Yardım Masası Koordinatörü Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir yardım masası koordinatörünün ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve yardım masası koordinatörü olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Yardım masası koordinatörleri, müşteriler ve teknoloji arasındaki bağlantılardır. Ürünler veya hizmetler hakkında soruları veya endişeleri olan müşteriler ile bu ürün ve hizmetleri oluşturan, onaran ve bakımını yapan teknisyenler için bir aracı görevi görürler.

Yardım masası koordinatörleri her iki tarafla da etkili bir şekilde iletişim kurabilmelidir – müşterilerin anlayabilmesi için teknik kavramları sıradan olmayan terimlerle nasıl açıklayacaklarını bilmeleri gerekir. Fakat aynı zamanda müşteri isteklerini teknisyenler için eyleme dönüştürülebilir öğelere nasıl çevireceklerini de bilmeleri gerekir.

Yardım Masası Koordinatörü Sorumlulukları ve Görevleri

İçindekiler

Bir yardım masası koordinatörü genel olarak aşağıdaki sorumluluklara sahiptir:

 • Bilgisayar ağları veya mobil cihazlar gibi yeni yazılımların ve diğer teknoloji çözümlerinin uygulanmasına yardımcı olmak
 • Bilgisayar donanımı, yazılımı ve diğer teknoloji sistemleri için teknik destek sağlanması
 • Teknoloji sorunlarıyla ilgili tüm müşteri taleplerinin kayıtlarının tutulması
 • Müşterileri şirket tarafından sunulan yeni ürünler veya teknolojiler hakkında eğitmek
 • Tüm sorunların ele alınmasını sağlamak için müşteriler ve şirket içindeki diğer departmanlar arasındaki iletişimi koordine etmek
 • Teknik kavramları, teknik bilgisi olmayan kullanıcılara günlük hayata nasıl uygulandıkları açısından açıklamak
 • Müşterilere yeni yazılım yükleme veya mevcut programları güncelleme gibi temel bilgisayar görevlerinde yardımcı olmak
 • Bilgisayar donanımı, yazılımı ve diğer teknoloji sistemleri için teknik destek sağlanması
 • Kullanıcıların bilgisayar sistemlerindeki sorunları gidermelerine yardımcı olmak

Yardım Masası Koordinatörü Maaşı Ne Kadar?

Bir yardım masası koordinatörünün maaşı, eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve şirketin büyüklüğüne ve sektörüne bağlı olarak değişebilir. Yardım masası koordinatörleri ek olarak ikramiye şeklinde ek tazminat da alabilirler.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 4.000 TL (22.60 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 8.000 TL (41.50 TL/saat)

Yardım masası koordinatörlerinin istihdamının önümüzdeki on yılda azalması bekleniyor.

İstihdam artışı sınırlı olacak çünkü otomasyon ve yazılımın, yardım masası koordinatörleri de dahil olmak üzere birçok çalışan türü için verimliliği ve üretkenliği artırması bekleniyor. Sonuç olarak, müşteri desteği sağlamak için daha az yardım masası koordinatörüne ihtiyaç duyulacaktır.

Dipnot: Yardım Masası Koordinatörü İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Yardım Masası Koordinatörü İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir yardım masası koordinatörü pozisyonu için gereksinimlerden bazıları şunlardır:

Eğitim: Çoğu yardım masası koordinatörü pozisyonu, en az bir lisans mezuniyeti gerektirir. Bilgisayar bilimi, bilgi teknolojisi veya ilgili bir alanda bir derece tercih edilir. Bazı işverenler, lise diplomasına ve ilgili deneyime sahip adayları işe alabilir.

Antrenman tecrübesi: Çoğu yardım masası koordinatörü, yeni bir pozisyona başladıklarında iş başında eğitim alırlar. Bu eğitim birkaç hafta sürebilir ve mevcut yardım masası koordinatörlerini gölgelemeyi ve görevleri kendi başlarına tamamlayacak kadar rahat olana kadar gözetim altında gerçekleştirmeyi içerebilir.

En Popüler:  Fotoğraf Stüdyosu Yöneticisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Sertifikalar ve Lisanslar: Bilgi teknolojisi alanında yetkinlik göstermek için takip edebileceğiniz birkaç sertifika vardır ve bunlar kariyerinizde daha hızlı ilerlemenize yardımcı olabilir.

Yardım Masası Koordinatörü Olmak İçin Gerekli Beceriler

Yardım masası koordinatörlerinin başarılı olabilmeleri için aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

İletişim yetenekleri: Bir yardım masası koordinatörü olarak, müşterilerle telefon, yüz yüze veya e-posta yoluyla iletişim kurmanız gerekebilir. Etkili iletişim becerileri, bilgileri net bir şekilde aktarmanıza ve soruları müşteriyi memnun edecek şekilde yanıtlamanıza yardımcı olabilir. Müşterinin mümkün olan en iyi hizmeti almasını sağlamak için diğer ekip üyeleriyle iletişim kurmaktan da sorumlu olabilirsiniz.

Problem çözme yetenekleri: Bir yardım masası koordinatörü olarak, teknik sorunları çözmekten sorumlu olabilirsiniz. Fakat teknik olmayan sorunları çözmekten de sorumlu olabilirsiniz. Mesela müşterilere yeni bir yazılım programının nasıl kullanılacağını veya yeni bir cihazın nasıl kullanılacağını açıklamakla sorumlu olabilirsiniz. Bu sorunlara çözüm bulmanıza yardımcı olması için problem çözme becerilerinizi kullanabilirsiniz.

Detaylara dikkat: Detaylara dikkat, yardım masası koordinatörlerinin sahip olması gereken bir diğer önemli beceridir. Tüm müşteri isteklerinin doğru ve eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesini sağlamaktan siz sorumlu olabilirsiniz. Bu durum doğru yazılım veya donanımın sipariş edilmesini, doğru bilgilerin bir veritabanına girilmesini ve müşterinin doğru bilgileri almasını sağlamayı içerebilir.

Organizasyon becerileri: Bir yardım masası koordinatörü olarak, çeşitli görev ve projeleri yönetmekten sorumlu olabilirsiniz. Güçlü organizasyon becerilerine sahip olmak, tüm sorumluluklarınızı takip etmenize ve bunları zamanında tamamlamanıza yardımcı olabilir. Şirketiniz için dosya, kayıt ve diğer bilgileri düzenlemekten de sorumlu olabilirsiniz.

Müşteri servisi: Müşteri hizmetleri becerileri, yardım masası koordinatörleri için önemli bir varlık olabilir. Soruları yanıtlamak, teknik sorunları gidermek ve yaygın sorunlara çözümler sağlamak için genellikle müşterilerle etkileşime girerler. Müşteri hizmetleri becerileri, müşterilerle samimi ve profesyonel bir şekilde iletişim kurmanıza yardımcı olabilir.

Yardım Masası Koordinatörü Çalışma Şartları Nasıl?

Bir yardım masası koordinatörü için çalışma ortamı genellikle bir ofis ortamındadır. Fakat eğitim veya konferanslar için biraz seyahat gerekebilir. Koordinatör genellikle haftada 40 saat çalışır. Fakat saatler işin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde ayarlanabilir. Yoğun dönemlerde veya son teslim tarihlerini karşılamak için biraz fazla mesai gerekebilir. Koordinatör, yardım masası ekibinin diğer üyeleriyle yakın bir şekilde çalışır ve her düzeyde teknik uzmanlığa sahip kişilerle etkin bir şekilde iletişim kurabilmelidir. İş bazen stresli olabilir. Fakat koordinatör müşterilere mümkün olan en iyi hizmeti verebilmek için sakin ve verimli kalabilmelidir.

Canva İle İş Ortaklığı Programımız

Yardım Masası Koordinatörü İçin Mesleki Gelişme

İşte yardım masası koordinatörlerinin çalışma şeklini etkileyen üç metod. Yardım masası koordinatörlerinin, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmeler hakkında güncel kalmaları gerekecektir.

En Popüler:  Tıbbi Laboratuvar Asistanı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Uzaktan Çalışmanın Büyümesi

Uzaktan çalışmanın büyümesi, işletmeler arasında hızla popülerlik kazanan bir trend. Bunun nedeni, şirketlerin ofis alanı ve diğer masraflardan tasarruf etmesine ve aynı zamanda çalışanların dünyanın her yerinden çalışmasına izin vermesidir.

Yardım masası koordinatörleri, uzaktan çalışma desteği konusunda uzmanlaşarak bu trendden yararlanabilir. Bunu, uzaktan çalışırken ortaya çıkan yaygın sorunları nasıl gidereceklerini öğrenerek ve güçlü iletişim becerileri geliştirerek yapabilirler.

Müşteri Deneyimine Odaklanma

Müşteriler daha talepkar hale geldikçe, işletmeler müşteri deneyimine daha fazla odaklanmaya başlıyor. Bu durum yardım masası koordinatörlerinin müşterileri mutlu etmek için mükemmel müşteri hizmeti sunabilmesi gerektiği anlamına gelir.

Yardım masası koordinatörleri, müşteri memnuniyetine odaklanarak bu eğilime uyum sağlayabilir. Bunu mükemmel müşteri hizmeti sunarak, problem çözme konusunda proaktif davranarak ve müşterilerin ne istediğini anlayarak yapabilirler. Ayrıca, yardım masası koordinatörleri, müşterilere tavsiye edebilmeleri için yeni teknolojiler ve ürünler hakkında bilgi sahibi olmalıdır.

Teknolojinin Kullanımı

Teknolojinin işyerlerinde kullanımı hızla artıyor. Bu durum özellikle müşteri sorunlarını çözmek için teknolojiyi giderek daha fazla kullanan yardım masası profesyonelleri için geçerlidir.

Teknolojiyi etkin bir şekilde kullanabilen yardım masası uzmanları, işletmeler karmaşık teknik konularda yardım için onlara bakacağından yüksek talep görecektir. Ek olarak, görevleri otomatikleştirmek için teknolojiyi kullanabilen yardım masası uzmanları daha verimli ve üretken olacaktır.

Yardım Masası Koordinatörü Nasıl Olunur?

Yardım masası desteğinde bir kariyer, ayağınızı BT endüstrisinin kapısına getirmenin harika bir yolu olabilir. Bir yardım masası koordinatörü olarak, farklı teknolojiler ve sistemler ve bunların birlikte nasıl çalıştıkları hakkında bilgi edinme fırsatına sahip olacaksınız. Ayrıca, herhangi bir sektörde size iyi hizmet edecek müşteri hizmetleri becerileri geliştireceksiniz.

Yardım masası koordinatörü olmak için güçlü iletişim ve problem çözme becerilerine sahip olmanız gerekir. Ayrıca baskı altında sakin kalabilmeli ve müşterilere yardımcı olmak için ekstra yol kat etmeye istekli olmalısınız.

Dipnot: Yardım Masası Koordinatörü İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Yardım Masası Koordinatörü, Yardım Masasının günlük işlemlerinden sorumludur. Bu durum biletleme sisteminin yönetilmesini, Yardım Masası Analistlerine görev verilmesini ve tüm müşteri sorgularının zamanında ve verimli bir şekilde çözülmesini sağlamayı içerir. Yardım Masası Koordinatörü, yeni Yardım Masası Analistlerinin eğitiminden de sorumlu olabilir. Deneyimle, Yardım Masası Koordinatörü, Yardım Masası Yöneticisi veya BT Yöneticisi gibi daha üst düzey bir pozisyona terfi ettirilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu