BT Destek Teknisyeni Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir BT destek teknisyeninin ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir BT destek teknisyeni olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Bilgi teknolojisi (BT) destek teknisyenleri, bilgisayar sistemlerinizin sorunsuz çalışmasını sağlayan kişilerdir. Donanım, yazılım veya ağ bağlantısıyla ilgili yaşayabileceğiniz tüm sorunları teşhis etmekten ve çözmekten sorumludurlar.

BT destek teknisyenleri genellikle diğer teknisyenler ve mühendislerle ekipler halinde çalıştıklarından, genellikle temel teknik desteğin ötesine geçen geniş bir sorumluluk yelpazesine sahiptirler. Ayrıca, yeni ekipman kurmak, mevcut sistemleri yükseltmek, gelecekteki destek taleplerini düzene sokmak için yeni süreçler geliştirmek vb.

BT Destek Teknisyenliği Sorumlulukları ve Görevleri

BT destek teknisyenlerinin aşağıdakiler gibi sorumlulukları vardır:

 • Yetkisiz kullanıcılar tarafından izinsiz girişler veya bilgisayar korsanlığı girişimleri gibi şüpheli etkinlikler için ağ etkinliğini izleyerek veri güvenliğini sağlama
 • Kullanıcılara kelime işlemci programları, elektronik tablolar ve sunum yazılımları gibi bilgisayar uygulamalarının nasıl kullanılacağı konusunda eğitim verilmesi
 • Diğer donanım ve uygulamalarla uyumlu olmalarını sağlamak için bilgisayarlara işletim sistemleri ve yazılım güncellemeleri yüklemek
 • Bilgisayar donanımı veya yazılım sorunlarıyla ilgili olarak, bazen mesai saatlerinden sonra veya BT departmanında diğer teknisyenlerin bulunmadığı hafta sonlarında teknik sorun giderme gerçekleştirmek
 • Bilgisayar donanımı, işletim sistemleri ve yazılım uygulamaları dahil olmak üzere bir kuruluşun teknoloji altyapısı için teknik destek sağlamak
 • Yazılım güncellemelerini yükleyerek ve verileri yedekleyerek cep telefonu ve tablet gibi mobil cihazları desteklemek
 • Sorunları gidererek, yazılım güncellemelerini yükleyerek ve hasarlı ekipmanı onararak bilgisayar ağlarının bakımını yapmak
 • Sunucular, yönlendiriciler ve anahtarlar gibi yeni bilgisayar donanımlarının kurulması ve yapılandırılması
 • IP adresleri ve DHCP ayarları gibi protokolleri kullanarak ağ yapılandırmalarını ayarlama

BT Destek Teknisyeni Maaşı Ne Kadar?

BT destek teknisyenlerinin maaşları, eğitim ve deneyim düzeylerine, şirketin büyüklüğüne ve bulunduğu şehre göre değişir. Ayrıca fazla mesai şeklinde ek tazminat da alabilirler.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 15.000 TL (25.20 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 20.000 TL (45.60 TL/saat)

Bilgi teknolojisi (BT) destek teknisyenlerinin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan çok daha hızlı büyümesi bekleniyor.

Kuruluşlar BT’ye yatırım yapmaya devam ettikçe bu çalışanlara olan talep artacaktır. Kuruluşların, bilgisayar ağlarını ve donanımlarını korumak ve güncellemek için daha fazla BT destek teknisyeni kiralaması gerekecek.

Dipnot: BT Destek Teknisyeni İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

BT Destek Teknisyeni İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

BT destek teknisyeni olmak için aşağıdakilerden bazılarına veya tümüne sahip olmanız gerekebilir:

Eğitim: BT destek teknisyenleri genellikle en az lise diplomasına veya belgesine ihtiyaç duyar. Birçok işveren, bilgi teknolojisi, bilgisayar bilimi veya ilgili bir alanda önlisans veya lisans mezuniyetine sahip adayları işe almayı tercih eder.

Antrenman tecrübesi: BT destek teknisyenleri genellikle iş başında eğitim alırlar. Bu eğitim, deneyimli bir BT destek teknisyeninin gölgelenmesini veya bir süpervizörden öğrenmeyi içerebilir. Eğitim genellikle şirketin BT sistemlerini, kullandıkları yazılımları ve takip ettikleri süreçleri öğrenmeyi içerir.

Bazı BT destek teknisyenleri, sertifika şeklinde ek eğitim alabilir. Örneğin Microsoft, Microsoft Certified Solutions Associate (MCSA) ve Microsoft Certified Solutions Expert (MCSE) dahil olmak üzere BT uzmanları için çeşitli sertifikalar sunar.

Sertifikalar ve Lisanslar: Sertifikalar, bir bireyin niteliklerini mevcut ve olası işverenlere kanıtlayabilir. BT destek teknisyenleri, günlük sorumlulukları hakkında daha pratik bilgi edinmek, profesyonel becerilerini test etmek ve kariyerlerini ilerletmek için sertifikalar alabilirler.

BT Destek Teknisyeni Olmak İçin Gerekli Beceriler

BT destek teknisyenleri, başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyaç duyar:

İletişim: İletişim, bilgiyi başkalarına iletme eylemidir. Bir BT destek teknisyeni olarak müşteriler, iş arkadaşları ve diğer teknisyenlerle iletişim kurmanız gerekebilir. Etkili iletişim, bilgileri net bir şekilde iletmenize ve başkalarının ihtiyaçlarını anlamanıza yardımcı olabilir.

Problem çözme: Problem çözme becerileri, sorunları tanımlamanıza ve çözmenize olanak tanır. Bir BT destek teknisyeni olarak, bir kullanıcının bilgisayarıyla ilgili bir sorunu olduğunda aradığı ilk kişi siz olabilirsiniz. Sorunu belirleme ve bir çözüm sunma beceriniz, şirketiniz için zamandan ve kaynaktan tasarruf etmenize yardımcı olabilir.

Zaman yönetimi: Zaman yönetimi, görevleri öncelik sırasına koyma ve son teslim tarihlerini yönetme yeteneğidir. Bir BT destek teknisyeni olarak, aynı anda birkaç sistemi izlemekten sorumlu olabilirsiniz. Bu yüzden görevlerinizi önceliklendirmek ve zamanınızı buna göre yönetmek önemlidir. Bu durum tüm görevlerinizi zamanında tamamlamanıza yardımcı olabilir.

ağ iletişimi: Ağ oluşturma, başkalarıyla bağlantı kurma ve ilişkiler kurma yeteneğidir. Bir BT destek teknisyeni olarak ağ oluşturma, sahip olunması gereken önemli bir beceridir çünkü müşteriler ve iş arkadaşlarınızla güven oluşturmanıza yardımcı olabilir. Güçlü ağ oluşturma becerileri, iş fırsatları bulmanıza ve kariyerinizde ilerlemenize yardımcı olabilecek yeni araçlar ve kaynaklar hakkında bilgi edinmenize de yardımcı olabilir.

Donanım: Bilgisayar donanımı bilgisi, BT destek teknisyenleri için de önemlidir. İşlemciler, bellek, sabit sürücüler ve diğer bileşenler dahil olmak üzere farklı donanım türlerini tanımlayabilmeleri ve ayırt edebilmeleri gerekir. Ayrıca, farklı yazılım ve işletim sistemleri türlerini tanımlayabilmeleri ve ayırt edebilmeleri gerekir.

BT Destek Teknisyeni Çalışma Şartları Nasıl?

BT destek teknisyenleri, küçük işletmeler, büyük şirketler, devlet kurumları ve eğitim kurumları dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda çalışır. Bilgisayar laboratuvarı veya yardım masası gibi merkezi bir yerde çalışabilirler veya kuruluş genelinde çeşitli yerlerde çalışmak üzere atanabilirler. Yerinde veya uzaktan çalışabilirler ve çalışma saatleri organizasyonun ihtiyaçlarına göre değişiklik gösterebilir. Bazı durumlarda, BT destek teknisyenlerinin, kuruluşun bilgisayar sistemlerinin bakımını yapmak için akşamları veya hafta sonları çalışması gerekebilir. Ayrıca acil durumlara yanıt vermek için günde 24 saat görevde olabilirler. BT destek teknisyenleri, genellikle çok az denetimle çalışacaklarından bağımsız olarak çalışabilmeli ve kendi kendilerini motive edebilmelidir. Ayrıca, karmaşık sorunları kısa sürede çözmeleri gerekebileceğinden, baskı altında iyi çalışabilmelidirler.

BT Destek Teknisyeni İçin Mesleki Gelişme

İşte BT destek teknisyenlerinin çalışma şeklini etkileyen üç metod. BT destek teknisyenlerinin, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmeler hakkında güncel kalmaları gerekecektir.

Teknik Yetenek İhtiyacı

İşletmeler operasyonlarını yürütmek için teknolojiye giderek daha fazla bel bağladığından, daha fazla teknik yeteneğe duyulan ihtiyaç tüm endüstrilerde hissedilen bir eğilimdir. Bu durum sistemlerin sorunsuz çalışmasını sağlamaya ve ortaya çıkabilecek sorunları gidermeye yardımcı olabilecek BT ​​destek teknisyenlerine olan talebin artmasına neden oldu.

Daha fazla teknik yeteneğe duyulan ihtiyaç artmaya devam ettikçe, işletmeleri çalışır durumda tutmak için gerekli uzmanlığı sağlayabilecek kişiler oldukları için BT destek teknisyenleri yüksek talep görecektir. Rekabette bir adım önde olmak için BT destek teknisyenleri, becerilerini geliştirmeye ve en son teknolojiler hakkında mümkün olduğunca bilgili olmaya odaklanmalıdır.

Siber Güvenliğe Odaklanma

İşletmeler teknolojiye daha bağımlı hale geldikçe, siber güvenlik uzmanlarına olan ihtiyaç artmaya devam edecek. Bu durum BT destek teknisyenlerinin müşterilerinin verilerini güvende tutmak için bu alanda beceriler geliştirmesi gerekeceği anlamına gelir.

Siber güvenlik hakkında bilgi edinmeye ek olarak, BT destek teknisyenlerinin en yeni donanım ve yazılım ürünlerine aşina olmaları gerekecektir. Bu durum müşterilerine mümkün olan en iyi desteği sağlamalarını sağlayacaktır.

Bulut Bilişim Daha Yaygın Oluyor

İşletmeler verilerini ve uygulamalarını buluta taşımanın faydalarını fark ettikçe bulut bilişim daha yaygın hale geliyor. Bu eğilim, işletmelerin bulut tabanlı çözümleri uygulamasına ve yönetmesine yardımcı olabilecek BT ​​destek teknisyenleri için fırsatlar yaratıyor.

Bulut bilişim ile çalışabilen BT destek teknisyenleri, işletmeler daha dijital bir geleceğe doğru ilerlerken yüksek talep görecektir. Mevcut farklı bulut hizmetleri türlerini ve bunları optimum performans için nasıl yapılandıracaklarını anlamaları gerekecek.

BT Destek Teknisyeni Nasıl Olunur?

BT destek teknisyeni olarak bir kariyer, ayağınızı teknoloji endüstrisinin kapısına getirmenin harika bir yolu olabilir. Bir destek teknisyeni olarak, alanda daha geniş bir anlayış geliştirmenize yardımcı olacak farklı teknolojiler ve sistemler hakkında bilgi edinme fırsatına sahip olacaksınız. Ayrıca, herhangi bir teknoloji kariyeri için gerekli olan müşterilerle çalışma ve sorunları çözme deneyimi kazanacaksınız.

Kariyerinizde ilerledikçe, belirli bir teknoloji alanında uzmanlaşmak isteyebilirsiniz. BT içinde ağ oluşturma, güvenlik, yazılım geliştirme ve daha fazlası dahil olmak üzere birçok farklı uzmanlık vardır. Ayrıca BT içinde yönetim veya diğer liderlik rollerine geçebilirsiniz.

Dipnot: BT Destek Teknisyeni İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

BT destek teknisyeni, bilgisayar kullanıcılarına teknik destek sağlamaktan sorumludur. Bilgisayarlarında sorun yaşayan kullanıcılar için ilk irtibat noktasıdır. BT destek teknisyeni, teknik sorunların tanılanmasından ve çözülmesinden sorumludur. Kullanıcılara yeni yazılım veya donanımın nasıl kullanılacağı konusunda eğitim sağlamaktan da sorumlu olabilirler.

BT destek teknisyeni, BT destek yöneticisi veya BT destek uzmanı gibi üst düzey bir pozisyona terfi ettirilebilir. Ayrıca ağ yönetimi veya sistem yönetimi gibi BT’nin başka bir alanında bir pozisyona terfi ettirilebilirler. Daha fazla eğitimle, BT destek teknisyeni bir bilgisayar programcısı veya bilgisayar sistemleri analisti olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu