Adli Bilim Teknisyeni Ne Yapar? Nasıl Olurum?

Adli Bilim Teknisyeni Nedir?

Adli tıp teknisyeni, fiziksel kanıtları toplayıp analiz ederek suçların araştırılmasına yardımcı olan kişidir. Çoğu teknisyen, olay yeri incelemesinde veya laboratuvar analizinde uzmanlaşmıştır. Olay yeri müfettişleri sıkıntılı koşullar altında uzun saatler çalışabilirler.

Adli Bilim Teknisyeni Ne Yapar?

Bir suç mahallinde, bir adli bilim teknisyeni genellikle aşağıdakileri yapar:

  • Neyin ve nasıl kanıt toplanması gerektiğini belirlemek için sahnede yürüyün
  • Suç mahallinin ve kanıtların fotoğraflarını çekin
  • Suç mahallinin eskizlerini yapın
  • Bulunduğu kanıtın yeri ve konumu gibi gözlem ve bulgularına ilişkin yazılı notlar tutun
  • Silahlar, parmak izleri ve vücut sıvıları dahil tüm ilgili fiziksel kanıtları toplayın
  • Kanıtı bir suç laboratuvarına aktarmadan önce kataloglayın ve saklayın. Adli tıp teknisyenleri, kanıt belirlemek ve toplamak için cımbız, siyah ışıklar ve özel kitler kullanabilir. Suç mahallerini işlemenin yanı sıra otopsilere de katılabilirler.

Laboratuvarlarda, bir adli bilim teknisyeni genel olarak aşağıdakileri yapacaktır:

  • Bilimsel analiz yoluyla olay yeri kanıtlarını tanımlayın ve sınıflandırın
  • Kimyasal ve fiziksel analizlerin sonuçlarını kullanarak şüpheliler ve suç faaliyetleri arasındaki olası bağlantıları keşfedin
  • Kanıtlar ve bulguları hakkında toksikoloji gibi ilgili veya özel alanlardaki uzmanlara danışın.
  • Bilimsel bulgulara dayalı olarak suç mahallerini yeniden oluşturun

Adli tıp teknisyenleri, araştırmacılar tarafından toplanan bilgileri dikkatlice inceleyerek ve fiziksel kanıtlar üzerinde bilimsel testler yaparak suç mahallerini yeniden oluştururlar. Örneğin laboratuvar teknisyenleri, bir atışın hangi yönden yapıldığını belirlemek için kan sıçrama modellerinin fotoğraflarına bakabilir ve olay yerinde bulunan mermiler üzerinde balistik testler yapabilir.

Laboratuvarlarda çalışan adli tıp teknisyenleri, kanıtları analiz ederken kimyasallar ve mikroskop gibi laboratuvar ekipmanı kullanır. Ayrıca, suç mahallerinde toplanan parmak izlerini, DNA’yı ve diğer kanıtları incelemek için bilgisayar veritabanlarını kullanırlar ve bunları daha önce tanımlanmış insanlarla ve şeylerle eşleştirirler. Laboratuvar analizi yapan çoğu adli bilim teknisyeni, DNA veya balistik gibi belirli bir kanıt analizi türünde uzmanlaşmıştır.

En Popüler:  İcra Kurulu Başkanı Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Tüm adli tıp teknisyenleri, bulgularını ve araştırma yöntemlerini detaylandıran yazılı raporlar hazırlar. Raporlarını avukatlara, dedektiflere ve diğer kolluk kuvvetlerine açıklayabilmelidirler. Ayrıca, bulguları ve yöntemleri hakkında mahkemede ifade vermeye çağrılabilirler.

Adli tıp teknisyeni Nasıl Olunur?

Adli tıp teknisyenlerinin farklı kişilikleri vardır. Araştırmacı bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların entelektüel, iç gözlemci ve meraklı oldukları anlamına gelir. Meraklı, metodik, rasyonel, analitik ve mantıklıdırlar. Bazıları da gelenekseldir yani; vicdanlı ve muhafazakarlar.

Bu meslek sana göre mi? Adli tıp teknisyeninin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz kariyer ve Meslek testimizi uygulayın.

Adli Bilim Teknisyeninin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Adli tıp teknisyenleri bir şehir veya bölge etrafındaki farklı yerlere seyahat etmelidir. Çünkü suçlar her yerde meydana gelebilir. Olay yeri incelemesi üzücü ve tatsız olabilir. Çünkü müfettişler pek çok rahatsız edici manzara görürler. Suç mahalli müfettişleri kademeli olarak gündüz, akşam veya gece vardiyalarında çalışırlar ve fazla mesai yapmak zorunda kalabilirler. Çünkü kanıt toplamak için her zaman hazır olmaları gerekir.

Adli Bilim Teknisyenleri ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu