motoru optimizasyonunda kullanılan her türlü tekniği anlayabilmeli, destekleyebilmeli ve iyileştirebilmeli
– web sitesi için hedeflenen orijinal içeriği üretebilmeli ve yönetebilmeli
– SEM kampanyalarının uygulanması için hizmetleri, reklam satıcılarını ve ücretli mekanizmaları bağlama konusunda deneyim sahibi olmak
– bağlam üretimi için hedeflenen anahtar kelimeler üretebilmelidir
– rakiplerin tüm kampanyalarını analiz ederek üstün stratejik pazarlama kampanyaları geliştirebilmeli
– müşterinin koyduğu yatırımla karşılaştırıldığında bir kampanyanın başarısı hakkında veri sağlayabilmelidir

Arama motoru pazarlamacılığı uzmanı Nasıl Olunur?

Arama motoru pazarlama uzmanlarının farklı kişilikleri vardır. Araştırmacı bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların entelektüel, iç gözlemci ve meraklı oldukları anlamına gelir. Meraklı, metodik, rasyonel, analitik ve mantıklıdırlar. Bazıları da gelenekseldir yani; vicdanlı ve muhafazakarlar.

Bu meslek sana göre mi? Arama motoru pazarlamacılığı uzmanının en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Arama Motoru Pazarlama Uzmanının Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Arama motoru pazarlamacılığı uzmanları, online bir varlığı olan herhangi bir sektör veya işte çalışabilir. Fakat istihdam için en büyük endüstri pazarlama endüstrisidir. İşletmeler artık SEM ihtiyaçları için dış pazarlama firmalarına yöneliyor.

Arama Motoru Pazarlama Uzmanları ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu