Üniversite Öğretim Üyesi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir üniversite öğretim görevlisinin ne yaptığını, bu işi nasıl edineceğinizi ve bir üniversite öğretim görevlisi olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Bir üniversite öğretim görevlisi, üniversite düzeyinde çalışan bir öğretmendir. İngilizceden tarihe ve matematiğe kadar herhangi bir sayıda ders verebilirler.

Üniversite öğretim görevlileri genellikle kendi çalışma alanları hakkında derin bilgiye sahip konu uzmanlarıdır. Bu uzmanlığı genellikle öğrencilerin yeni kavramları öğrenmelerine ve zor konuları anlamalarına yardımcı olmak için kullanırlar. Çoğu durumda, aynı zamanda öğrencileri için mentor olarak hareket ederler – onlara derslerinde yardımcı olurlar, sınıf dışında soruları yanıtlarlar, vb.

Üniversite Öğretim Üyesi Sorumlulukları ve Görevleri

Üniversite öğretim görevlileri aşağıdaki sorumluluklara sahiptir:

 • Öğrencilere ders hazırlama ve sunma
 • Yeni dersler için müfredat ve ders anahatları oluşturmak veya mevcut olanları güncellemek
 • Aday öğrencilerle görüşme ve program veya bölümle ilgili soruları yanıtlama gibi öğrenci işe alım faaliyetlerine katılmak
 • Öğrencilere ders içeriğini anlama veya dersleri tamamlama gibi akademik konularda yardımcı olmak
 • Ara sınav ve final gibi test ve sınavların hazırlanması ve uygulanması
 • Çalışma alanlarında bağımsız araştırma yapmak, bulguları genellikle hakemli dergilerde yayınlamak
 • Çalıştaylar, seminerler ve kongreler gibi sürekli eğitim faaliyetlerine katılmak
 • Öğrencilere ödev yazmak veya sınavlara çalışmak gibi akademik zorluklarda yardımcı olmak
 • Yüksek öğretimde fakülte konumunun bir parçası olarak müfredat ve öğretim sınıfları geliştirmek

Üniversite Öğretim Üyesi Maaşı Ne Kadar?

Üniversite öğretim görevlilerinin maaşları, eğitim düzeylerine, yıllara dayanan deneyimlerine ve çalıştıkları kurum türüne göre değişmektedir.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 17.000 TL (34.80 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 24.000 TL (60.10 TL/saat)

Üniversite öğretim görevlilerinin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalama bir oranda artması bekleniyor.

Akademik eğitim talebi, öğrenci talebine ve kolej ve üniversitelerin bütçelerine bağlı olacaktır. Fakat her yıl verilen yeni doktora derecelerinin sayısı son yıllarda azalmış ve bu da yeni öğretim üyesi arzını sınırlayabilir.

Dipnot: Üniversite Öğretim Üyesi İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Üniversite Öğretim Görevlisi İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir üniversite öğretim görevlisinin genel olarak aşağıdaki niteliklere sahip olması gerekir:

Eğitim: Bir yüksek lisans mezuniyeti genellikle bir üniversite öğretim görevlisi olmak için asgari bir gerekliliktir. Bazı üniversiteler, adayların doktora sahibi olmasını tercih etmektedir. İlgili bir alanda yüksek lisans mezuniyeti, belirli bir disiplinde öğretmenlik yapmak isteyenler için genellikle iyi bir seçimdir.

En Popüler:  Yapılandırılmış Kablolama Teknisyeni Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Antrenman tecrübesi: Üniversite öğretim elemanlarının kendi alanlarında güçlü bir geçmişe sahip olmaları beklenmektedir. Ayrıca, üniversitenin müfredatı ve öğretim yöntemleri hakkında kapsamlı bir anlayışa sahip olmaları beklenmektedir. Üniversite öğretim görevlilerinin genellikle üniversitenin politikaları ve prosedürleri hakkında bilgi edinmek için eğitim oturumlarına katılmaları gerekir. Ayrıca üniversitenin öğrenim yönetim sisteminin kullanımı konusunda eğitim alabilirler.

Sertifikalar ve Lisanslar: Bir üniversite öğretim görevlisinin işe alınmak için bir sertifikaya ihtiyacı olmasa da, birçok üniversite bir adayı işe alım yöneticileri için daha çekici hale getirebilecek sertifikalar sunar.

Üniversite Öğretim Üyesi Olmak İçin Gerekli Beceriler

Üniversite öğretim görevlileri başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyaç duyar:

İletişim: İletişim, üniversite öğretim görevlileri için bir diğer önemli beceridir. Fikirlerini öğrencilere açık ve net bir şekilde aktarabilmelidirler. Ayrıca öğrenciler ve diğer öğretim üyeleri ile etkili bir şekilde iletişim kurabilmelidirler. Bu durum öğrencilerle akademik ilerlemeleri hakkında iletişim kurmayı ve fakülte ile öğrenci endişeleri hakkında iletişim kurmayı içerebilir.

Organizasyon: Derslerinizi ve ders materyallerinizi düzenli tutmak, üniversite öğretim görevlileri için önemli bir beceridir. Öğrencilerin devamını, notlarını ve ödevlerini, ek olarak dersleriniz için ders notlarını ve diğer kaynakları takip etmeniz gerekebilir. Zamanınızı ve kaynaklarınızı organize edebilmek, derslerinize hazırlanmanıza ve öğrencilerin ilerlemesini takip etmenize yardımcı olabilir.

öğretim: Bir üniversite öğretim görevlisi olarak, çeşitli dersleri vermekten sorumlu olabilirsiniz. Bu durum çeşitli öğretim becerileri geliştirmeniz gerekebileceği anlamına gelir. Mesela öğrencilere belirli bir yazılım programının nasıl kullanılacağı veya karmaşık bir matematik denkleminin nasıl tamamlanacağı konusunda talimat vermeniz gerekebilir.

Araştırma: Üniversite öğretim görevlileri genellikle kendi uzmanlık alanlarında araştırma yaparlar. Ayrıca yeni kurslar geliştirmekten veya öğrencilerine öğretmek için yeni bilgiler öğrenmekten sorumlu olabilirler. Pozisyonunuzla ilgili konuları ve konuları araştırabilmek, bir üniversite öğretim görevlisi için önemli bir beceridir.

Kritik düşünce: Eleştirel düşünme, bilgiyi analiz etme ve bilinçli kararlar verme yeteneğidir. Bir üniversite öğretim görevlisi olarak, ödevlere not vermekten, ders planları oluşturmaktan ve öğrenci performansını değerlendirmekten sorumlu olabilirsiniz. Güçlü eleştirel düşünme becerilerine sahip olmak, bilinçli kararlar vermenize ve öğrencilere yapıcı geri bildirim sağlamanıza yardımcı olabilir.

Üniversite Öğretim Üyesi Çalışma Şartları Nasıl?

Üniversite öğretim görevlileri genel olarak bir üniversite veya kolej gibi akademik bir ortamda çalışırlar. Ayrıca araştırma enstitülerinde veya devlet kurumlarında da çalışabilirler. Genellikle tam zamanlı çalışırlar ve ders hazırlamak ve öğrencilerle tanışmak için akşamları ve hafta sonları çalışmak zorunda kalabilirler. Bazı üniversite öğretim görevlileri, başka kurumlarda ders vermek veya konferanslara katılmak için seyahat etmek zorunda kalabilir. Üniversite öğretim görevlileri genellikle dokuz aylık bir sözleşmeyle çalışırlar. Fakat on iki aylık bir sözleşmeyle veya kurs bazında da çalışabilirler. Öğretim görevlerine ek olarak biraz araştırma yapmak zorunda kalabilirler.

Üniversite Öğretim Üyesi İçin Mesleki Gelişme

İşte üniversite öğretim görevlilerinin çalışma şeklini etkileyen üç metod. Üniversite öğretim görevlilerinin becerilerini güncel tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

En Popüler:  Topluluk Yöneticisi Yardımcısı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Öğretme ve Öğrenmeye Odaklanma

Eğitim sistemi öğretme ve öğrenmeye daha fazla odaklandıkça, üniversite öğretim görevlilerinin başarılı olmak için yöntemlerini uyarlamaları gerekecektir.

Üniversite öğretim görevlileri, güçlü öğretim becerileri geliştirerek ve öğrencileri için öğrenme deneyimini iyileştirmelerine yardımcı olabilecek yeni teknolojilere aşina olarak bu eğilimden yararlanabilir. Ayrıca öğrenci katılımını teşvik eden olumlu bir öğrenme ortamı yaratmak için çalışabilirler.

MOOC’ların Ortaya Çıkışı

KAÇD’lerin (Kitlesel Açık Online Kurslar) ortaya çıkışı, yüksek öğrenimin manzarasını hızla değiştiren bir eğilimdir. Giderek daha fazla insan derece kazanmanın bir yolu olarak online kurslara yöneldikçe, üniversiteler online olarak daha fazla ders sunmaya başlıyor.

Bu eğilim, online eğitim verebilen üniversite öğretim görevlileri için fırsatlar yaratıyor. Bu profesyoneller, online kurslar öğretiminde uzmanlaşarak, bu alanda uzman olabilirler ve potansiyel olarak yüz yüze derslerde vereceklerinden daha fazla para kazanabilirler.

Çeşitlilik ve Kapsayıcılık Konusunda Dikkat

Üniversiteler çeşitlilik ve kapsayıcılık üzerine daha fazla odaklandıkça, farklı bir bakış açısı sağlayabilecek öğretim görevlilerinin işe alınmasına daha fazla önem veriyorlar.

Üniversite öğretim görevlileri ırk, cinsiyet veya cinsellik gibi alanlarda uzmanlık geliştirerek bu eğilimden yararlanabilir. Bu durum öğrencilere daha kapsamlı bir eğitim sağlamalarına ve üniversitelerin çeşitlilik ve içermeyi teşvik etme hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olacaktır.

Üniversite Öğretim Üyesi Nasıl Olunur?

Bir üniversite öğretim görevlisi kariyeri, öğretmenlik kariyerinize başlamak için harika bir yol olabilir. Sınıfta deneyim kazanmanın ve bir öğretmen olarak becerilerinizi geliştirmenin iyi bir yolu. Ayrıca, farklı öğrenme stilleri hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olabilecek çeşitli geçmişlerden gelen öğrencilerle çalışma fırsatınız olabilir.

Bir üniversite öğretim görevlisi olarak, programınızda biraz esnekliğe sahip olabilirsiniz. Kendi araştırmanız üzerinde çalışmaya veya proje yazmaya devam etmek istiyorsanız bu yardımcı olabilir. Ekstra para kazanmak için ekstra öğretim görevleri de alabilirsiniz.

Dipnot: Üniversite Öğretim Üyesi İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Üniversite öğretim görevlileri için ilerleme beklentileri iyidir. Deneyimle, öğretim görevlileri bölüm başkanı veya fakülte dekanı gibi yönetim rollerine geçebilirler. Alternatif olarak, araştırmaya veya politika oluşturmaya geçmeyi seçebilirler. Kıdemli öğretim görevlileri, aynı zamanda, dış komiteler ve projeler üzerinde çalışma fırsatlarına yol açabilecek olan mesleki kuruluşlarının üyesi olabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu