Alçıpan Ustası Maaş, Eğitim ve Görev Tanımı

Alçıpan Yükleyicileri için Görev Tanımı

Alçıpan çerçeveler veya alçıpan askıları olarak da adlandırılan alçıpan montajcıları, standart boyutlu alçıpan parçalarını bina duvarlarına uyacak şekilde hassas bir şekilde ölçer ve keser. Alçıpan, aralarında alçı bulunan iki kat kağıttan oluşan ağır bir malzeme olduğundan, genellikle bir duvara kaldırmak ve yapıştırmak, bir ahşap veya metal yapı çerçevesine çivi çakmak veya vidalamak iki işçiyi alır. Alçıpan tavanlara monte edildiğinde, işçiler yerine oturtmak için mekanik asansörler kullanır.

Eğitim İş başında eğitim veya adaylık; inşaat önlisans dereceleri mevcuttur
İş Yetenekleri Matematik yeteneği, el becerisi, fiziksel uygunluk, iyi görme ve denge
Yıllık Ortalama Maaş (2021)* 43.730 Türk lirası (alçıpan ve tavan döşemesi montajcısı)
Kariyer Durumu (2016-2026)* %1 (alçıpan ve tavan döşemesi montajcıları)

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

İşi, iş başında eğitim vermeye istekli bir müteahhit veya sendika çırakları aracılığıyla bir alçıpan montajcısı olarak bulmak mümkündür; bazı adaylıklar, Birleşik Marangozlar Kardeşliği (UBC) tarafından listelenmiştir. Bazı işverenler toplum, ortaokul, teknik okullar veya ticaret okullarında okul sonrası eğitime sahip olanları tercih eder. Bazı topluluk kolejleri, inşaat odaklı 2 yıllık Uygulamalı Bilimler Derecesi; Tipik kurslar alçıpan montajı, inşaat güvenliği, marangozluk ve plan okumasını içerebilir.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Alçıpan montajcılarının iyi el becerisi, görme ve denge ile güçlü ve fiziksel olarak uygun olması gerekir. Ayrıca ölçüm almak için gereken temel matematik becerilerine de sahiptirler.

Ekonomik ve Kariyer Durumu

Alçıpan ve tavan döşemeleri montajcıları en kalabalık alanlarda en fazla işi bulur. 2026’da sona eren on yıl boyunca, Meslek İstatistikleri Bürosu, bu işçilerin iş fırsatlarını %1 oranında büyütmelerini öngörüyor. Mayıs 2018’den itibaren, MİB’e göre alçıpan ve tavan döşemecileri için ortalama maaş 43.730 liraydı.

En Popüler:  Yazılım Mühendisleri Maaşları, Ne İş Yapar? Görev Tanımı

Benzer Meslekler

İlgili kariyerler şunlardır:

Marangoz

Bu kariyere giden en yaygın yol, lise mezunlarının marangozluk becerilerini resmi bir stajyerlik yoluyla öğrenmeleri olmasına rağmen bazıları marangoz yardımcısı olarak başlayıp işte öğrenerek becerilerini öğreniyor. MİB’e göre marangozlar için fırsatlar 2016-2026 yıllarında iyi olmalı, %8’lik bir büyüme bekleniyor. 2017’de bu mesleğin ortalama yıllık maaşı 45.170 liraydı.

Brickmason, Blockmason ve Stonemason

Lise mezunları, stajyerlik veya teknik okul programını tamamlayarak duvarcılık becerilerini öğrenebilirler; bazıları ayrıca işte gerekli becerileri öğrenirler. MİB, taş, beton bloklar ve tuğlalarla birlikte kaldırımlar, duvarlar ve çitler inşa eden masonların, 2017 yılında yıllık ortalama 42.900 liralık maaş kazandığını ve tuğla ustalarının ve blok ustalarının kazandığını belirtti. Tüm duvarcılık işçileri için istihdam görünümleri ortalamadan daha hızlıdır, %12 büyüme beklenirken, 2016-2026 yılları arasında taş işçileri, tuğla ustaları ve blockmasonlar için %10 tahmin edilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu