Araştırmacı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir araştırmacının ne yaptığını, bu işi nasıl alacağını ve bir araştırmacı olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Araştırmacılar, yeni keşiflerin ve yeniliklerin arkasındaki itici güçtür. Günlerini belirli bir konuyu veya ilgi alanını inceleyerek, yeni ürünler, hizmetler veya süreçler oluşturmak için kullanılabilecek yeni anlayışlar ve bilgiler arayarak geçirirler.

Araştırmacılar mühendislikten tıbba ve bilgisayar bilimlerine kadar çeşitli alanlarda çalışabilirler. Alanları ne olursa olsun, hepsi aynı hedefi paylaşır: daha önce kimsenin bulamadığı yeni bir şey keşfetmek.

Araştırmacı Sorumlulukları ve Görevleri

Araştırmacıların aşağıdakiler gibi sorumlulukları vardır:

 • Araştırma çabalarına devam etmek için finansman önerileri yazmak ve göndermek
 • Yeni ürün fikirlerini belirlemek veya mevcut ürünleri geliştirmek için araştırma yapmak
 • Sorunları araştırmak veya raporlar oluşturmak için veri toplama ve analiz etme
 • Laboratuvar ortamında veya ormanlar veya tarlalar gibi doğal ortamlarda deneyler yapmak
 • Mesleki dergilerde yayınlanabilecek veya konferanslarda sunulabilecek bulgular hakkında raporlar yazmak
 • Görüşmeler veya anketler gibi anket yöntemlerini kullanarak veri toplama
 • İşlerin nasıl yürüdüğü, birbirleriyle nasıl ilişkili oldukları ve gelecekte nasıl değişebilecekleri hakkında teoriler geliştirmek
 • İklim değişikliği, kirlilik ve koruma dahil olmak üzere çevre sorunları hakkında araştırma yapmak
 • Araştırma bulgularını diğer bilim insanlarına, hükümet yetkililerine ve halka iletmek

Araştırmacı Maaşı Ne Kadar?

Bir araştırmacının maaşı, eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve yürüttüğü araştırma türüne göre değişebilir. İlaç endüstrisinde çalışanlar, devlet kurumları veya kar amacı gütmeyen kuruluşlar için çalışanlardan daha fazla kazanabilir.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 17.000 TL (34.80 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 32.000 TL (78.30 TL/saat)

Araştırmacıların istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan daha yavaş artması bekleniyor.

İstihdam artışı, üretkenliği artırması ve bazı araştırmacılara olan ihtiyacı azaltması gereken araştırma süreçlerinin artan otomasyonu ile sınırlı olacaktır. Bununla birlikte, iş ve mühendislik gibi çalışmalarında araştırmaya dayanan diğer alanlardan araştırma talebi gelmeye devam edecektir.

Dipnot: Araştırmacı İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Araştırmacı İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir araştırmacının genel olarak aşağıdaki niteliklere sahip olması gerekir:

Eğitim: Çoğu işveren, biyoloji, kimya, psikoloji veya yakından ilgili başka bir alan gibi bir alanda en az bir lisans mezuniyeti gerektirir. Bazı işverenler, ilgili bir alanda yüksek lisans mezuniyetini tercih eder. İlgili kurslar biyoloji, kimya, istatistik, araştırma yöntemleri ve araştırma tasarımı derslerini içerir.

Antrenman tecrübesi: Birçok işveren, yeni işe alınan araştırmacılar için iş başında eğitim sağlayacaktır. Bu eğitim, şirketin kullandığı belirli yazılım ve bilgisayar programlarının yanı sıra izledikleri belirli süreç ve prosedürleri öğrenmeyi içerebilir.

En Popüler:  Yoğun Bakım Yöneticisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Sertifikalar ve Lisanslar: Sertifikalar genellikle bir araştırma bilimcisi olmak için şart değildir. Fakat sizi daha rekabetçi bir iş adayı yapabilirler.

Araştırmacı Olmak İçin Gerekli Beceriler

Araştırmacılar başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyaç duyar:

İletişim: İletişim, araştırma uzmanlarının sahip olması gereken başka bir beceridir. Çalışmanız hakkında diğer araştırmacılar, yöneticiler ve müşterilerle iletişim kurmanız gerekebilir. Bu yüzden bunu etkili bir şekilde yapabilmek önemlidir. Araştırma yöntemlerinizi ve sonuçlarınızı başkalarına açıklamak için iletişimi de kullanabilirsiniz.

Zaman yönetimi: Zaman yönetimi, belirli bir zaman çerçevesi içinde görevleri planlama ve yürütme yeteneğidir. Veri toplamak, sonuçları analiz etmek ve bulgularınızı göndermek için son tarihleriniz olabileceğinden, bu araştırma için önemlidir. İşinize öncelik vermenize ve en önemli görevleri önce tamamladığınızdan emin olmanıza yardımcı olması için zaman yönetimini de kullanabilirsiniz.

Problem çözme: Problem çözme becerileri, zorlukları tanımlamanıza ve çözümler bulmanıza olanak tanır. Bir araştırmacı olarak, veri toplarken veya sonuçları analiz ederken zorluklarla karşılaşabilirsiniz. Sorunu belirleme ve bir çözüm bulma yeteneğiniz, araştırma projenizi tamamlamanıza yardımcı olabilir.

Kritik düşünce: Eleştirel düşünme, bilgiyi analiz etme ve sonuçlar oluşturma yeteneğidir. Araştırmacı işleri, verileri değerlendirmek ve bir araştırma projesinde sonraki adımlar hakkında bilinçli kararlar vermek için eleştirel düşünme becerileri gerektirir. Eleştirel düşünme, araştırmacıların potansiyel sorunları belirlemesine ve çözümler bulmasına da yardımcı olur.

Organizasyon: Bir araştırmacı olarak, veriler, araştırma notları, yazışmalar ve daha fazlası dahil olmak üzere birçok farklı bilgi kaynağını takip etmeniz gerekebilir. Güçlü organizasyon becerilerine sahip olmak, işinizi tamamlamak için ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgileri takip etmenize yardımcı olabilir. Çalışma alanınızı düzenli ve dağınıklıktan uzak tutmak için organizasyon becerilerini de kullanabilirsiniz.

Araştırmacı Çalışma Şartları Nasıl?

Araştırmacılar ofisler, laboratuvarlar ve saha siteleri dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda çalışır. Düzenli olarak çalışabilirler veya araştırmalarını tamamlamak için uzun saatler çalışabilirler. Ayrıca araştırma yapmak veya bulgularını sunmak için farklı yerlere seyahat edebilirler. Araştırmacılar genellikle teknisyenler, sekreterler ve lisansüstü öğrenciler gibi diğer araştırmacılar ve destek personeli ile ekipler halinde çalışır. İş stresli ve zorlu olabilir. Fakat aynı zamanda heyecan verici ve zorludur. Araştırmacılar yaratıcı düşünebilmeli, problem çözebilmeli ve baskı altında iyi çalışabilmelidir. Ayrıca bulgularını başkalarına açık ve özlü bir şekilde iletebilmelidirler.

Araştırmacı İçin Mesleki Gelişme

İşte araştırmacıların nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Araştırmacıların becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

Hız İhtiyacı

Hız ihtiyacı, temel bilimden ürün geliştirmeye kadar tüm araştırma alanlarını etkileyen bir trend. Araştırmacılardan daha hızlı ve daha verimli sonuçlar üretmeleri isteniyor, bu da yaklaşımlarında daha yenilikçi ve yaratıcı olmalarını gerektiriyor.

En Popüler:  Veri Kodlayıcı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bu eğilim, rekabette bir adım önde olmak için değişikliklere hızla uyum sağlamaları gerekeceğinden, endüstride çalışan araştırmacılar için özellikle önemlidir. Ayrıca, kurumlar paralarının karşılığını en iyi şekilde almanın yollarını aradıkça, hızlı çalışabilen araştırmacıların projeleri için fon alma olasılıkları daha yüksek olacaktır.

Veri Bilimi Daha Önemli Oluyor

Veri bilimi daha önemli hale geldikçe, araştırmacıların rekabetçi kalabilmek için bu alanda becerilerini geliştirmeleri gerekecektir.

Veri bilimi, bilinçli kararlar vermek için veri toplamayı, analiz etmeyi ve yorumlamayı içerir. Bu durum farklı kaynaklardan veri toplama, temizleme ve düzenleme ve ardından bunları raporlar oluşturmak veya gelecekteki olaylar hakkında tahminlerde bulunmak için kullanmak gibi görevleri içerir.

Bu alanda başarılı olmak için araştırmacıların yalnızca veri toplayıp analiz edebilmeleri değil, aynı zamanda hem işletmeleri hem de bireyleri etkileyecek kararlar almak için nasıl kullanacaklarını anlamaları gerekecektir.

Büyük Veri Araştırmayı Yönlendirecek

Büyük veri araştırmanın giderek daha önemli bir parçası haline geldikçe, araştırmacıların büyük miktarda bilgiyi nasıl yöneteceklerini ve analiz edeceklerini öğrenmeleri gerekecek.

Araştırmacılar artık daha önce imkansız olan bir ölçekte veri toplayıp analiz edebildiğinden, bu eğilim bilim topluluğu üzerinde büyük bir etkiye sahip olmaya başladı. Fakat bu fırsattan tam olarak yararlanmak için araştırmacıların bu verileri anlamlı ve faydalı bir şekilde yönetebilmeleri ve yorumlayabilmeleri gerekecektir.

Nasıl Araştırmacı Olunur?

Bir araştırmacı kariyer yolu, profesyonel hayatınıza başlamak için harika bir yol olabilir. Yeni konular hakkında bilgi edinme, farklı insanlarla çalışma ve yeni beceriler geliştirme fırsatı sunar. Bir araştırmacı olarak, yeni fikirleri keşfetme ve karmaşık sorunlara çözümler bulma şansınız olacak.

Başlamanın en iyi yolu, ilginizi çeken bir alan bulmak ve bu konuda mümkün olduğunca çok şey öğrenmektir. Kitaplar ve makaleler okuyun, videolar izleyin, podcast’leri dinleyin ve derslere ve atölye çalışmalarına katılın. Alanında uzman kişilerle konuşun ve onlara sorular sorun. Bu alanda hangi araştırmaların yapıldığını ve buna nasıl katkıda bulunabileceğinizi öğrenin.

Konuyu iyi anladıktan sonra, ona nasıl katkıda bulunabileceğinizi düşünün. Bir çalışma veya deney tasarlayabilir misiniz? Araştırmacıların veri toplamasına yardımcı olacak bir araç veya uygulama oluşturabilir misiniz? Bulgularınız hakkında yazabilir veya bir konferansta sunabilir misiniz?

Dipnot: Araştırmacı İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Bu alanda ilerlemenin en yaygın yolu, giriş seviyesi araştırma görevlisinden kıdemli araştırma analistine ve nihayetinde araştırma direktörüne kadar kuruluşunuzda merdiveni yukarı taşımaktır. İlerlemenin başka bir yolu, pazar araştırması veya pazarlama gibi ilgili bir alana geçmektir.

Kuruluşunuzda yükselmek için araştırma becerileriniz ve araştırmanızı gerçek dünyadaki sorunlara uygulama becerinizle şirkete değerinizi göstermeniz gerekecektir. Bulgularınızı üst yönetime sunmanız bekleneceğinden, güçlü iletişim ve sunum becerileri geliştirmeniz de gerekecektir.

İlgili bir alana geçmeye karar verirseniz, o alanda deneyim kazanmanız gerekecektir. Mesela pazar araştırmasına geçmek istiyorsanız, pazarlama verileriyle çalışma deneyimi kazanmanız gerekecektir. Alternatif olarak, pazarlamaya geçmek istiyorsanız, pazarlama kampanyaları geliştirme ve uygulama konusunda deneyim kazanmanız gerekecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu