Veri Araştırmacısı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir veri araştırmacısının ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir veri araştırmacısı olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Veri araştırmacıları, kalıpları, eğilimleri ve diğer faydalı bilgileri bulmak için büyük veri kümeleriyle çalışan bilgi uzmanlarıdır. İnsanların kendi başlarına kavrayamayacakları kadar büyük veya karmaşık olabilecek veri kümelerini analiz etmek için genellikle çeşitli bilgisayar programları ve istatistiksel teknikler kullanırlar.

Veri araştırmacıları genellikle, tüketici davranışlarını analiz ederek şirketlerin yeni ürünler veya hizmetler geliştirmelerine yardımcı olabilecekleri özel sektörde çalışır. Politika kararlarını bildirmek veya kaynakların tahsis edilmesi gereken alanları belirlemek için veri analizini kullanabilecekleri devlet kurumları veya kar amacı gütmeyen kuruluşlar için de çalışabilirler.

Veri Araştırmacısı Sorumlulukları ve Görevleri

Veri araştırmacılarının aşağıdakiler gibi sorumlulukları vardır:

 • Kalıpları ve eğilimleri belirlemek için verileri araştırmak ve analiz etmek
 • Araştırma çalışmalarının bulgularına dayalı iyileştirmeler önermek
 • İstatistiksel yöntemler kullanarak anketler veya deneyler gibi araştırma çalışmalarından elde edilen bulguları içeren raporlar oluşturmak
 • Temsili bir yanıtlayıcı örneğinden veri toplamak için telefon görüşmeleri veya online anketler yapmak
 • Belirli konular hakkında veya pazarlama araştırması için veri toplamak için odak grupları veya yüz yüze görüşmeler yapmak
 • Verileri yorumlama ve toplanan bilgilerdeki eğilimleri ve kalıpları belirleme
 • Görüşmeler ve anketler gibi birincil kaynaklardan veri toplama
 • Araştırma konularını belirlemek ve faydalı bilgiler verecek çalışmalar tasarlamak
 • Hipotezler ve araştırma soruları geliştirmek ve bunları test etmek için deneyler tasarlamak

Veri Araştırmacısı Maaşı Ne Kadar?

Veri araştırmacısı maaşları, eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve çalıştıkları şirkete göre değişir. Ayrıca ikramiye şeklinde ek tazminat da alabilirler.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 16.000 TL (31.90 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 34.000 TL (83.10 TL/saat)

Veri araştırmacılarının istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan çok daha hızlı artması bekleniyor.

İstihdam artışı, birçok endüstride artan veri ve analitik kullanımından kaynaklanacak. Şirketler tarafından toplanan büyük miktardaki verileri organize etmek, temizlemek ve analiz etmek için veri araştırmacılarına ihtiyaç duyulacaktır.

Dipnot: Veri Araştırmacısı İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Veri Araştırmacısı İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir veri araştırmacısının genel olarak aşağıdaki niteliklere sahip olması gerekir:

Eğitim: Veri araştırmacıları genellikle bilgisayar bilimi, istatistik veya ilgili bir alanda lisans mezuniyetine ihtiyaç duyar. Bazı işverenler, istatistik veya ilgili bir alanda yüksek lisans mezuniyetine sahip adayları tercih eder.

En Popüler:  Kadro Sorumlusu Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Birçok veri araştırmacısının ek olarak doktora gibi doktora derecesi vardır. istatistik veya ilgili bir alanda. Doktora, adayların üst düzey pozisyonlara ilerlemelerine veya kazanç potansiyellerini artırmalarına yardımcı olabilir.

Antrenman tecrübesi: Veri araştırmacıları, yeni rollerinin belirli sistemlerini ve süreçlerini öğrenmek için genellikle iş başında eğitim alırlar. Özel yazılım ve veritabanlarının kullanımı konusunda eğitim alabilirler ve şirketin özel süreçleri ve prosedürleri hakkında talimat alabilirler.

Sertifikalar ve Lisanslar: Veri araştırmacısı rolleri herhangi bir sertifika gerektirmezken, veri araştırmacıları becerilerini göstermek ve kazanç potansiyellerini artırmak için sertifikalar kazanabilir.

Veri Araştırmacısı Olmak İçin Gerekli Beceriler

Veri araştırmacılarının başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

Veri analizi: Veri analistleri ve veri araştırmacıları, verileri yorumlamak ve kalıpları bulmak için veri analizini kullanır. Veri analizi, eğilimleri bulmak ve sonuçlar çıkarmak için verileri inceleme sürecidir. Veri analistleri, işletmelerin daha iyi kararlar almasına yardımcı olabilecek bilgileri bulmak için veri analizini kullanır ve veri araştırmacıları, işletmelerin ürünlerini ve hizmetlerini geliştirmelerine yardımcı olabilecek bilgileri bulmak için veri analizini kullanır.

İletişim: Veri araştırmacıları genellikle ekipler halinde çalışır. Bu yüzden bu iş için iletişim becerileri çok önemlidir. Veri araştırmacıları, genellikle bilgi paylaşmak ve projelerinin durumunu tartışmak için diğer veri araştırmacıları, mühendisler ve ekiplerinin diğer üyeleri ile iletişim kurar. Veri araştırmacıları ek olarak bulgularını açıklamak ve soruları yanıtlamak için müşterilerle iletişim kurar.

Kritik düşünce: Eleştirel düşünme, bilgileri analiz etme ve sahip olduğunuz bilgilere dayanarak kararlar verme yeteneğidir. Veri araştırmacıları, hangi verilerin alakalı olduğunu ve verilerin anlaşılması kolay bir şekilde nasıl sunulacağını belirlemek için eleştirel düşünme becerilerini kullanır.

Problem çözme: Veri araştırmacıları genellikle ekipler halinde çalışır. Bu yüzden sorunları çözmek için başkalarıyla birlikte çalışabilmeleri önemlidir. Veri araştırmacılarının ek olarak verilerle veya bilgisayar programlarıyla ilgili sorunları gidermesi gerekebilir. Bir sorunun kaynağını belirleyebilmek ve bir çözüm geliştirebilmek, veri araştırmacılarının çalışmalarında daha verimli ve etkili olmalarına yardımcı olabilir.

Organizasyon: Veri araştırmacıları, çalışmalarını ve meslektaşlarının çalışmalarını takip etmek için organizasyon becerilerine ihtiyaç duyar. Ayrıca topladıkları ve sıraladıkları verileri takip etmek için organizasyon becerilerine ihtiyaçları vardır. Veriler pek çok farklı türde ortamda saklanabilir. Bu yüzden veri araştırmacılarının verilerini bulmayı ve kullanmayı kolaylaştıracak şekilde düzenleyebilmesi gerekir.

Veri Araştırmacısı Çalışma Şartları Nasıl?

Veri araştırmacıları, kurumsal ofisler, devlet kurumları, kolejler ve üniversiteler ve özel araştırma kuruluşları dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda çalışır. Son teslim tarihlerini karşılamak için akşamları ve hafta sonları çalışmaları gerekmesine rağmen, genellikle normal saatlerde çalışırlar. Veri araştırmacıları, diğer araştırmacılarla birlikte veya bağımsız olarak ekipler halinde çalışabilir. Tipik olarak bir ofisleri veya bölmeleri vardır. Fakat laboratuvar ortamında da çalışabilirler. Veri araştırmacıları, çalışmalarında bilgisayarları yoğun bir şekilde kullanır ve çeşitli istatistiksel yazılım programlarında yetkin olmalıdır.

En Popüler:  Ticari Ressam Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Veri Araştırmacısı İçin Mesleki Gelişme

İşte veri araştırmacılarının çalışma şeklini etkileyen üç metod. Veri araştırmacılarının, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmeler hakkında güncel kalmaları gerekecektir.

Daha Fazla Veri Bilimcisi İhtiyacı

Daha fazla veri bilimciye duyulan ihtiyaç, iş dünyasında hızla ivme kazanan bir trend. Bunun nedeni, işletmelerin, topladıkları tüm verileri anlamlandırmalarına yardımcı olabilecek bir veri bilimci ekibine sahip olmanın değerini anlamalarıdır.

Veri bilimcilerine duyulan ihtiyaç arttıkça, veri araştırmacılarına yüksek talep olacaktır. Büyük veri kümelerinden faydalı bilgiler çıkarmak ve bulduklarının sonuçlarını anlamak için gerekli becerilere sahip olmaları gerekecektir.

Veri Bilimi Daha Yaygın Oluyor

İşletmeler daha iyi kararlar almak için verileri kullanmanın değerini anladıkça veri bilimi daha yaygın hale geliyor. Veriler daha önemli hale geldikçe, veri araştırmacıları veri toplamaya, analiz etmeye ve yorumlamaya yardımcı olmak için yüksek talep görecektir.

Bu eğilim, veri araştırmacılarının makine öğrenimi, yapay zeka ve istatistik dahil olmak üzere çeşitli veri bilimi tekniklerinde bilgili olmaları gerektiği anlamına gelir. Ek olarak, bulgularını veri bilimci olmayanlara anlaşılması kolay bir şekilde iletebilmeleri gerekecektir.

Açık Kaynak Araçlarının Kullanımı

Açık kaynak araçları, tescilli yazılımlara göre birçok avantaj sundukları için veri araştırmacıları arasında giderek daha popüler hale geliyor.

Örneğin, açık kaynak araçlarının kullanımı genellikle ücretsizdir ve bu da şirketlerin lisans ücretlerinden tasarruf etmesini sağlayabilir. Ek olarak, birçok açık kaynak aracı da açık kaynak kodludur, yani kullanıcılar kodu görüntüleyebilir ve isterlerse değişiklik yapabilirler. Bu durum kullanıcıların aracı kendi özel ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde özelleştirmelerine olanak tanır.

Nasıl Veri Araştırmacısı Olunur?

Bir veri araştırmacısı kariyer yolu, veri bilimi alanına başlamak için harika bir yol olabilir. Bir veri araştırmacısı olarak, çeşitli veri kümeleriyle çalışma ve verileri analiz etmek için farklı yöntemler hakkında bilgi edinme fırsatına sahip olacaksınız. Ayrıca programlama dilleri, istatistiksel yazılımlar ve makine öğrenimi çerçeveleri gibi veri biliminde kullanılan bir dizi araçla çalışma deneyimi kazanacaksınız.

Veri araştırmacısı kariyerinizde ilerledikçe, belirli bir veri bilimi alanında uzmanlaşmayı düşünebilirsiniz. Mesela analitik veya büyük verilere odaklanabilirsiniz. Ayrıca sağlık veya perakende gibi belirli bir sektörde uzmanlaşmayı da seçebilirsiniz.

Dipnot: Veri Araştırmacısı İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Veri araştırmacıları, bir araştırmacı ekibine liderlik etmek veya bir araştırma projesini baştan sona yönetmek gibi organizasyonlarında daha fazla sorumluluk alarak kariyerlerini ilerletebilirler. Ayrıca araştırma direktörü veya araştırma başkanı gibi yönetim rollerine de geçebilirler. Alternatif olarak, veri araştırmacıları kendi araştırma danışmanlığı işlerini başlatabilirler. Bu durum veri araştırmacılarının kendi patronları olmalarına ve kendi saatlerini belirlemelerine izin verdiği için çok ödüllendirici bir kariyer hamlesi olabilir. Bununla birlikte, işin başarısı, araştırmacının müşterileri çekme ve elde tutma becerisine bağlı olacağından, belirli bir miktarda riski de beraberinde getirir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu