Ağ Yöneticisi Nedir? Nasıl Olunur?

Bir ağ bilgisayar yöneticisi, yerel alan ağlarının (LAN’lar), geniş alan ağlarının (WAN’lar) ve intranetlerin bakımını yapar, kurar ve organize eder. Ayrıca bir kuruluşun bilgisayar sistemlerini ve diğer veri iletişim sistemlerini de desteklerler. Bilgisayar ağı mimarları ve bilgisayar ve bilgi sistemleri yöneticileri ve BT dışı personel gibi bilgi teknolojisi (BT) çalışanlarını yönetir ve onlarla birlikte çalışırlar.

Nasıl Ağ Yöneticisi Olunur?

Bazı işverenler ortaöğretim sonrası sertifikalara ihtiyaç duyarlar. Fakat çoğu kuruluş bilgi bilimi, bilgisayar bilimi veya ilgili alanlarda lisans derecesi ister. Bilgisayar veya elektrik mühendisliği bölümü de genellikle kabul edilir. Hatta bazıları yüksek lisans derecesini tercih edecek veya gerektirecektir. Önemli bir deneyim beklenmektedir ve bazıları stajlar ve iş başında eğitim fırsatları yoluyla kolejlerinde pratik deneyim kazanırlar. Hızla ilerlediği için bu meslekte güncel kalmak önemlidir, bu nedenle rekabeti sürdürmek için kariyeri boyunca ders alması önerilmektedir.

Ağ Yöneticisinin İş Tanımı

Bir ağ yöneticisi, bir kuruluşun mobil, sunucu ve masaüstü ekipmanını denetler. Kuruluşun bilgisayar ve ağ sistemleri ihtiyaçlarına karar verirler ve donanım ve yazılımı kurarlar. Herhangi bir sistem için herhangi bir onarım veya yükseltme gerekiyorsa, bunu yapabilirler. Veri depolama ağlarının ve e-postaların verimli bir şekilde çalıştığını görmeleri ve çalışanın iş istasyonunun yanı sıra virüslere karşı da korunduğu beklenir. Her zaman merkezi bilgisayar ağına bağlı olduklarından emin olurlar. Telekomünikasyon ağları bazen yöneticiler tarafından yönetilir.

Sistemlerin veya ağların performansının yeterince hızlı çalışıp çalışmadığını veya daha iyi hale getirilip getirilemeyeceğini öğrenmek için veri toplar ve sorunları giderir. Başkalarını doğru yazılım ve donanım kullanımı konusunda eğitmeleri gerekir. Var olduğunda bir sorunu çözebilir ve veri yedeklemeleri ve felaket kurtarma işlemlerini gerçekleştirebilirler.

En Popüler:  Çiftçi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Bir ağ bilgisayar sistemleri yöneticisinin matematik, bilgisayar ve elektronik, idare ve yönetim ve İngilizce bilgisine ihtiyacı vardır. Sadece birkaç isim vermek gerekirse, eleştirel düşünme, okuduğunu anlama, karmaşık problem çözme ve sistem değerlendirmesi gibi yeteneklere ihtiyaçları vardır. Ağ yöneticileri tam zamanlı çalışır ve genellikle fazla mesai yapmak zorundadır.

Ağ Yöneticisi Kimdir?

Hemen hemen her organizasyonun kritik bir parçası olan bilgisayar ağları, bilgi teknolojisi uzmanlarının gözetimine ihtiyaç duyar. Ağ ve bilgisayar sistemleri yöneticileri, bu ağların günlük çalışmasından sorumludur. Kurulmadan önce bir kuruluşun ihtiyaçlarının bir sistem tarafından karşılanmasını sağlayarak başlarlar, ardından donanım ve yazılımları yüklerler ve gerektiğinde sürekli yükseltme ve onarımlar yaparlar. Etki alanları, yerel alan ağlarını, geniş alan ağlarını ve diğer veri iletişim sistemlerini içerir.

Bu BT uzmanları, diğer BT personeli ve BT dışı personel ile de sık etkileşim içindedir. Çoğu ağ ve bilgisayar sistemi yöneticisi tam zamanlı çalışır. Kuruluşlar büyük ölçüde bilgisayar ağlarından sürekli hizmet almaya bağımlıdır, bu nedenle sorunlar ortaya çıktığında, yöneticiler fazla mesai saatlerinde çalışabilir. Ağ ve bilgisayar sistemi yöneticilerinin, sorunları ve BT dışındaki çalışanlara çözümlerini açıklamak için iletişim becerilerinin ve ağ sorunlarını fiilen parçalayıp çözmek için problem çözme ve bilgisayar becerilerinin bir kombinasyonuna ihtiyacı vardır.

Bazı işverenler alana girmek için yalnızca bir sertifika veya önlisans derecesi gerektirse de, çoğu bilgisayar veya bilgi bilimi ile ilişkili bir ana dalda lisans derecesi gerektirir. Bu meslek, bilgisayar donanımı ve ekipmanıyla çalışmaya odaklanmayı içerdiğinden, bilgisayar mühendisliği veya elektrik mühendisliği bölümü de genellikle kabul edilebilir.

Kaynakça

  • İŞBUL, Türk Meslekler Sözlüğü, Ağ ve Bilgisayar Sistemleri Yöneticileri.
  • Kariyer Geliştirme Merkezi. 13-2011.01.
  • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Raporlarından Faydalanılmıştır.
En Popüler:  Hayvan Bilimcisi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu