Yazılım Mimarı Maaşları, Ne İş Yapar? Nasıl Olunur?

Yazılım Mimarları için Kariyer Bilgisi

İş ismiYazılım mimarı
İşin GereklilikleriBilgisayar ve mobil kullanım için program ve uygulama geliştirme sürecinde sistem tasarımı seçimleri yapın, tasarımların sağlam ve teknik olarak sağlam olmasını sağlayın, programları ve uygulamaları gerektiği gibi güncelleyin
EğitimLisans
İş Büyümesi (2018-2028)*%21 (yazılım geliştiricileri)
Yıllık Ortalama Maaş (Mayıs 2018)*105.590 TL (yazılım geliştiricileri)

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Yazılım Mimarları İş Tanımı

Dönem yazılım mimarisi Yazılımın kurulabilmesi için kendi başına bir temel sağlayan bir sistemin organizasyonu ve yapısını ifade eder. Oldukça basit bir şekilde, belirli bir işlevi gerçekleştirmek için etkileşimli bileşenlerden oluşan bir sistemi bir sistemde bir araya getirme sürecidir. Yazılım mimarı iş gereklilikleri, bu bileşenlerin yapısını, son kullanıcının ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tasarlamayı içerir. Bu süreç bir müşterinin ihtiyaçlarını araştırmayı, en uygun mimariyi tasarlamayı ve ardından yazılımı (genellikle bir uygulama veya programı) güncel, işlevsel ve amacına uygun tutabilmek için güvenlik ve sistem güncellemeleri sağlamayı içerir.

Bir yazılım mimarı, güçlü analitik beceriler, iyi iletişim ve organizasyon becerileri ile birlikte yukarıda açıklanan rolü yerine getirebilmek için gerekli geniş ve teknik bilgiye sahip olmalıdır. Aynı zamanda iyi problem çözücüler olmaları ve yaratıcı bir zihinleri olması gerekir.

Yazılım Mimarı Nasıl Olunur?

Yazılım Mimarı Eğitimi

Yazılım mimarı olma yolundaki ilk adım, öğrencilerin özellikle matematik ve bilgisayar bilimleri derslerine odaklanmaları gereken liseden mezun olmaktır. Daha sonra, aday yazılım mimarları, bilgisayar bilimi, yazılım mühendisliği, yazılım geliştirme veya benzeri bir lisans derecesi gibi uygun bir lisans yazılım mimarı derecesi tamamlamalıdır. Yazılım geliştirme programları sunan okullar aşağıdakiler gibi konuları kapsayacaktır:

  • Bilgisayar Mimarisi
  • İşletim sistemleri
  • Yazılım Tasarımı
  • Veri yapıları
  • Dijital tasarım
  • Mühendislik istatistikleri
En Popüler:  Şecere Çalışmaları Kariyer: Görev Tanımı ve Gereksinimleri

Bunlar gibi dereceler daha fazla esneklik sağlayabilecek online olarak da bulunabilir. Eğitim ve niteliklerini geliştirmek isteyen öğrenciler, daha sonraları daha üst düzey yazılım mimar fırsatları yaratabilen bilgisayar programcılığı veya yazılım geliştirmede yüksek lisans derecesi seçmeyi tercih edebilir.

Sürekli Eğitim ve Öğretim

Yazılım mimarlarının ayrıca, becerilerini öğrenmeleri ve çalıştıkları alanla ilgili bilgileri edinmeleri gerekecektir. Örneğin, bir sigorta şirketi için çalışıyorlarsa, en azından sektörle ilgili temel bilgilere sahip olmaları gerekir. Bu endüstrinin ihtiyaçlarını karşılamak için tasarım yazılımı. Bir yazılım mimarının kariyeri ilerledikçe, bir organizasyon içindeki tüm yazılım geliştirme sürecini denetleyen daha üst düzey rollere geçebilirler.

Yazılım Mimarı Maaş ve İş Durumu

Çalışma İstatistikleri Bürosu, 2018’de yazılım geliştiricilerin ortalama maaşının 105.590 TL sistem yazılımı pozisyonlarında bazı geliştiriciler ile yılda 110.000 TL biraz daha fazla kazanıyor. Yazılım geliştiricilerin ilk %10’u 161.290 ABD Lirasından fazla kazanmıştır.

BLS ayrıca, 2018’den 2028’e kadar olan süre boyunca, yazılım geliştiriciler için iş büyümesinin devam edeceğini öngörüyor. %21 ABD’deki iş büyümesi için ortalamanın üzerinde olan, uygulamalarda uzmanlaşmış yazılım geliştiricilerin iş büyümesinin %26’da özellikle güçlü olacağı tahmin edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu