Adli Muhasebeci Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Adli muhasebe mesleğinde bir kariyer, bir araştırma zihniyetiyle birleştirilen ayrıntıya ve mükemmel sayısal yeteneklere özen gösterilmesini gerektiren uzman bir rol arıyorsanız, size uygun olacaktır.

Adli bir muhasebeci olarak mali beceri tutarsızlıklarını ve hileli faaliyet, finansal yanlış beyan veya yanlış davranış ve anlaşmazlıklar gibi yanlışlıkları araştırmak için muhasebe becerilerinizden yararlanacaksınız.

Rol, muhasebe, denetim ve araştırma becerilerinin bütünleşmesini içerir. Bilgiyi ortaya çıkarmak, finansal belgeler ve raporlarda belirli usulsüzlükleri belirlemek, kesin kayıpları ölçmek ve yasal olmayan fonları geri almak için titiz soruşturmalar yapacaksınız. Bulgularınız hakkında raporlar sunacak, etkinliklerin nasıl gerçekleştirildiğine dair yeniden inşası ve öngörüleri sunacaksınız.

Yaygın bir yanlış anlama, adli muhasebecilerin, zamanlarının çoğunu, suç eylemini ortaya çıkarmak için araştırma yapmak için harcadıklarıdır. Gerçekte, çalışmanızın sadece küçük bir kısmı dolandırıcılığı araştırmaya odaklanır.

Ek çalışma alanları arasında ticari davalar, mesleki ihmal ve kar hesaplamaları, uzman tanık ve evlilik çalışmaları sayılabilir. Bazı adli muhasebeciler şirketler tarafından finansal problemlerin riskini en aza indirmeyi ve iyi uygulama için itibarlarını arttırmayı amaçlayan önleyici faaliyetlere odaklanmak için istihdam edilmektedir.

En son gerçekleşen mali çöküşünün ardından, bu kariyer daha yaygın hale geldi. İş dünyası daha karmaşık hale geldiğinden ve hem kamu hem de özel sektörde hesap verebilirliğe daha fazla talep olduğu için büyümenin devam etmesi muhtemeldir.

Sorumlulukları ve Görevleri Nelerdir?

Adli bir muhasebeci olarak görevleriniz şu maddeleri içerecektir:

 • Finansal kayıtlardan veri çıkarma
 • Elektronik tablolar oluşturma ve düzenleme
 • Fonları izlemek ve geri kazanım için varlıkları tanımlamak için adli araştırma yapmak
 • Finansal verilerin adli analizini yapmak
 • Finansal bulgulardan adli muhasebe raporları hazırlamak
 • Bilgiyi ortaya çıkarmak ve doğrulamak için görüşmeler yapmak
 • Mahkemeye analitik veri hazırlama
 • Uzman tanıklığı verilmesi gerektiğinde mahkemeye katılmak
 • Bir davanın daha geniş ekonomik ve yasal sonuçlarını anlama
 • Soruşturma yapmak için yurt dışına seyahat etmek.
En Popüler:  Vergi Danışmanı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Maaşları Ne Kadar? (2023 Güncel Zamlı Maaş)

 • Muhasebeciler için başlangıç ​​maaşları. Bulundukları yere, sektöre, büyüklüğüne ve firmanın türüne göre değişmektedir. Kariyerine giren bir mezun olarak 44.000 TL’den fazla kazanmayı bekleyebilirsiniz.
 • Ortalama adli muhasebecinin maaşı 65.020 liradır.

Bu pozisyondaki ilk beş ile on yıl boyunca ödemeniz hızlı bir şekilde artabilir. Fakat herhangi bir ek tecrübenin ücret üzerinde büyük bir etkisi yoktur.

Maaşlar, ikramiye, kar paylaşım planları, sağlık sigortası, emekli aylıkları ve araç ödenekleri gibi şirket avantajları ile arttırılabilir.

Gelir, kazanç ve maaş bilgisi sadece bilgilendirme amaçlıdır.

*Maaşlar Temmuz 2023’de güncellenmiştir.

Çalışma Saatleri

Çalışma saatleri kuruma bağlı olarak değişebilir. Genellikle pazartesiden cumaya 09:00 – 17:00 arasındadır.

Ancak akşamları ve hafta sonları fazladan saatler çalışmak, son teslim tarihlerini ve taahhütlerini yerine getirmek için oldukça yaygındır. Tek bir uygulayıcı olarak kurarak, bağımsız olarak çalışma şansına sahip olacaksınız.

Çalışma Şartları Nasıl?

 • Adli muhasebe hizmetlerine olan talep, şirketler finansal reform için taahhütlerini göstermek ve skandaldan kaçınmak istediklerinden son yıllarda artmıştır.
 • İşler bazen müşteri tesislerinde gerçekleştirilir ve geceleme beklenebilir.
 • Derinlemesine incelemeler yapmak zahmetli olabilir ve yüksek düzeyde bir taahhüt ve ayrıntıya dikkat etmek gerekir. Fakat davanın sonucuna hayati önem taşıyan bilgileri ortaya çıkarmak inanılmaz derecede faydalı olabilir.

Aranan Şartlar ve Nitelikler Neler?

Herhangi bir konuda bir derece ile adli muhasebeye girebilirsiniz, ve bir muhasebe derecesi gerekli olmasa da size çalışmak için iyi bir temel verebilir.

Adli tıp alanında uzmanlaşmak için bir işverenle bir eğitim sözleşmesi imzalamanız ve tanınmış bir profesyonel kuruluştan kalifikasyon yapmanız gerekecektir. Adli muhasebe alanında bir sertifika veya diploma için online eğitim almak mümkündür ve Türkiye’deki bazı üniversiteler özel lisans ve yüksek lisans programları sunmaktadır.

Adli muhasebe alanında lisansüstü derslerini almanızı tavsiye ederiz.

En Popüler:  Sigorta Riski Araştırmacısı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Gerekli Beceriler Nedir?

Aşağıdaki maddeleri yapmanız gerekecek:

 • Detaylara yüksek dikkat
 • Verileri iyice analiz edebilme
 • Yaratıcı düşünce
 • Ticari farkındalık
 • Metodik bir yaklaşım
 • Ses yargısı
 • Organizasyon ve zaman yönetimi becerileri
 • Mükemmel iletişim becerileri
 • Kaliteli yazılı rapor üretme becerisi
 • BT uzmanlığı.

İş Deneyimi ve Staj Başvurusu

Özellikle adli muhasebe mesleğinde iş tecrübesi edinmeniz zor olabilir. Fakat muhasebe mesleğinde herhangi bir deneyiminiz çok faydalı olacaktır. İç denetim, risk değerlendirmesi ve vergi konularındaki deneyim de yararlı olabilir.

Büyük bir muhasebe firması ile bir yaz stajı elde etmekte başarılı olursanız rotasyonel staj programının bir parçası olarak adli bölümlerinde zaman geçirme fırsatınız olabilir.

Özel bir CV ve teminat mektubu göndererek adli muhasebe firmalarına spekülatif başvurularda bakabilirsiniz.

Çalışmanın hassas doğası nedeniyle iş deneyimi elde edemezseniz, mevcut adli muhasebecilerin görevi ve nasıl başladığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir bilgi görüşmesi talep edebilirsiniz.

İşverenler ve İş İlanları:

Kamu ve özel sektörde, bankalar, polis kuvvetleri, sigorta şirketleri ve devlet kurumları dahil olmak üzere çeşitli işverenler tarafından işe alınabilirsiniz. Büyük muhasebe firmalarının çoğu, bazı küçük şirketler ile birlikte, uzman adli muhasebe departmanlarına sahiptir.

Alternatif olarak kendiniz için çalışmayı ve kendi adli muhasebe işinizi kurmayı da düşünebilirsiniz.

Mesleki Gelişme ve Eğitimler

Tamamen kalifiye olduktan sonra, adli muhasebe konusunda uzmanlaşmış profesyonel bir kuruluşla üyelik kazanmaya bakabilirsiniz.

ICFA halka ve adli hesap verme mesleğini kamuoyuna ve müşterilerine adli tavsiye ve rehberlik sağlamada yer alan kişilere tanıtmayı ve geliştirmeyi amaçlayan küresel bir kurumdur. 18’den fazla ülkede üyeleri var.

Adli muhasebe konusunda uzmanlaşmış profesyonel bir organın üyesi olmak zorunlu değildir. Fakat bunu yapmak güvenilirliğinizi arttırmak ve bilgi ve becerilerinizi güncel tutmak için faydalı olabilir. Kendi işinizi kurmayı veya serbest çalışmayı düşünüyorsanız bu da çok önemlidir.

Kariyer ve İş İmkanları

Adli muhasebe niş bir alandır ve bir kez bu rolde heyecan verici ve hızlı tempolu bir alanda uzmanlaşmayı seçtiniz.

Bir takım veya departman içinde daha üst bir role ilerlemek için seçenekler genellikle mevcuttur ve online yönetim veya takım liderliği sorumlulukları üstlenebilirsiniz.

Bazı insanlar kendi bağımsız firmalarını kurarak serbest meslek sahibi olmayı seçebilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu