Yardımcı Kalite Mühendisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Ortak kalite mühendisinin ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve ortak kalite mühendisi olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Kalite mühendisleri, şirketleri tarafından üretilen ürün ve hizmetlerin müşteri beklentilerini karşılamasını veya aşmasını sağlamaktan sorumludur. Yeni ürünler geliştirmek, mevcut ürünleri iyileştirmek ve kapıdan dışarı çıkmadan önce her şeyin kalite standartlarını karşıladığından emin olmak için genellikle diğer mühendisler, bilim adamları ve teknisyenlerden oluşan bir ekiple birlikte çalışırlar.

Kalite mühendislerine, gelecekteki ürünlerin aynı standartları karşılamasını sağlamak için test prosedürleri ve protokolleri geliştirmekle de görev verilebilir. Bu durum her bir ürünün veya bileşenin ayrı ayrı nasıl test edileceğine ve bunların birbirleriyle kombinasyon halinde nasıl test edileceğine ilişkin ayrıntılı planlar oluşturmayı içerebilir.

Yardımcı Kalite Mühendisi Sorumlulukları ve Görevleri

Ortak kalite mühendisleri genel olarak aşağıdakileri içerebilen geniş bir sorumluluk yelpazesine sahiptir:

 • Kalite sorunlarının temel nedenlerini belirlemek için müşteri şikayetlerinden, iç denetimlerden veya diğer kaynaklardan elde edilen verileri gözden geçirmek
 • Şirket tarafından sağlanan ürün veya hizmetlerin kalitesini iyileştirmek için planlar oluşturmak ve uygulamak
 • Tek tip standartların karşılanmasını sağlamak için kalite kontrol prosedürleri geliştirmek ve uygulamak
 • Kalite yönetmeliklerine uyduklarından emin olmak için tedarikçi ilişkilerini yönetmek
 • Farklı ortamlarda ürün veya malzeme performansını belirlemek için testler yapmak
 • Endüstri standartlarına uygunluğu sağlamak için yeni ürün geliştirme ve test süreçlerine katılmak
 • Ürün kalitesini iyileştirebilecek yeni malzemeler veya süreçler üzerinde araştırma yapmak
 • Ürünler veya süreçlerle ilgili sorunları gösterebilecek kalıpları veya eğilimleri belirlemek için verileri analiz edin
 • Ürünlerin tasarım özelliklerini karşılamasını ve amaçlandığı gibi çalışmasını sağlamak için test planları geliştirmek ve testler yapmak

Ortak Kalite Mühendisi Maaşı Ne Kadar?

Ortak kalite mühendislerinin maaşları, eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve şirketin büyüklüğüne ve konumuna bağlı olarak değişmektedir. Ayrıca ikramiye şeklinde ek tazminat da alabilirler.

 • 2024 Yılı Ortalama Maaş: 17.000 TL (37.50 TL/saat)
 • 2024 Yılı Üst Düzey Maaşları: 21.000 TL (50.90 TL/saat)

Ortak kalite mühendislerinin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan daha hızlı artması bekleniyor.

Bu işçilere olan talep, imalat sanayilerinde kalite ve üretkenliği artırma ihtiyacından kaynaklanacaktır. Şirketler maliyetleri düşürmeye ve verimliliği artırmaya çalışırken, süreçleri düzene sokmalarına ve ürünlerin hatasız olmasını sağlamalarına yardımcı olacak kalite mühendislerini işe almaya devam edecekler.

En Popüler:  Tahmin Yöneticisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Dipnot: Yardımcı Kalite Mühendisi İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Yardımcı Kalite Mühendisi İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir kişinin ortak kalite mühendisi olabilmesi için genellikle gerekli olan niteliklerden bazıları şunlardır:

Eğitim: Çoğu ortak kalite mühendisi, mühendislik, kalite güvencesi veya ilgili bir alanda lisans mezuniyetine sahiptir. Bazı işverenler, mühendislik veya kalite güvencesi alanında yüksek lisans mezuniyetine sahip ortak kalite mühendislerini işe almayı tercih eder.

Antrenman tecrübesi: Çoğu ortak kalite mühendisi, yeni işverenlerinden iş başında eğitim alacaktır. Bu eğitim, ortak kalite mühendisinin şirketin spesifik süreçlerini ve prosedürlerini öğrenmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca şirketin kullandığı yazılım ve bilgisayar programlarını öğrenmelerine yardımcı olacaktır.

Sertifikalar ve Lisanslar: Sertifikalar genellikle ortak kalite mühendisi olmak için şart değildir. Fakat daha yüksek seviyeli pozisyonlar için rekabet etmenize yardımcı olabilirler.

Ortak Kalite Mühendisi Olmak İçin Gerekli Beceriler

Ortak kalite mühendislerinin başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

Teknik beceriler: Kalite mühendisleri, verileri analiz etmek, araştırma yapmak ve sorunlara çözümler geliştirmek için teknik becerileri kullanır. Kalite standartlarını karşıladıklarından emin olmak için verileri oluşturmak ve yorumlamak, deneyler yapmak ve ürünleri test etmek için teknik becerileri kullanırlar. Kalite mühendisleri, sorunları belirlemek ve ele almak için kalite kontrol prosedürleri ve test sonuçları oluşturmak ve uygulamak için teknik becerileri kullanır.

İletişim yetenekleri: Kalite mühendisleri genellikle diğer mühendisler, yöneticiler ve müşterilerle iletişim kurar. Teknik bilgisi olmayan kişilere karmaşık teknik bilgileri açıklamaları gerekebilir ve bunun tersi de geçerlidir. Etkili iletişim becerileri, teknik bilgileri diğer mühendislere ve yöneticilere açıklamanıza ve karmaşık bilgileri müşterilerin anlayabileceği şekilde iletmenize yardımcı olabilir.

Problem çözme yetenekleri: Kalite mühendisleri, üretim sürecinde ortaya çıkabilecek sorunları tespit etmek ve çözmekten sorumludur. Bu durum bir sorunun kaynağını belirlemeyi, bir çözüm geliştirmeyi ve ürünün kalitesini sağlamak için çözümü uygulamayı içerebilir.

Detaylara dikkat: Kalite mühendislerinin bir üründeki hataları fark etmelerini sağlamak için ayrıntılara çok dikkat etmeleri gerekir. Bir ürünle ilgili sorunları tanımlayabilmeleri ve sorunun nedenini belirleyebilmeleri gerekir. Bu durum ürünün tüketiciler için güvenli olmasını sağlamak için şirketin gerekli değişiklikleri yapmasına yardımcı olabilir.

Takım çalışması becerileri: Kalite mühendisleri genellikle diğer mühendisler, yöneticiler ve diğer profesyonellerle ekipler halinde çalışır. İyi ekip çalışması becerilerine sahip olmak, başkalarıyla işbirliği yapmanıza ve sorunları çözmek için fikir paylaşmanıza yardımcı olabilir.

En Popüler:  Bina Tesisleri Müdürü Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Yardımcı Kalite Mühendisi Çalışma Şartları Nasıl?

Bir ortak kalite mühendisi için çalışma ortamı genellikle bir ofis ortamındadır. Fakat üretim tesislerini veya diğer şirket konumlarını ziyaret etmek için biraz seyahat gerekebilir. İş, son teslim tarihlerini karşılamak veya ortaya çıkan sorunları çözmek için uzun saatler çalışmayı içerebilir. İşle ilgili bir miktar stres olabilir. Fakat genellikle yüksek stresli bir meslek olarak kabul edilmez. Çalışma haftası genel olarak 40 saattir. Fakat bazen fazla mesai gerekebilir.

Ortak Kalite Mühendisi İçin Mesleki Gelişme

Ortak kalite mühendislerinin nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Ortak kalite mühendislerinin, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmeler hakkında güncel kalmaları gerekecektir.

Daha Fazla Otomasyon İhtiyacı

İşletmeler giderek daha otomatik hale geldikçe, kalite mühendislerine olan ihtiyaç azalacaktır. Bunun nedeni, ürünlerin yüksek kalite standartlarında üretilmesini sağlamak için otomasyonun kullanılabilmesidir.

Yardımcı kalite mühendisleri, otomasyon sistemleri ve bunların nasıl etkin bir şekilde kullanılacağı konusunda uzmanlaşarak bu ortamda hala başarılı olabilirler. Ayrıca görevleri otomatikleştirmek ve verimliliği artırmak için yeni yollar geliştirmeye odaklanabilirler.

Veri Kalitesinin Önemi

İşletmelerin doğru ve güvenilir bilginin önemini anlamasıyla, veri kalitesi son yıllarda giderek daha önemli bir konu haline geldi. Bu durum özellikle finans ve sağlık gibi verilerin karar vermenin temeli olduğu endüstriler için geçerlidir.

Veri kalitesi daha önemli hale geldikçe, ortak kalite mühendislerinin veri doğrulama ve doğrulama becerileri geliştirmesi gerekecektir. Ayrıca, şirketleri için bir sorun haline gelmeden önce olası veri hatalarını tespit edebilmeleri ve çözebilmeleri gerekecektir.

Mevzuata Uygunluğa Odaklanma

Düzenlemeler daha karmaşık hale geldikçe, işletmeler mevzuat uyumluluğuna daha fazla önem vermektedir. Bu durum ortak kalite mühendislerinin mevcut düzenlemeler ve gereksinimlerin nasıl karşılanacağı konusunda güçlü bir anlayışa sahip olmaları gerektiği anlamına gelir.

Bu alanda başarılı olmak için, yardımcı kalite mühendislerinin sadece düzenlemeleri anlamaları değil, aynı zamanda bunları belirli durumlara nasıl uygulayacaklarını da bilmeleri gerekecektir. Ayrıca şirketin ürünlerinin uyumlu olduğundan emin olmak için yasal ve ürün geliştirme gibi ekibin diğer üyeleriyle yakın bir şekilde çalışabilmeleri gerekecektir.

Ortak Kalite Mühendisi Nasıl Olunur?

Bir ortak kalite mühendisi kariyer yolu, ayağınızı mühendislik alanının kapısına getirmenin harika bir yolu olabilir. Yardımcı kalite mühendisi olarak, çeşitli projeler üzerinde çalışma ve daha deneyimli mühendislerden öğrenme fırsatına sahip olacaksınız. Ayrıca farklı ürün ve süreçlerle çalışma deneyimi de kazanacaksınız.

Kariyerinizde ilerledikçe, kıdemli veya lider kalite mühendisi olmayı düşünebilirsiniz. Bu rol daha fazla sorumluluk sunar ve ek beceri ve bilgi gerektirir.

Dipnot: Ortak Kalite Mühendisi İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Ortak kalite mühendisleri, kalite mühendisi pozisyonlarına ilerleyebilir. Bazıları kalite güvence yöneticisi olabilir. Bazıları ek olarak mühendislik, üretim veya diğer departmanlarda yönetim pozisyonlarına geçebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu