Youtube’da Para Kazanmanın En İyi Yolları – 2023

Medyada, izleyici düzeyinde veya görüntüleme sayısında YouTuber’ların popülaritesinin artmasıyla birçok kişi YouTube’da para kazanmayı kolay buluyor.

Fakat herkes için mi? Üzerinde yaşamak için yeterince para kazanabilir miyiz? YouTube’dan sadece reklamcılıkla geçinebilir miyiz? Bu yazıda tüm bunlardan bahsedeceğiz ve size YouTube’da para kazanmanın farklı yollarını tanıtacağız.

Konunun özüne inmeden önce, kelimenin tam anlamıyla televizyonu geride bırakan bu platformda bazı rakamlar vermekte fayda var.

YouTube Bilgileri

 • Dünya çapında her ay 1,9 milyar kullanıcı bağlanıyor.
 • Fransa’da 37.5 milyon kullanıcı veya nüfusun %81’i.
 • Yaşları 16 ile 24 arasında değişen her 10 Fransız’dan 8’i günde en az bir kez internete giriyor.

Bu rakamlarla bu platformun önemini görebiliyoruz.

Bununla birlikte bir platformda ne kadar çok insan varsa, reklamlarını göstermek için para ödemeye istekli olan şirketlerin dikkatini o kadar fazla çeker.

YouTube kanalınızdan nasıl para kazanılır?

Doğrudan, bir YouTube kanalı için para kazanmayı düşündüğünüzde, aklınıza reklam gelir.

Ancak aslında YouTube ile para kazanmanın başka yolları da var. Bu yöntemlerin her birinin avantajlarını ve dezavantajlarını sizlere aktararak sizlere sunacağız.

Reklam

Dediğim gibi, YouTube denince aklınıza milyonlarca izlenme ve hızlıca zengin olma ihtimali geliyor.

Efsaneyi kıracağım, ama bu yanlış! Zaten milyonlarca görüntüleme yapmak için, çok karmaşık. Sektöre göre değişir. Fakat ortalama olarak bir YouTuber 1000 görüntüleme başına 0.80 TL kazanıyor..

Ancak bir kez daha tekrarlıyorum: bu bir tahmindir. Çünkü bu aynı zamanda kanalınızın sektörüne de bağlıdır. Gerçekten de bazı sektörler reklamları için daha fazla ödemeye hazır. Bu yüzden daha fazla kazanacaksınız. Fakat başarılı bir YouTuber değilseniz, her videonuza milyonlarca izlenme ve milyonlarca abone olmadıkça, bunu başaramayacaksınız. YouTube reklamlarıyla yaşayın.

YouTube tarafından ödenmesi gereken koşullar

Youtube kanalınızdan reklamlarla para kazanabilmek ve dolayısıyla kanalınızda reklam gösterimini etkinleştirmek için uyulması gereken koşullar vardır:

 • Kanalınız YouTube kurallarına ve yönergelerine uymalıdır.
 • Bir Google Adsense hesabı oluşturmanız gerekiyor.
 • En az 1000 aboneye ve 4000 saat izlenmeye sahip olmalısınız.
 • YouTube iş ortağı programına katılmak için başvurmanız gerekir.

YouTube kanalımın para kazanma özelliğini nasıl etkinleştiririm?

Şartları yerine getirdikten sonra muayene talebi otomatik olarak yapılır. Youtube para kazanmayı doğrularsa, reklamlar otomatik olarak gösterilir ve bu reddedilirse kanalınızı para kazanmaya göndermek için 30 gününüz vardır.

Ürün yerleştirme

Kliplerin maliyetini finanse etmek için video kliplerde yaygın olarak kullanılan ürün yerleştirme, kanalınızdan para kazanmanın iyi bir yoludur.

En Popüler:  Podcast Nasıl Başlatılır? (Ücretsiz Kılavuz) - 2023

Bu durum bir ürünü doğrudan videosunda tanıtmaktan ibarettir. Bunu, ürünü göstererek veya test ederek yapabilirsiniz. Sınır yok.

Bağışlar

Bağış, içeriğinden para kazanmanın basit bir yoludur. Prensip basit: Yapmanız gereken tek şey, İnternet kullanıcılarına işinizi takdir ederek bağış yapma fırsatı vermek.

Bu şekilde iyi kazanamazsınız. Fakat kanalınızda reklamı etkinleştirmek için gerekli tüm koşulları beklemek zorunda kalmadan kanalınızın para kazanma özelliğini hızlı bir şekilde ayarlamanıza olanak tanır.

Bağlantı yerleşimi

Diyelim ki epeyce izlenen bir videonuz var. İçinde bir ürün veya markadan bahsediyorsanız, söz konusu markayla iletişime geçerek açıklamanıza bir bağlantı eklemeyi teklif edebilirsiniz. Bu sayede video trafiğinin bir kısmı markaya yönlendirilir.

Bunu yapmak için, bu bağlantıyı bir ücret karşılığında koymayı teklif edebilirsiniz. Bunu yerine koymadan önce, YouTube kurallarına uyduğundan emin olmalısınız.

Üyelik

Bu durum YouTube’da para kazanmanın en iyi yollarından biridir.

Videolarınızı oluşturacağınız zaman hizmetlerden veya ürünlerden bahsedecek ve bunlardan para kazanabileceksiniz. Birisi bağlantınızı inceleyip siteden satın aldığında, satıştan bir komisyon kazanırsınız.

Kanalınız başlatılır başlatılmaz bunu yerine koyabilirsiniz. Affiliate platformlarına kayıt olmanız yeterlidir.

Tanıtımını yapmak istediğiniz ürünün satış ortağı programı olup olmadığını öğrenmek için Google’a ürün + satış ortağı adını yazmanız yeterlidir, ardından platforma kaydolmanız yeterlidir. Bu size videonun açıklamasında kullanacağınız kişiselleştirilmiş bir izlenen bağlantı sağlayacaktır.

Bağlantıyı açıklamaya ne kadar yükseğe yerleştirirseniz o kadar iyi olur. Üyeliğin daha da iyi çalışmasını sağlamak için, büyük bir kanalınız olduğunda, tek başınıza sunacağınız ve İnternet kullanıcılarını bağlantınız üzerinden sipariş vermeye teşvik edecek benzersiz bir promosyon kodu için pazarlık yapabilirsiniz.

Kendi ürünlerini sat

Bence YouTube ile para kazanmanın en iyi yolu bu! Para kazanmak için çok fazla trafiğiniz olması gerekmez. Örneğin yemek yapıyorsanız, kendi yemek kitabınızı satabilirsiniz. Bir çiftten bahsediyorsun, videolu eğitim satabilirsin. Ve benzeri ! Kendi ürünlerinizi satarak marjı ve dolayısıyla ne kadar kazanacağınızı seçersiniz.

Markanızı oluşturun

Kanalınızın konusu ne olursa olsun, sizi takip eden binlerce hatta on binlerce insan olduğunda, görselinizde güzellikler yaratabilirsiniz: kupalar, tişörtler, kazaklar gibi.

Bir şeyi anlamalısınız: sizi takip eden bu insanlar yaptığınız işin hayranı ve ürünlerinizi almaya hazırlar.

Markalarla ortaklık

Çok sayıda hayranınız olduğunda, markalar size çok fazla ilgi gösterecektir.

O zaman, neden olmasın, bu markalarla bir ortaklık kurabilir. L’Oréal ile Caroline Receveur’da olduğu gibi, bir ürüne, hatta tüm bir koleksiyona adınızı koyabilirsiniz.

Elbette bu tür bir ortaklığın gerçekleşebilmesi için çok sayıda takipçi ve izlenmeye sahip olmanız gerekiyor.

Sponsorlu içerik

Ürün yerleştirme gibi, sponsorlu içerikle bir marka hakkında konuşacak ve onunla para kazanacaksınız. Fakat sadece biraz bahsetmek yerine, söz konusu ürün veya hizmete gerçekten dikkat çekeceksiniz.

Dolayısıyla, YouTube’da para kazanmanın birkaç yolu olduğunu görüyoruz. Fakat bunların çoğu geçimini sağlayabilmek için çok sayıda görüntüleme ve aboneye sahip olmayı gerektiriyor.

Kanımca büyük bir kitleniz olmadığında internetten para kazanmanın en iyi yolu, satış ortaklığı yapmaktır ve neyin iyi sattığını analiz ettikten sonra yani; kendi ürünlerinin satışını sunmaktır.

En Popüler:  En İyi 10 Veritabanı Yazılımı ve Sistemleri (2023)

Daha sonra YouTube, herhangi bir sosyal ağ veya arama motoru gibi, çalışması için ona çok zaman ayırmayı gerektirir. İlginç sonuçlar görmeye başlamak için yıllarca olmasa da aylarca çok çalışmanız gerekecek: İnternette geçimini sağlayanlar yalnızca en azimli ve kararlı kişilerdir.

YouTube’a video yüklemek için ödeme alır mıyım?

İçerik oluşturuculara yükledikleri videolar için YouTube tarafından ödeme yapılmaz. Videolardan ayrıca varsayılan olarak para kazanılmaz. YouTube’da para kazanmaya başlamak için YouTube hesap ayarlarınızda para kazanmayı etkinleştirmeniz gerekir. Buradan YouTube iş ortağı programına katılma veya videolarınızı YouTube Premium’da listeleme seçeneğiniz vardır.

Abone başına YouTube’da para kazanıyor muyum: içinde mi yoksa beğenerek mi?

Sahip olduğunuz abone sayısı, YouTube’daki kazançlarınızı yalnızca dolaylı olarak etkiler. Tabii ki daha fazla abone ile düzenli izleyici sayınız artar, ancak bir abone otomatik olarak gelir anlamına gelmez. Ücretli kanal üyelikleri oluşturma imkanı olsa da tüm içeriğinizi bu ödeme yükümlülüğünün arkasına saklamanız önerilmez. İzleyicilerinize ücretli bir üyelikten bekleyebilecekleri katma değeri ancak iyi ücretsiz içerikle gösterebilirsiniz.

YouTube’da beğeniler için ödeme alır mıyım?

Beğenilerle bile doğrudan YouTube’da para kazanamazsınız. Fakat beğenilere dayanarak, hangi video türünün özellikle popüler olduğunu ve hangilerinin olmadığını tahmin edebilirsiniz. Bundan sonra, özellikle hangi tür içeriğe odaklanmak istediğinize karar verebilirsiniz. Bir video ne kadar çok beğeni alırsa, YouTube aramasında o kadar yukarı çıkar ve o kadar çok insan videonuzdan ve sizden haberdar olur.

YouTube’da izlenme ve tıklamalarla para kazanabilir miyim?

YouTube ortaklık programına kaydolduysanız, görüntülemeleriniz ve tıklamalarınız sizi en çok ilgilendirecek iki metriktir. Videolarınıza reklam yerleştirerek gelir elde etmek için hem görüntülemeler hem de tıklamalar kullanılabilir. Örneğin, AdSense reklam açık artırması veya Google Ad Manager tarafından seçilir. Farklı görüntüleme türleri arasından seçim yapabilir ve böylece YouTube ile para kazanırken görüntülemelerinizin mi yoksa tıklamalarınızın mı daha alakalı olduğuna karar verebilirsiniz.

AdSense reklamlarına neden gelir kaynağı olarak bakmamalısınız?

YouTube, reklamcılık söz konusu olduğunda daha şeffaf olma kararı nedeniyle zaten eleştirildi, neyin “reklamveren dostu” içerik (yani reklamverenler için iyi içerik) sayıldığıyla ilgiliydi. Birçok YouTuber, ürettikleri içerik nedeniyle reklam gelirlerini kaybedeceklerinden korkuyordu.

YouTube’a göre, aşağıdakiler söz konusu olduğunda belirli içerikler artık reklam alamaz:

 • Çıplaklık ve cinsel mizah içerebilen cinsel içerik
 • Şiddet içeren aşırılıkçılıkla ilgili ciddi yaralanmaların ve olayların videoları ve fotoğrafları dahil olmak üzere şiddet
 • Taciz, küfür ve özellikle kaba dil dahil uygunsuz dil
 • Bu tür maddelerin satışı, kullanımı ve kötüye kullanımı dahil olmak üzere ilaçlar ve ilaçlar
 • Hiçbir görüntü gösterilmese bile savaş, siyasi çatışma, doğal afetler ve trajedi gibi konular dahil olmak üzere tartışmalı veya tartışmalı konular ve olaylar.

YouTube’da para kazanma hakkında sık sorulan sorular

YouTube’dan ne için para alıyorsunuz?

YouTube ortaklık programına kaydolduysanız, tıklamalar ve görüntülemeler yoluyla gelir elde edebilirsiniz. Videolarınız boyunca, izleyerek veya reklamlara tıklayarak size para kazandıracak reklamlar görünecek. Fakat yalnızca video, abone veya beğeni yüklemek için herhangi bir para almazsınız.

YouTube’da nasıl para kazanabilirsiniz?

Bağlı kuruluş programına kaydolarak ve reklam vererek veya bir bağlı kuruluş veya etki sahibi olarak ürünleri tanıtarak ve bu reklamları şirketlere satarak YouTube’da para kazanabilirsiniz. Ayrıca videolarınızdan gelen trafiği kendi online mağazanıza yönlendirebilir ve kendi ürünlerinizi tanıtabilirsiniz.

YouTube ortaklık programı nasıl çalışır?

YouTube’un bağlı kuruluş programıyla, videolarınızda oynatılacak farklı türde reklamlar seçersiniz. Bu reklamlar, AdSense açık artırmaları, Google Ad Manager ve diğer reklam kaynakları aracılığıyla dağıtılır. Sonuçta YouTube, ürettiği reklam gelirinin bir kısmını size öder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu