Akupunkturcu Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Akupunkturcu Nedir?

Akupunktur, eski bir Çin iyileştirme sanatıdır ve 2.000 yıldan fazla bir süredir uygulanmaktadır! Bir akupunktur uzmanı, genel akupunktur kategorisine giren bir grup tedavide uzmanlaşmıştır.

Birçok insan akupunkturun sadece iğnelerle ilgili olduğunu varsayar. Fakat gerçekte kullanılan birçok tedavi tekniği vardır. Ayrıca Çince, Japonca ve Korece akupunkturu da içeren çeşitli stiller vardır. Fakat hepsinin ortak bir amacı vardır: sağlığı iyileştirmek ve korumak ve hastalıkları önlemek.

Akupunkturcu Ne Yapar?

Akupunktur, mükemmel sağlığı bir denge durumu olarak gören geleneksel Doğu Tıbbına dayanır. Hastalık ve hastalığa, Qi veya vücudun hayati enerjisi dengesiz olduğunda neden olur. Vücuttaki belirli noktaların uyarılması, bu dengesizliği düzeltir ve vücudu dengeye kaydırarak ağrıyı azaltır ve sağlığa kavuşmasını sağlar.

Son yıllarda akupunktur batı kültürlerinde daha geniş kabul gördü ve kullanıldı ve genellikle ana akım hekimler tarafından ek bir tedavi olarak öneriliyor. Tamamlayıcı ve alternatif tıbba artan bir odaklanma ile akupunktur, önemli bir büyüme görmesi muhtemel bir kariyerdir.

Bir akupunktur uzmanı, dört muayene ile bir hasta değerlendirmesi yapacaktır:

 • Muayene. Bu durum hastaya, vücut tipine, duruşa, cilt tonuna ve saç parlaklığına bakmayı içerir. Ayrıca geleneksel dil teşhisi yöntemini de içerebilir.

 • Dinleme. Bilgi, hastanın sesini dinleyerek ve nefes alıp vererek elde edilir. Koku da dahildir.

 • Hissetme veya Palpasyon. Bu durum abdominal palpasyon ve meridyen dokunuşunu ve pratisyenin hastanın nabzını hissettiği ve hızı, ritmi, kaliteyi ve şekli not aldığı geleneksel nabız teşhisi sanatını kullanır.

 • soruşturma. Vücut işlevi, sindirim, diyet, uyku, ağrı, duyusal işlev, eliminasyon, terleme, adet kanaması ve tıbbi geçmişi değerlendirmek için standart sorular kullanılır.

  En Popüler:  Dedektif Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?
 • Akupunktur uzmanı değerlendirmede toplanan bilgilerden hastanın durumunu anlayabilir. Bir akupunkturcu tarafından kullanılan anatomi ve fizyoloji görüşü batı tıbbından farklıdır ve Yin ve Yang dengesi, Meridyen teorisi ve hastalık kalıpları gibi kavramlar üzerine inşa edilmiştir.

  Akupunktur uzmanı, tedaviye başlamadan önce hastanın belirti ve semptomlarının tüm bölümlerini göz önünde bulundurarak bütüncül bir bakış açısı benimser.

  Akupunktur tedavisi iğneleri kullanabilir. Fakat bu kullanılan araç ve tekniklerden sadece biridir. Yakı, masaj, polarite cihazları, kan taşıma yaklaşımları ve frekans yaklaşımları da bir akupunktur uzmanı tarafından kullanılır.

  Tekniklerin her birinde birçok farklı uygulama yöntemi vardır. Örneğin masaj, geleneksel Çin usullerinde veya meridyen bazlı Japon Shiatsu’da kullanılabilir. Meridyen yolları boyunca Qi akışını kolaylaştırmak için meridyenler ve akupunktur noktaları boyunca elektromanyetik bir gradyan oluşturmak için farklı cihazlar kullanılır.

  Akupunkturda kullanılan en iyi bilinen teknik elbette iğnelerdir. Bunlar birçok kalınlık ve uzunlukta gelir ve genellikle bir saç teli kadar incedir. Paslanmaz çelik, altın veya gümüş gibi farklı malzemelerden yapılmıştır. İğne tedavisi, iğnelerin vücudun her yerinde belirli noktalara yerleştirilmesini içerir.

  Bir akupunktur uzmanı ayrıca sıklıkla egzersiz, diyet değişiklikleri ve bitkisel takviyeler önerecektir. Meslek gelişiyor ve yeni teknikler dahil edilmeye devam ediyor. Örneğin renk delinmesi, akupunktur noktalarında renkli ışınların kullanıldığı bir çeşittir.

  Akupunkturcu Nasıl Olunur?

  Akupunkturcuların farklı kişilikleri vardır. Araştırmacı bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların entelektüel, iç gözlemci ve meraklı oldukları anlamına gelir. Meraklı, metodik, rasyonel, analitik ve mantıklıdırlar. Bazıları da sosyaldir yani; kibar, cömert, yardımsever, sabırlı, şefkatli, yardımsever, empatik, düşünceli ve arkadaş canlısıdır.

  Bu meslek sana göre mi? Akupunktur uzmanının en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

  En Popüler:  BT Yöneticisi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

  Akupunkturistin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

  Akupunktur uzmanları tedavi kliniklerinde, ofislerde veya özel muayenehanelerde çalışır. Birçoğu diğer sağlık hizmeti sağlayıcılarıyla ortaklaşa çalışmaktadır. Bazıları hastanelerde çalışıyor. İş, uzun saatler ayakta durmayı içerebilir ve müşterilerin rahatlığı için akşam ve hafta sonu saatlerini içerebilir.

  Güvenlik düzenlemelerine ve temiz iğne prosedürlerine uyulmalı ve teknisyenler güvenli iğne kullanımı ve atma uygulamalarını kullanmalıdır. Kan gibi biyolojik tehlikelere maruz kalma olasılığı yüksektir.

  Akupunkturcular ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Başa dön tuşu