Yer Bilimci Nedir? Nasıl Olunur?

Bir yer bilimci, Dünya’nın yapısını, ilerlemesini ve bileşimini inceler. Ayrıca atmosfer, okyanuslar ve Dünya’nın elektrik, yerçekimi ve manyetik kuvveti gibi iç bileşimi ile ilgili olarak Dünya’nın geçmişini, bugününü ve geleceğini incelerler.

Nasıl Yer Bilimci Olunur?

Birçok işveren ilgili bir bilim alanında lisans derecesi gerektirir, ardından çoğu uzmanlaşmak için iş başında eğitim alır. Genellikle mühendislik, bilim, matematik ve teknolojide güçlü bir altyapı gereklidir. Önemli bilgi ve işle ilgili deneyim de çok yardımcı olacaktır.

Yer Bilimcinin İş Tanımı

Bir yer bilimci, Dünya’nın yapısını inceler ve kayaları, toprakları, mineralleri veya fosilleri toplar, ölçer, inceler veya sınıflandırır. Hava fotoğrafları, kuyu kayıtları veya sondaj deliklerinden jeofiziksel, jeolojik veya jeokimyasal verileri yorumlar ve analiz ederler. Jeofizik, jeokimyasal veya jeolojik alan çalışmaları yapılır ve araştırma, sondaj veya test programları için örnekler toplanır. Arazi kullanımını, maden çıkarımını ve kaynak yönetimini gösteren haritalar, grafikler ve kesitsel diyagramlar yapmak için laboratuvar araştırması veya saha çalışmasından elde edilen sonuçları kullanırlar.

Bir yer bilimci, jeolojik bilgileri yorumlamak ve analiz etmek için bilgisayar yazılımı kullanır. Bir yer bilimci, rota ve yer seçimi, kirlenmiş alanlar veya atık yönetimi gibi konularda önerilerde bulunmak için yüzey suyu hareketine veya yer hareketine erişmeye çalışır. Olası yeraltı su kaynaklarını, doğalgazı veya maden yataklarını bulmaya veya tahmin etmeye yardımcı olurlar.

Bir yer bilimci, Dünya’nın özelliklerini ölçmek için sismograflar, burulma dengeleri ve manyetometreler gibi ekipmanlar kullanır. Bir yer bilimci coğrafya, matematik, fizik, kimya, mühendislik ve teknoloji konularında bilgi gerektirir. Ayrıca hayvan ve bitki organizmaları biyolojilerini de bilmeleri gerekir. Bir yer bilimci bir ofis, laboratuvar ve sahada çalışır. Uzak bölgelerde ve tüm iklimlerde çalışırlar. Saha çalışması için kapsamlı seyahat gerekebilir.

En Popüler:  Arama Motoru Pazarlama Uzmanı Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Yer Bilimci Kimdir?

Yer bilimciler alışılmadık bir referans çerçevesinde yaşarlar. Şimdiyi anlamak ve gelecekteki jeolojik olayları önceden görmeye çalışmak için milyonlarca yıl önce meydana gelen olayların kanıtlarını incelerler. Yer bilimciler, nasıl oluştuğunu ve özelliklerini hangi kuvvetlerin şekillendirdiğini anlamak için Dünya’nın bileşimi, yapısı ve süreçleri gibi fiziksel yönlerini inceler. Yer bilimcilerin zamanlarını laboratuvar, ofis ve saha arasında bölmek için çeşitli yeteneklere ihtiyacı var. Bilgisayarda da yürüyüşte oldukları kadar rahat ve bilgili olmaları, bir dağın zirvesinde topladıkları örnekleri ve verileri anlayıp eleştirel bir şekilde analiz edebilmeleri ve bulgularını bilim dışı bir kitleye iletebilmeleri kadar yetenekli olmaları gerekir.

Araçları, bir alan hakkında daha geniş bir izlenim elde etmek için gelişmiş uzaktan algılama ekipmanının yanı sıra kaya örneklerini toplamak için klasik bir çekiç ve keski içerebilir. Uzmanlıklar çok farklı fırsatlar sunar; bazıları deprem ve yanardağ püskürmesi olasılığını analiz eder ve sağlam bir temel sağlamak için bina temellerinin altındaki kaya katmanlarını inceler. Diğerleri petrol ve gaz kaynaklarını araştırır (ve geliştirmeye yardımcı olur) ve toprağı temizleyip geri kazanıyor.

Bazı yer bilimciler okyanus sularının kimyasını ve hareketini ve bunların iklimi ve havayı nasıl etkilediğini inceler. Giriş seviyesindeki yer bilimcilerin çoğu, ilgili bir bilim dalında lisans derecesine sahiptir. Neyse ki, yer bilimciler Dünya’daki insan yaşamına fayda sağlayan bir kariyerde ellerini kirletmekten çekinmiyorlar.

Kaynakça

  • İŞBUL, Türk Meslekler Sözlüğü, Yer bilimciler.
  • Kariyer Geliştirme Merkezi. 19-2042.00.
  • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Raporlarından Faydalanılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu