Vergi Uzmanı Nedir? Nasıl Olunur?

Vergi uzmanının İşi Nedir? Ne Yapar?

Vergi uzmanının görevi, yasal ve vergi çerçevesinin mevcut mevzuata uygun olarak doğru uygulanmasını sağlamaktır. Vergi uzmanı ayrıca kurumlar vergisi uzmanı, vergi avukatı, vergi müdürü, hukuk ve vergi müdürü ve hatta muhasebe ve vergi müdürü adıyla da tanınır.

Vergi uzmanının Görevleri Nelerdir?

Vergi uzmanının görevleri çoktur, şirketin yapısına bağlıdır. Riskleri önlemek için sürekli izleme sağlamalıdır. Böylece, belgeleri güncellemek için şirketin tüm vergi ve yasal yönlerini analiz eder ve yapılan tüm değişiklikleri ve sonuçlarını açıklayan bir özet sunar.

Vergi uzmanı ayrıca şirket içinde, özellikle muhasebe departmanı için (fiyat doğrulama, önerilen çözümler vb.) danışmanlık görevi oynar ve vergi idaresi ile arayüz oluşturur. Vergi düzenlemesinden kaçınmak için yasalara saygı gösterirken vergilerden tasarruf etmek için doğru stratejiyi seçmekten sorumludur.

Vergi uzmanının Maaşı Ne Kadar?

Maaşı etkileyen birkaç faktör vardır. Nitekim, yılların sayısı, kıdem veya şirketin yapısı, ücret düzeyini belirleyen parametrelerdir.

Bir vergi uzmanının maaşı 50.000 TL ile 65.000 TL arasındadır. (En İyi Meslekler Maaş Rehberi)

Hukuk İşleri Hukuk Uzmanları İşe Alınır

Vergi uzmanı için gerekli şartlar nelerdir?

  • Vergi ve hukuka hakim olma
  • Sayılarla tamamen rahat olun
  • Finansal tekniklerde ustalaşın
  • US Gaap ve IFRS standartlarında uzmanlaşın
  • Mükemmel BT ve yönetim araçları bilgisi
  • İyi muhasebe ve yönetim bilgisi
  • Şirketin yurtdışında iştirakleri varsa akıcı İngilizce bilmek şarttır.
  • Strese karşı güçlü bir dirence sahip olmak
  • İyi analitik ve sentez becerileri
En Popüler:  Rehberlik Danışmanı Nedir? Nasıl Olunur?

Vergi uzmanı Nasıl Olunur?

Bir vergi uzmanı genellikle bir üniversite kursunu tamamlamış ve bir denetim kontrol seçeneği (CCA) ile vergi hukuku veya finans muhasebesi alanında yüksek lisans derecesi almıştır. İdeal olarak finans ve vergi hukukunda yüksek lisans düzeyinde bir çift derece önerilir. Fakat muhasebe, vergi hukuku veya ticaret hukuku ve kurumlar vergilendirmesi alanlarında uzmanlaşmak şartıyla başka dersler de mümkündür. Bu pozisyon genç mezunlar için nadiren erişilebilirdir, denetim veya yönetim kontrolünde üç yıllık deneyim düzenli olarak talep edilir. Vergi uzmanı pozisyonuna on yıllık deneyimden sonra ulaşılabilir.

Vergi uzmanı için gelişme beklentileri nelerdir?

Vergi uzmanı, muhasebe müdürü pozisyonuna geçebilir, daha sonra hırslarına, deneyimine ve muhasebe veya vergi departmanının bir müdürü görevine ilk eğitimine göre ilerleyebilir.

Vergi uzmanı mesleğine benzer işler: genel muhasebeci, avukat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu