Vitray Sanatçısı Nedir? Maaşları ve İş Tanımı

Vitray Sanatçısı için Görev Tanımı

Vitray sanatçıları mastik veya epoksi ile birbirine bağlanmış özel şekilli cam parçalarından sanat eserleri yaratır. Vitray sanatı ürünleri, küçük ve ucuz pencere dekorasyonlarından, sanat ve dayanıklılıklarına değer verilen çok büyük mimari cam parçalarına kadar çok geniş bir yelpazeye yayılmaktadır. Vitray sanatçıları, eski pencereleri korumak ve tamir etmek ve aynı zamanda yeni eserler yaratmak için klasik ve modern vitray montaj tekniklerini ustalaştırmalıdır.

Eğitim Lisans, güzel sanatlar, sanat ya da tarihi koruma, artı bir stajyerlik ya da stüdyo deneyimi
İş Yetenekleri Detaylara dikkat, tasarıma dikkat ve camla çalışma konusunda ileri bilgi
Ortalama Maaş (2023)* 41.190 TL (tüm sanatçılar)
İş Büyümesi (2016-2026)* %6 (tüm el sanatları ve sanatçılar)

* Kaynak: Meslek İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Derecesi kesinlikle gerekli olmasa da bir vitray sanatçısı genellikle sanat dalında lisans derecesi izler, ardından bir stüdyoda bir stajyerlik veya ek çalışma yapar. Özellikle sanat ve tasarıma yoğunlaşan birçok kolej cam sanatında ders veriyor ve bazı kolejler sanat dallarına vitray sanatında uzmanlaşmak için bir fırsat sunuyor. Sanatta veya tarihi korumada derece, vitray sanatında bir kariyer için sıkça seçilen iki yoldur. Bu alanda daha fazla deneyim kazanmak için birçok vitray sanatçısı usta bir ustaya stajyerlik yapıyor.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Her zanaatkâr gibi, vitray sanatçılar da ayrıntılara dikkat etmeli, hassas ve titiz el işleri yapmalı ve yarattıklarıyla gurur duymalıdır. Kompozisyon ve tasarımdaki sanatsal duyarlılık, çalışmalarının değerini artıracaktır. Sayısız cam türünü tanımak ve farklı fiziksel özelliklerini anlamak çok önemlidir. Vitray sanatçıları, kreasyonlarını nasıl birleştireceklerini, çerçeveleyeceklerini, yapısal olarak destekleyeceklerini ve hava koşullarını koruyacaklarını bilmelidirler.

En Popüler:  Yurtdışı Satış Müdürü Maaşları, Ne İş Yapar? Görev Tanımı

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Meslek İstatistikleri Bürosu, zanaatkar ve güzel sanatçıların 2016-2026 yılları arasında ortalama iş büyümesine göre %6 büyüme yaşayacağını öngörmektedir. Vitray sanatçılar ile ilgili belirli veriler mevcut değildir. Fakat MİB, el yapımı nesneler yaratan tüm sanatçılar için yılda 41.190 TL olan ortalama bir yıllık maaş açıkladı. Vitray sanatçılarının havuzu nispeten küçüktür ve eserin kullanılabilirliği bir sanatçının deneyimine, itibarına ve iş bağlantılarına bağlı olacaktır.

Benzer Meslekler

Bu alandaki benzer kariyer seçenekleri şunlardır:

Camcı

Staj ile becerilerini öğrenen camcılar, ilginç tasarımlar oluştururken tavanlara, pencerelere ve vitrinlere cam yerleştirir. MİBnin 2016-2026’dan itibaren camcılara ortalamasından daha hızlı bir istihdam artışı %11 olarak öngörülmüştü. Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB) 2017 yılında bu fiziksel zorlu meslek için ortalama 47.480 liralık bir ücret bildirdi.

Kuyumcular ve Değerli Taş ve Metal İşçileri

Bu uzmanlar genellikle işle ilgili becerilerini öğrenirler. Fakat bilgisayar destekli tasarım (CAD) ile tanışmanın yanı sıra, ticaret okullarında veya üniversitedeki güzel sanatlar programlarındaki bu rekabetçi kariyere yönelik eğitim almak için gittikçe artan sayıda eğitim vardır. programlar. Bu işçiler metal ve değerli taşlardan yapılmış takılar tasarlar, üretir ve satarlar. MİB, 2016-2026 arasında istihdamda %7’lik bir düşüş öngördü, çoğunlukla ABD dışındaki mücevher üretiminden dolayı MİB, 2017 yılında kuyumcular ve değerli taş ve metal işçileri için ortalama 42.180 liralık maaş bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu