Ar-Ge Mühendisi İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Ar-Ge Mühendisi İş Tanımı

Ar-Ge mühendisleri veya araştırma ve geliştirme mühendisleri, yeni ürünler geliştirir, mevcut ürünleri yeniden tasarlar ve ürün kavramları üzerinde araştırma ve testler yapar. Bilim şirketleri, elektrik şirketleri ve imalat şirketleri de dahil olmak üzere birçok sektördeki işletmeler, diğer mühendisleri, pazarlama profesyonellerini ve üreticileri içeren işbirliği ortamında lider olarak çalışmak için tam zamanlı Ar-Ge mühendisleri işe alır. Ar-Ge mühendisleri genellikle ofis ortamlarında çalışırlar ve normal günlük görevlerini yerine getirmek için normalde şirket mülkünün dışına çıkmazlar. Ar-Ge mühendisleri proje yöneticilerine rapor verir.

AR-GE Mühendisinin Görevleri ve Sorumlulukları

Uzun vadeli teknik ve iş ihtiyaçlarını karşılayan stratejiler ve veri akışı çözümleri tanımlamak için Mühendislik ekibine karşılık geldi.
Mesleki verimlilik elde etmek için veri akışının ihtiyaçlarını yorumlamak ve izlemek için Ar-Ge KG ve operasyon ekibi ile işbirliği yaptık.
Prototipler ve araçlar geliştirdi ve mevcut uygulamalardan yararlandı ve veri kalitesi, bütünlük ve veri izlemeye uygun olarak veri yönetimi hedeflerini kontrol etti.
Kodları ve veri akışı uygulamaları kurulumlarını inceledik ve kayıt düzeyinde donanım erişimi DLL kütüphanesini kurduk.

Ar-Ge mühendislerinin günlük görevleri, çalıştıkları endüstriye, tasarladıkları ürün türlerine ve şirket tarafından satılan mevcut ürünlere bağlı olarak değişir. Bununla birlikte Ar-Ge mühendislerinin temel sorumlulukları evrensel olarak aynıdır:

Tasarım Ürünleri

Ar-Ge mühendisleri tasarım ürünleri. Bu durum ürün boyutlarının hesaplanmasını, ürün fikirlerinin taslaklarını çizmeyi ve önerilen ürünlerin maketlerinin tasarlanmasını içerebilir.

Projeler Geliştirin ve Tamamlayın

Ar-Ge mühendisleri, gerçek ürün oluncaya kadar projeler için fikirler geliştirir, yönetir ve yönlendirir.

Lider Proje Ekipleri

Ar-Ge mühendisleri, projelere atanan tüm ekip üyelerini programda ilerlemelerini sağlamak için yönetmekte olan projelerin liderliğini üstlenirler.

En Popüler:  Sitoteknolog İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Tasarım Proje Planları

Ar-Ge mühendisleri, ürün geliştirme ve üretimin tüm yönlerini yönetmek için mühendislik, üretim ve satış ve pazarlama ekipleriyle ayrıntılı proje planları tasarlar.

Araştırma

Ar-Ge mühendisleri tüketiciler arasında ne tür ürünlerin başarılı olabileceğini belirlemek için pazar araştırması yapar, canlılıklarını belirlemek için ürün fikirlerini araştırır ve piyasadaki mevcut ürünlerin nasıl performans gösterdiğini araştırır.

İşbirliği

Ar-Ge mühendisleri, ürün tasarımları oluşturmak için mühendisler ve geliştiricilerle ve gelecekteki ürünler için satış planları geliştirmek için pazarlama ekipleriyle işbirliği yaparlar.

Ar-Ge Mühendisi Olmak İçin Gerekenler ve Şartlar

Profesyonel yetenekler

AR-GE Yazılım Mühendisi olarak kapsamlı deneyim
Çeşitli programlama ve kodlama dilleri ve prosedürleri hakkında derin bilgi
Sistem Geliştirme Yaşam Döngüsü için işlemciler, veritabanları yazılım araçları hakkında operasyonel bilgi
Uzmanlık alanlarında geniş bilgi, Gömülü Çok iş parçacıklı RTOS, Yazılım Geliştirme GUI uygulamalarını yapılandırır.

Nitelikler

Ar-Ge mühendisleri, çeşitli ürünler oluşturmak için proje planları tasarlar ve uygular. İşverenler bu iş için gerekli yeteneklere sahip Ar-Ge mühendisleri işe alır:

  • Bilgisayar yetenekleri – Ar-Ge mühendisleri birçok farklı yazılım programıyla çalıştığı için güçlü bilgisayar yeterliliği olmazsa olmaz
  • Liderlik – Ar-Ge mühendisleri araştırma ve geliştirme ekiplerini yönetiyor
  • İletişim – Ar-Ge mühendisleri, araştırma ve geliştirme ekibi üyeleriyle işbirliği yapmak için iyi sözlü iletişim yetenekleri ve ayrıntılı ürün planları yazmaya yardımcı olmak için yazılı iletişim yetenekleri kullanır
  • Matematik – Ar-Ge mühendisleri, potansiyel ürünler için şemalar tasarlamak ve ürün boyutları oluşturmak için matematik becerilerini kullanır
  • Analitik yetenek – Birçok araştırma görevi yerine getirmek ve ürünler için tasarım planları oluşturmak
  • Çoklu görev – Ar-Ge mühendisleri aynı anda birçok projede çalıştıklarından, güçlü çoklu görev yetenekleri gereklidir
  • Organizasyon – Ürün üretmenin tüm aşamalarını yönetmek ve araştırma ve geliştirme zincirinde birden fazla profesyonel ekibine liderlik etmek
En Popüler:  Medya Yönetmeni Nedir? Maaşları Ne Kadar? - 2023

AR-GE Mühendisi Eğitimi

Ar-Ge mühendisleri, işveren gereksinimleri farklı olduğundan farklı eğitim geçmişlerine sahiptir. Birçok işveren, Ar-Ge mühendislerinin mühendislik alanında bir lisans derecesine veya bir ilaç şirketi için biyoteknoloji gibi ilgili bir endüstri disiplinine sahip olmasını tercih eder. Bununla birlikte işverenler eğitim yerine sektöre veya Ar-Ge’ye özgü çalışma geçmişine sahip adayları da kabul etmektedir.

Zaten seçtikleri alanda beceri ve deneyime sahip Ar-Ge mühendislerine çok az eğitim verilmektedir. Bununla birlikte yeni işe alınan Ar-Ge mühendislerine genellikle azaltılmış bir iş yükü atanır ve bir projenin liderliğini üstlenmeden önce birkaç hafta boyunca süpervizörler ve kıdemli Ar-Ge mühendisleri ile yakın çalışır.

Ar-Ge Mühendisi Maaşı ve 2023 Yıllık Kazancı

Makine mühendisleri 2017 yılında 85.890 TL ortalama gelir, 41.29 TL saatlik kazanç elde ettiler. Makine mühendisleri, mekanik ürünler tasarlıyor, geliştiriyor, üretiyor ve test ediyorlar ve genellikle Ar-Ge mühendislerine benzer görevleri yerine getiren bir lisans derecesine sahipler. 2019 yılında Ar-Ge mühendisleri için 250.000’den fazla iş vardı, birçok Meslek İstatistikleri Bürosu tahminleri 2029’a kadar %9 artacak. EnİyiMeslekler’e göre Ar-Ge mühendisleri yıllık 73.753 TL ortalama maaş alıyor.

İşverenlerin çoğu Ar-Ge mühendislerine kapsamlı faydalar sunmaktadır. Bu paketler genel olarak sağlık, diş ve görme sigortası kapsamını içerir. Ücretli tatil günleri, tatiller ve hasta günler de genellikle verilir. Ar-Ge mühendisleri, başarılı ürün lansmanları ve belirli ürün satış kriterlerini karşılamaları için işverenlerden de primler alabilir. Sürekli eğitim geri ödemesi ve sağlık programı geri ödemesi gibi ek avantajlar da bazen Ar-Ge mühendisleri tarafından kullanılabilir.

Kariyer, İş ve İstihdam Kaynakları

Ar-Ge mühendisleri, bu kitapları ve web sitelerini kullanarak iş fırsatları, araştırma ve geliştirme stratejileri ve araştırma ve geliştirme için kariyer ipuçları bulacaktır:

Ürün Geliştirme ve Yönetim Derneği – Araştırma ve geliştirme mühendisleri ve diğer Ar-Ge uzmanları bu web sitesini işleri, gelecek etkinlik tarihlerini, sertifika programlarını ve ürün geliştirmeye yönelik kaynakları ve araçları bulmak için kullanırlar.

Bilim Adamları ve Mühendisler için Modern Fizik – Üç yazar tarafından özellikle bilim adamları ve mühendisler için yazılan bu kitapla fiziğe yeni bir bakış getirin.

Araştırma ve Geliştirme Yönetimi Derneği – Dergiler ve gelecek konferans tarihleri ​​de sunan bu web sitesinde Ar-Ge uzmanları için haber güncellemeleri alın.

Tasarım-Yapım Projelerine Hazırlanma: Sahipler, Mühendisler ve Müteahhitler İçin Bir Astar – Her türlü mühendis için rehber olarak yazılan bu derinlemesine kitap ile tasarım oluşturma projelerinin temellerini öğrenin.

Ulusal Araştırma Geliştirme Uzmanları Örgütü – Bu web sitesinde Ar-Ge mühendisleri ve diğer araştırma ve geliştirme uzmanları için iş arayın, kaynaklara göz atın ve gelecek konferanslar hakkında bilgi edinin.

Ar-Ge Yönetimi (Profesyoneller için Yönetim) – Bu kitap Ar-Ge mühendisliğinde her türlü üretim, pazarlama ve ürün geliştirme stratejileri de dahil olmak üzere birçok önemli konuyu kapsamaktadır.

Ar-Ge Mühendisi ile Benzer Meslekler

Yüz binlerce uzman onaylı meslek veritabanımızdan benzer meslekleri keşfedin:

  • Kıdemli Mühendis
  • Kıdemli Makine Mühendisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu