Temizlikçi İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Temizlikçi İş Tanımı

Bir Temizlikçi ofisleri, hastaneleri, bakım evlerini ve otelleri temizlemekten sorumludur. Kuruluş türüne bağlı olarak temizlik odaları, bireysel ofisler, lobiler, ortak alanlar, koridorlar, banyolar ve mutfaklar buna dahildir. Bir Temizlikçi özel bir rezidansta da çalışabilir.

Meslek İstatistikleri Bürosu tarafından sağlanan bina temizleyicileri istatistiklerine göre bu meslekler için öngörülen iş büyüme oranı 2014-2024 on yılı boyunca %6’dır. Bu fonksiyonların dış kaynak kullanımı birçok işletme için popüler bir seçenek olmaya devam ettiğinden, bu büyümenin çoğunun temizlik hizmeti şirketlerinde görülmesi beklenmektedir.

Temizlikçi Görevleri ve Sorumlulukları

Hizmetlilerin şirketleri, konutları ve diğer kuruluşları temiz tutmak için çeşitli görevleri yerine getirmeleri gerekir. Birkaç iş listesini gözden geçirdik ve temel Temizlikçi görev ve sorumlulukları arasında aşağıdakileri bulduk.

Genel Temizlik Yapın

Bir Temizlikçinin sorumlu olabileceği temizlik görevleri arasında vakumlama, toz alma ve parlatma sayılabilir. Zeminlerin, mobilyaların, ofis ekipmanlarının ve pencerelerin ziyaretçiler, çalışanlar ve sakinler için iyice temizlenmesini ve sunulabilmesini sağlarlar. Temizlik görevleri ayrıca çöp kutularının boşaltılmasını ve uygun kaplara çöp taşınmasını da içerir.

Stok Malzemeleri

Bir Temizlikçinin, deterjanlar, zemin mumu ve mobilya cilası gibi bir temizlik malzemeleri envanteri tutması ve bu malzemelerin iyi stoklanmasını sağlaması gerekebilir. Tuvaletlerde ve varsa otel veya hastane odalarında sabun, tuvalet kağıdı ve kağıt havlu gibi malzemelerin yenilenmesinden sorumludurlar.

Çarşaf ve Nevresimler

Özellikle hastaneler, oteller veya bakım evleri için çalışırken, bir Temizlikçi çarşafları ve çarşafları çıkarmalı ve yenileriyle değiştirmelidir. Bu maddeleri yıkaması, kurutması ve katlaması gerekir. Bu kuruluşlar içinde bir temizlikçinin bireysel konuk veya hasta talebi başına çarşafları ve nevresimleri değiştirmeniz gerekebilir.

En Popüler:  Veri Uzmanı İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Temizlikçi Olmak İçin Gerekenler ve Şartlar

Temizlikçikler için güçlü organizasyon ve müşteri hizmetleri yetenekleri önemlidir. Detay odaklı olmalılar ve takım halinde çalışmak zaman zaman gerekli olsa da bağımsız olarak çok az denetim ile veya hiç denetim olmadan çalışma yeteneğine sahip olmalıdırlar. Ayrıca itme, kaldırma ve taşıma faaliyetlerini de gerçekleştirebilmelidirler. Bu genel becerilerin yanı sıra, birçok işveren aşağıdaki yeteneklere sahip olmak için Temizlikçi adaylarını arayabilir.

Ana beceriler: Baktığımız iş ilanlarına dayanarak, işverenler bu temel yeteneklere sahip temizlikçi istiyorlar. Temizlikçi olarak çalışmak istiyorsanız aşağıdakilere odaklanın.

  • Hastalar, misafirler ve müşterilerle etkileşime girerken müşteri hizmetleri becerilerini kullanma
  • Çarşafları değiştirme ve yatak yapma
  • Mobilya, zemin, lavabo ve pencerelere uygun temizleyiciler ve dezenfektanlar uygulamak
  • Elektrikli süpürgeler ve halı temizleyicileri gibi temizlik ekipmanlarının çalıştırılması

Gelişmiş beceriler: Birçok işveren aşağıdaki yeteneklere ihtiyaç duymasa da birden fazla iş listesi bunları tercih edilen şekilde içeriyordu. Bunları Temizlikçi araç kutunuza ekleyin ve kariyer seçeneklerinizi genişletin.

  • Kalite yönetimi ve kontrol becerileri
  • Takım halinde çalışabilme
  • Çeşitli kuruluşlar için yangın ve güvenlik politikalarını ve yönetmeliklerini anlama

Temizlikçi İş Kaynakları

Temizlikçi olarak kariyer yapmadan önce, bu meslekle ilgili ek kaynaklara başvurabilirsiniz. Temizlikçi olma hakkında daha fazla araştırma bilgisi için kullanabileceğiniz kaynaklara bağlantılar sağladık.

İnternetteki Bilgi Kaynakları

ARCSI Blogu – Uluslararası Ev Temizlik Hizmetleri Birliği (ARCSI) tarafından barındırılan ve Temizlikçi olarak çalışmaya ve hatta Temizlik Hizmetleri işletmesine ilişkin bir fikir sağlayan bir blog.

Endüstri Grupları

Uluslararası Yönetici Kat Hizmetleri Derneği (IEHA) – 1930’dan beri IEHA, Temizlikçilere etik ve bu meslekle ilgili diğer mesleki ve eğitimsel bilgiler hakkında bilgi vermektedir.

Uluslararası Ev Temizlik Hizmetleri Derneği (ARCSI) – Bir Kat hizmetleri işletmesi için iş bilgisi sağlamak üzere tasarlanmış bir kuruluş.

En Popüler:  Personel Asistanı İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Kitap Kaynakları

Çalışan Kızın İnanılmaz Maceraları: Aslında Kullanabileceğiniz Gerçek Hayatta Kariyer Önerileri – Temizlikçi olarak geçirdiği zaman da dahil olmak üzere bu pozisyonların her biri hakkında tavsiyede bulunan yazarın çeşitli kariyerlerine ilginç bir bakış.

Profesyonel Temizlikçi 4. Baskı – Temizlikçinin ötesinde günümüzün Temizlikçisinin birçok idari görev ve sorumluluklarını özetlemektedir.

Temizlikçi ile Benzer Meslekler

Yüz binlerce uzman onaylı meslek veritabanımızdan benzer meslekleri keşfedin:

  • İdareci
  • Otel Temizlikçisi
  • Hizmetçi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu