Kredi Asistanı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir kredi asistanının ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir kredi asistanı olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Kredi asistanları, birçok finans kurumunda müşteri hizmetlerinin ön saflarında yer alır. Müşterilerle günlük olarak etkileşime girerek, banka tarafından sunulan krediler veya diğer hizmetlerle ilgili seçenekleri anlamalarına ve evrak işlerini tamamlamalarına yardımcı olurlar.

Kredi asistanları ek olarak randevuları planlamak, telefonları cevaplamak, belgeleri dosyalamak vb. gibi idari görevleri yerine getirmekten sorumlu olabilir.

Kredi Yardımcısı Sorumlulukları ve Görevleri

Kredi asistanlarının aşağıdakiler gibi sorumlulukları vardır:

 • Borçluların, faiz oranları ve ödeme planları gibi kredi koşullarını anlamalarına yardımcı olmak
 • Belgelerin toplanması ve doğrulanması dahil olmak üzere kredi başvurularının işlenmesi
 • Onay için minimum standartları karşılayıp karşılamadıklarını belirlemek için kredi başvurularının gözden geçirilmesi
 • Borçlulara başvuru süreci hakkında bilgi vererek kredi başvurusunda bulunmalarına yardımcı olmak
 • HUD-1 uzlaştırma beyannameleri ve senet gibi kapanış belgelerinin hazırlanması
 • Avukatlar, tapu acenteleri, emlak acenteleri, değerleme uzmanları, müfettişler ve sigorta acenteleri ile kapanışları koordine etmek
 • Kredi ile satın alınan gayrimenkullerin ekspertizinin yapılması
 • Tüm adımların zamanında tamamlanmasını ve herhangi bir sorun çıkmamasını sağlamak için kredi süreci boyunca başvuru sahipleri ile iletişim kurmak
 • Mortgage, öğrenci kredisi, otomobil kredisi ve kredi kartı ödemeleri gibi ödemelerin işlenmesi

Kredi Asistanı Maaşı Ne Kadar?

Kredi asistanı maaşları, eğitim seviyelerine, yılların deneyimine ve çalıştıkları şirkete göre değişmektedir. Ayrıca komisyon ve ikramiye şeklinde ek tazminat da alabilirler.

 • 2024 Yılı Ortalama Maaş: 14.000 TL (22.10 TL/saat)
 • 2024 Yılı Üst Düzey Maaşları: 18.000 TL (40.80 TL/saat)

Kredi asistanlarının istihdamının önümüzdeki on yılda ortalama bir oranda artması bekleniyor.

Kredi asistanlarına olan talep, ekonomideki kredi ihtiyacı tarafından yönlendirilecektir. Faiz oranları yükseldikçe, tüketiciler ve işletmeler daha düşük oranlardan yararlanmaya çalıştıkça kredi talebi artabilir.

Dipnot: Kredi Asistanı İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Kredi Asistanı İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir kredi asistanının genel olarak aşağıdakilere sahip olması gerekir:

Eğitim: Çoğu işveren, kredi asistanlarının lise diplomasına veya eşdeğerine sahip olmasını ister. Bazı işverenler, finans, muhasebe veya diğer ilgili alanlarda lisans mezuniyetine sahip adayları tercih eder. İlgili kurslar arasında finansal muhasebe, iş hukuku, ekonomi, iş iletişimi ve iş matematiği yer alır.

Antrenman tecrübesi: Çoğu işveren, kredi asistanları için iş başında eğitim sağlayacaktır. Bu eğitim size şirketin spesifik süreç ve prosedürlerini öğretecektir. Ayrıca şirketin bilgisayar sistemleri ve yazılımlarının kullanımı konusunda eğitim alabilirsiniz.

Sertifikalar ve Lisanslar: Sertifikalar genellikle bir kredi asistanı olmak için şart değildir. Fakat iş başvurusunda bulunurken sizi daha rekabetçi bir aday haline getirebilirler.

Kredi Asistanı Olmak İçin Gerekli Beceriler

Kredi asistanlarının başarılı olabilmesi için aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

Detaylara dikkat: Detaylara dikkat, kredi asistanları için bir başka önemli beceridir. Bunun nedeni, müşteriler tarafından sağlanan bilgilerin doğruluğunu doğrulamaktan sorumlu olmanızdır. Tüm belgelerin eksiksiz ve doğru sırada olmasını sağlamaktan da siz sorumlu olabilirsiniz.

İletişim yetenekleri: Müşterilerle telefon, yüz yüze veya e-posta yoluyla iletişim kurabileceğiniz için iletişim becerileri bu rolde çok önemlidir. Diğer ekip üyeleriyle de iletişim kuruyor olabilirsiniz. Bu yüzden diğerlerini profesyonel bir şekilde dinleyebilmeniz ve yanıtlayabilmeniz önemlidir.

Müşteri servisi: Müşteri hizmetleri becerileri, müşterilerle profesyonel ve samimi bir şekilde etkileşim kurmanıza yardımcı olabilir. Bir kredi asistanı olarak, kredi süreciyle ilgili soruları yanıtlamaktan, bir kredinin ayrıntılarını açıklamaktan veya müşterilerin kredi başvurularını tamamlamalarına yardımcı olmaktan sorumlu olabilirsiniz.

Organizasyon becerileri: Organizasyon becerileri, evrakları ve diğer belgeleri takip etmenize yardımcı olabilir. Bir kredi asistanı olarak, evrakları dosyalamaktan ve önemli belgeleri takip etmekten sorumlu olabilirsiniz. Bu durum şirketin bir krediyi işlemek için ihtiyaç duyduğu bilgilere sahip olduğundan emin olmanıza yardımcı olabilir.

Bilgisayar yetenekleri: Kredi asistanları için bilgisayar becerileri de önemlidir. Bir kredi asistanı olarak gerçekleştirdiğiniz görevlerin çoğu, veri girme, belge oluşturma ve müşterilerle e-posta yoluyla iletişim kurma dahil olmak üzere bir bilgisayar kullanmayı içerir. Kelime işlemci, elektronik tablo ve e-posta programları dahil olmak üzere çeşitli bilgisayar programlarının nasıl kullanılacağını bilmek önemlidir.

Kredi Yardımcısı Çalışma Şartları Nasıl?

Kredi asistanları genellikle bankalarda, kredi birliklerinde ve diğer finansal kurumlarda çalışır. Genellikle normal mesai saatlerinde çalışırlar. Fakat zaman zaman son teslim tarihlerini karşılamak için fazla mesai yapabilirler. Kredi asistanları genellikle iyi aydınlatılmış ve havalandırılmış ofislerde çalışır. Uzun süre oturmaları gerekebilir ve işlerinin çoğu için bilgisayarları kullanabilirler.

Kredi Asistanı İçin Mesleki Gelişme

İşte kredi asistanlarının nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Kredi asistanlarının, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

Online Kredinin Büyümesi

Online kredilerin büyümesi, kredi asistanlarına olan talebin artmasına neden oldu. Gittikçe daha fazla insan kredi başvurusunda bulunmak için internete yöneldikçe, borç verenler başvuruları hızlı ve verimli bir şekilde işleme koymalarına yardımcı olabilecek profesyoneller arıyor.

Kredi asistanları, online kredi verme konusunda uzman olarak bu eğilimden yararlanabilir. Mevcut farklı kredi türlerini ve bunlar için online olarak nasıl başvuruda bulunacaklarını bilmelidirler. Ayrıca, kredi için onaylandıktan sonra borçlulara müşteri hizmetleri desteği verebilmelidirler.

Müşteri Hizmetlerine Odaklanma

İşletmeler müşteri hizmetlerine daha fazla odaklandıkça, kredi asistanlarının bu alanda becerilerini geliştirmeleri gerekecektir.

Müşteri hizmetleri, müşterilerle ilişkiler kurmaya ve onları mutlu etmeye yardımcı olduğu için herhangi bir işletmenin önemli bir parçasıdır. Kredi asistanları, tüm müşterilerine nasıl mükemmel müşteri hizmeti sunacaklarını öğrenerek bu trendden yararlanabilirler. Bu durum arkadaş canlısı ve yardımsever olmayı ve zor durumlarla nasıl başa çıkacağını bilmeyi içerir.

Teknolojinin Kullanımı

Bankacılık sektöründe teknoloji kullanımı hızla artmaktadır. Bu durum özellikle kredi başvuru sürecinde teknolojinin kullanımı söz konusu olduğunda geçerlidir.

Teknoloji daha yaygın hale geldikçe, kredi asistanlarının onu kendi avantajlarına nasıl kullanacaklarını öğrenmeleri gerekecektir. Bu durum kredi başvuru sürecinin bölümlerini otomatikleştiren yazılımın nasıl kullanılacağını öğrenmenin yanı sıra potansiyel müşterilerle bağlantı kurmak için sosyal medyayı kullanmayı da içerir.

Kredi Asistanı Nasıl Olunur?

Bir kredi asistanı olarak bir kariyer, ayağınızı finansal hizmetler endüstrisinin kapısına getirmenin harika bir yolu olabilir. Bir kredi asistanı olarak, farklı kredi türleri ve kredi verme süreçleri hakkında bilgi edinme fırsatına sahip olacaksınız. Ayrıca finans sektöründeki herhangi bir rolde başarılı olmanıza yardımcı olacak önemli müşteri hizmetleri becerileri geliştireceksiniz.

Kariyerinizde ilerledikçe, belirli bir kredi alanında uzmanlaşmayı düşünebilirsiniz. Mesela bir ipotek kredisi asistanı, ticari kredi asistanı veya kişisel kredi asistanı olabilirsiniz. Bu uzmanlık, belirli bir kredi verme alanındaki becerilerinizi ve bilginizi daha da geliştirmenize olanak tanır.

Dipnot: Kredi Asistanı İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Kredi asistanları genellikle giriş seviyesi pozisyonlarda başlar ve deneyim kazandıkça daha yüksek seviyeli pozisyonlara ilerler. Tecrübe ile kredi asistanları, kredi memuru, kredi işlemcisi veya kredi aracısı gibi pozisyonlara geçebilir.

Kredi memurları genel olarak en az bir lisans mezuniyetine ihtiyaç duyarlar ve kredi işlemcileri ve sigortacılar genellikle en az bir önlisans mezuniyetine ihtiyaç duyarlar. Bazı kredi görevlileri, işlemciler ve sigortacılar Ulusal İpotek Lisanslama Sisteminden bir sertifikaya sahiptir.

Yönetim pozisyonlarına terfi eden kredi görevlileri, işlemciler ve sigortacılar, sonunda kredi departmanı başkanları veya CEO’lar olabilir. Bazı kredi görevlileri kendi ipotek şirketlerini açar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu