Trafik Uzmanı Nedir? Nasıl Olunur?

Trafik yöneticisinin İşi Nedir? Ne Yapar?

Trafik yöneticisinin görevi, özellikle mümkün olduğunca fazla trafik oluşturmak için referans ve ortaklıkları optimize ederek çalıştığı şirketin web sitesine yapılan ziyaretlerin ROI’sini (yatırımın geri dönüşünü) sağlamaktır. daha fazla dönüşüm ve gelir. Trafik yöneticisi aynı zamanda satın alma yöneticisi, trafik yönetimi yöneticisi, web analizi ve trafik edinme yöneticisi, ortaklıklar ve web trafiği yönetimi yöneticisi, bağlı kuruluş pazarlama yöneticisi ve ortaklıklar ve hatta anahtar kelime uzmanı adı altında da bilinir.

Trafik Yöneticisinin Görevleri Nelerdir?

Trafik yöneticisinin görevleri çoktur, şirketin yapısına bağlıdır. Şirketinin web sitesi için trafiği elde etmek ve optimize etmek için bir strateji uygulamaktan sorumludur, özellikle: – Doğal referans (SEO) yoluyla arama motorlarında görünürlüğün artırılması aynı zamanda ücretli referans (SEA) yoluyla – Reklam alanı satın alımlarının yönetimi (Ekran), ortaklıklar ve e-posta kampanyaları – Sosyal ağlarda yeniden hedefleme ve itibarın topluluk yöneticileri Trafik yöneticisi, trafiği artırmak için alınan önlemleri ölçerken aynı zamanda web sitesinin konumunu analiz etmekten de sorumludur. Raporlama araçlarını, özellikle sitenin hedef kitlesini (sayfa görüntülemeleri, tıklama oranı, hemen çıkma oranı, yeniden ziyaretler, dönüşüm oranı vb.) izlemesine ve analiz etmesine olanak tanıyan google analytics aracılığıyla kurar. Gösterge tabloları ayrıca veri madenciliği araçları kullanılarak kurulur. Bu da sitenin sayfalarının indekslenmesini izlemeyi ve sonuçları web analitik araçlarıyla analiz etmeyi mümkün kılar.

ROI’nin (yatırımın geri dönüşü) hesaplanması da trafik yöneticisinin görevlerinin bir parçasıdır. Ayrıca yeni potansiyel müşteriler (olasılıklar) oluşturmak için teknolojik gelişmeleri ve yeni eğilimleri (tüketici davranışları, yeni ürünler vb.) izlemelidir.

En Popüler:  SEO Uzmanı Nedir? Nasıl Olunur?

Trafik müdürünün Maaşı Ne Kadar?

Maaşı etkileyen birkaç faktör vardır. Nitekim, yılların sayısı, kıdem veya şirketin yapısı, ücret düzeyini belirleyen parametrelerdir.

Bir Trafik yöneticisinin maaşı 42.000 ila 60.000 Türk Lirası arasındadır. (En İyi Meslekler Maaş Rehberi)

Trafik yöneticisi için Gerekli Beceriler

  • Dijital pazarlama ve araçları hakkında mükemmel bilgi (online reklamcılık, üyelik, e-posta kampanyaları, görüntüleme vb.)
  • İyi BT ve dilleri bilgisi (Javascript, SQL, HTML)
  • İzleme ve yeniden hedefleme araçlarında ustalık (Google Analytics, Nextperfomance vb.)
  • SEO ve SEA araçlarında ustalık
  • Online reklamcılık ve reklam kampanyası izleme araçlarına (Data, AdServer vb.) hakimiyet
  • İyi yönetmelik bilgisi
  • İyi bilgisayar yetenekleri ve veri madenciliği teknikleri
  • Yeni teknolojiler ve web için güçlü bir iştahınız olsun
  • Sayılara büyük ilgi duyun

Trafik yöneticisi olmak için ne yapmalı?

Bir trafik yöneticisi genellikle web pazarlamacılığında yüksek lisans düzeyinde bir üniversite kursunu veya web pazarlama seçeneğiyle bilgi ve iletişim bilimlerinde yüksek lisansı izlemiştir. Bununla birlikte web pazarlamasında uzmanlık sahibi olmak koşuluyla başka kurslar da mümkündür. Bu pozisyon yeni mezunlara açıktır. Fakat web ile ilgili pozisyonlarda 3 ila 5 yıllık deneyim genellikle gereklidir.

Trafik yöneticisi için gelişme beklentileri nelerdir?

Trafik yöneticisi, bir ajans içindeki web pazarlama departmanı başkanının veya hatta web pazarlama başkanının bir işlevine dönüşebilir.

Trafik yöneticisi mesleğine benzer işler: Dijital pazarlama yöneticisi, web proje yöneticisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu