Uygulayıcı Hemşire Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir pratisyen hemşirenin ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir pratisyen hemşire olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Bir hemşire pratisyen (NP’ler), birinci basamak hizmetleri sağlamak için ek eğitim ve öğretim almış ileri düzey uygulama hemşireleridir. Çok çeşitli koşullara sahip hastalar için teşhis koyabilir, tedavi edebilir ve ilaçları reçete edebilirler.

NP’ler bağımsız olarak veya doktorlar ve diğer tıp uzmanlarıyla birlikte çalışır. Görevleri uzmanlık alanlarına bağlı olarak değişebilir. Fakat genel olarak pratisyen hekimlerin yaptığı aynı tür görevleri yerine getirirler – fizik muayene yapmak, hastalıkları teşhis etmek, tedavileri reçete etmek vb.

Hemşire Pratisyen Meslek Sorumlulukları ve Görevleri

Hemşire pratisyenlerinin aşağıdakiler gibi sorumlulukları vardır:

 • Fizik muayene yapmak ve hastalıkları, hastalıkları, engelleri veya diğer durumları teşhis etmek
 • Tedavi planları geliştirmek ve diyabet veya kalp hastalığı gibi kronik hastalıkları olan hastalara birinci basamak sağlık hizmeti sunmak
 • Hastaları durumları ve onları nasıl yönetecekleri konusunda eğitmek
 • Hastalıkları teşhis ederek, ilaç reçete ederek ve laboratuvar testleri veya diğer teşhis testleri isteyerek hastaların bakımını yönetmek
 • Eyalet yasaları tarafından yetkilendirildiklerinde ameliyat veya diğer prosedürleri gerçekleştirmek
 • Bir doktor veya diğer sağlık hizmeti sağlayıcısı tarafından sipariş edilen ilaçları, tedavileri veya diğer tedavileri reçete etmek
 • Hastalık veya yaralanma belirtilerini kontrol etmek için hastalarda fizik muayene yapmak
 • Hastalara bakım sunumunda hemşirelere, doktorlara ve diğer sağlık hizmeti sağlayıcılarına liderlik ve rehberlik sağlamak
 • Hastalara, ailelere, okullara ve topluluklara beslenme, egzersiz, stres yönetimi, hastalık önleme ve sağlığı koruma faaliyetleri gibi konularda sağlık eğitimi vermek

Uygulayıcı Hemşire Maaşı Ne Kadar?

Hemşire pratisyen maaşları, eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve tedavi ettikleri hastaların türüne göre değişir.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 24.000 TL (58.60 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 30.000 TL (73.50 TL/saat)

Hemşire pratisyenlerin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan çok daha hızlı büyümesi bekleniyor.

Sağlık hizmetleri maliyetleri artmaya devam ettikçe, hemşire pratisyenlerin maliyet tasarrufu stratejisinin bir parçası olarak daha yaygın olarak kullanılması beklenmektedir. Hemşire pratisyenleri, doktorların daha karmaşık vakalara odaklanmasına izin verebilecek temel bakım sağlayabilir ve yaygın rahatsızlıkları tedavi edebilir.

Dipnot: Hemşire Uygulayıcı İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Hemşire Uygulayıcı İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir hemşire pratisyen olarak bir pozisyon elde etmek için gereken bir takım nitelikler vardır. Onlar içerir:

Eğitim: Hemşire uygulayıcılarının hemşirelik alanında lisans mezuniyeti almaları ve ardından hemşirelik alanında yüksek lisans programını tamamlamaları gerekmektedir. Yüksek lisans programı, hemşire pratisyenleri çeşitli sağlık bakım ortamlarında çalışmaya hazırlayacaktır. Kurslar patofizyoloji, farmakoloji, sağlığın değerlendirilmesi, sağlığın teşviki ve geliştirilmesi, araştırma yöntemleri, etik ve tıp hukuku ve etik gibi konuları içerecektir.

En Popüler:  Akademik Koç Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Antrenman tecrübesi: Bu rol için verilen eğitimin çoğu örgün eğitim yoluyla gerçekleşir. Fakat bazı işverenler yeni hemşire pratisyenlerin bir işbaşı eğitimi dönemini tamamlamasını isteyebilir. Bu eğitim dönemi, pratisyen hemşirenin kuruluşun özel prosedürleri hakkında bilgi edinmesine ve bir hasta tabanı oluşturmaya başlamasına olanak tanır.

Sertifikalar ve Lisanslar: Hemşire uygulayıcıları uygulama ruhsatı almalıdır. Her eyaletin farklı gereksinimleri vardır. Fakat bunlar genellikle başvuru sahiplerinin akredite bir hemşire pratisyen programını tamamlamasını ve Ulusal Konsey Ruhsat Sınavı-NP’yi geçmesini gerektirir.

Bazı hemşire uygulayıcılar ek olarak bir uzmanlık alanında kurul sertifikası gibi ek sertifikalar da alırlar.

Hemşire Uygulayıcı Olmak İçin Gerekli Beceriler

Hemşirelerin başarılı olabilmeleri için aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

İletişim: İletişim, bilginin sözlü veya sözsüz yollarla iletilmesi eylemidir. Hemşire pratisyenleri hastalar, diğer tıp uzmanları ve hasta aileleri ile etkili bir şekilde iletişim kurabilmelidir. Ayrıca karmaşık tıbbi bilgileri anlaşılması kolay bir şekilde iletebilmeleri gerekir.

Empati: Bir hemşire pratisyen, hastalarına en iyi bakımı sağlamak için empati kurabilmelidir. Empati, bir hemşire pratisyenin hastalarının duygularını ve endişelerini anlamasına ve buna göre onlara hitap etmesine olanak tanır. Bu durum bir pratisyen hemşirenin hastalarıyla güvene dayalı bir ilişki kurmasına yardımcı olabilir ve onları sağlıkları konusunda açık ve dürüst olmaya teşvik edebilir.

Zaman yönetimi: Hemşire pratisyenlerinin genellikle bir günde görmesi gereken çok sayıda hasta vardır. Bu yüzden zaman yönetimi onlar için önemli bir beceridir. Ayrıca evrak işleri gibi tamamlamaları gereken başka görevleri de olabilir. Bu yüzden her şeyi halletmek için zamanlarını iyi yönetebilmeleri gerekir.

Kritik düşünce: Hemşire pratisyenleri, hızlı kararlar verebilmeli ve hastalarının sağlığı hakkında eleştirel düşünebilmelidir. Hastanın durumunu değerlendirebilmeli ve en iyi tedavi yöntemini belirleyebilmelidirler. Bu durum testler sipariş etmeyi, ilaç reçete etmeyi veya bir hastayı bir uzmana sevk etmeyi içerebilir.

Tıbbi bilgi: Hemşire uygulayıcıları, tıbbi prosedürler ve uygulamalar hakkında kapsamlı bir anlayışa sahip olmalıdır. Çeşitli koşullara ve rahatsızlıklara sahip hastaları teşhis edip tedavi edebilmelidirler. Ayrıca tıbbi test sonuçlarını yorumlayabilmeli ve bu sonuçların etkilerini anlayabilmelidirler.

Hemşire Uygulayıcı Çalışma Şartları Nasıl?

Hemşire pratisyenleri hastaneler, klinikler, doktor muayenehaneleri ve toplum sağlığı merkezleri dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda çalışır. Ayrıca okullarda, bakım evlerinde ve evde sağlık kurumlarında çalışabilirler. Çoğu hemşire pratisyen tam zamanlı çalışır ve birçoğu haftada 40 saatten fazla çalışır. Bazı hemşire uygulayıcılar günün 24 saati nöbette olabilir ve geceleri, hafta sonları ve tatillerde çalışmak zorunda kalabilirler.

En Popüler:  Lan Yöneticisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Hemşire Uygulayıcı İçin Mesleki Gelişme

İşte hemşire pratisyenlerin nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Hemşire pratisyenlerinin, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

Telesağlığın Büyümesi

Telesağlığın büyümesi, sağlık sektörünü hızla değiştiren bir trend. Akıllı telefonların ve diğer teknolojilerin yükselişi ile hastalar artık sağlık hizmetlerine evlerinin rahatlığından erişebiliyorlar.

Hemşire pratisyenlerin artık telesağlık kanalları aracılığıyla hizmet verebilmeleri nedeniyle, bu eğilim hemşirelik mesleği üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Bu durum bakıma muhtaç daha fazla hastaya ulaşmalarını sağlar ve çalıştıkları yerde onlara daha fazla esneklik sağlar.

Hasta Katılımı Anahtar Olacak

Sağlık hizmetlerinde hasta katılımı daha önemli hale geldikçe, hemşire pratisyenlerin bu alanda becerilerini geliştirmeleri gerekecektir.

Hemşire pratisyenleri hasta bakımında kritik bir rol oynamaktadır ve tedavi planlarını anlamalarına ve bakımları hakkında bilinçli kararlar vermelerine yardımcı olmak için hastalarla etkili bir şekilde iletişim kurabilmeleri gerekecektir. Ek olarak, hemşire pratisyenlerin güven oluşturmak ve bakım ekibiyle rahat olmalarını sağlamak için hastalarla kişisel düzeyde bağlantı kurabilmeleri gerekecektir.

Hemşireler ve Diğer Sağlık Çalışanları Arasında İşbirliği

Hemşireler diğer sağlık profesyonelleriyle işbirliği yaptıkça, hastalara mümkün olan en iyi bakımı sağlamak için birlikte çalışmayı öğrenmeleri gerekecektir.

Hastalara mümkün olan en iyi bakımı sağlamak için hemşirelerden doktorlar, eczacılar ve diğer profesyonellerle çalışmaları giderek daha fazla istendiğinden, bu eğilim dünya çapındaki hastanelerde ve kliniklerde şimdiden şekillenmeye başlıyor. Hemşireler bu eğilime daha aşina hale geldikçe, hastalara mümkün olan en iyi bakımı sağlamak için diğer profesyonellerle birlikte çalışmayı öğrenmeleri gerekecektir.

Hemşire Uygulayıcı Nasıl Olunur?

Bir Hemşire Uygulayıcı kariyeri inanılmaz derecede ödüllendirici olabilir. Size kendi klinik uzmanlığınızı geliştirme şansı verirken, insanların yaşamlarında fark yaratma fırsatı sunar.

Hemşire Uygulayıcı olmak için, akredite bir hemşire pratisyenlik programını tamamlamanız ve Hemşire Uygulayıcıları için Ulusal Sertifikasyon Sınavını (NCEND) geçmeniz gerekecektir. Ayrıca pratik yapmak için bir eyalet lisansı almanız gerekecektir.

Dipnot: Bir Hemşire Uygulayıcı İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Hemşire pratisyenleri (NP’ler) en hızlı büyüyen meslekler arasındadır. NP’lerin istihdamının, 2019’dan 2029’a kadar yüzde 36 büyümesi ve tüm meslekler için ortalamadan çok daha hızlı bir şekilde artması bekleniyor.

Sağlık hizmetlerine olan talep arttıkça, birincil ve özel sağlık hizmetleri sağlamak için NP’lere ihtiyaç duyulacaktır. NP’lerin diyabet ve kalp hastalığı gibi kronik rahatsızlıkları olan hastalara bakım sağlamada daha büyük bir rol oynaması bekleniyor.

Yaşlanan bir bebek patlaması popülasyonuna bakım sağlamak için NP’lere de ihtiyaç duyulacaktır. Amerika Birleşik Devletleri’nde 65 yaş ve üstü insan sayısının 2016’da 46 milyondan 2060’a kadar yaklaşık iki katına çıkarak 98 milyonu aşacağı tahmin ediliyor. Bebek boomer nüfusu yaşlandıkça, yaşla ilgili sağlık sorunlarına sahip olma olasılıkları daha yüksek olacak. artrit, kalp hastalığı ve Alzheimer hastalığı gibi.

Ek eğitimle NP’ler, pediatri, geriatri veya kadın sağlığı gibi belirli bir sağlık alanında uzmanlaşabilir. Bazı NP’ler, araştırma veya öğretim alanındaki kariyerlere hazırlanmak için doktora derecesi almayı seçebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu