Taksi Şoförü İş Açıklaması ve Maaşları – 2023

Taksi Şoförü İş Açıklaması

Taksi şoförü pozisyonları için en iyi aranan adaylar, temiz sürüş kayıtlarına sahip dost canlısı, bakımlı adaylardır. 12 saatlik vardiya, gece, tatil ve hafta sonu çalışmaları sıklıkla gerekli olduğundan, program esnekliğine sahip adaylar tercih edilir. İstihdam şehri dışındaki geziler zaman zaman yapıldığından, seyahat esnekliği de bir artıdır. Taksi şoförleri için resmi eğitim gerekliliği yoktur. Fakat pozisyonun yaşadığınız yere göre değişen minimum yaş gereksinimleri vardır. Bu yaş şartı 21 – 26 arasındadır. Sürücülerin, kullanacağı devlette lisans sahibi olmaları ve motorlu taşıt kayıtlarının ihlal bakımından kontrol edilmesi gerekir. Tercih, istihdam durumuna bağlı olarak iki ile beş yıllık ihlal süresi olmayan başvuru sahipleri içindir.

Taksi Şoförü Görevleri ve Sorumlulukları

Vites değiştirmeye başlamadan önce garajlardan bir kabin almak ve yakıt seviyelerini ve frenlerin ve kumandaların düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin.
Yolcuların bagajlarını yüklemelerine ve boşaltmasına yardımcı olmak ve bagaj, yiyecek, tekerlekli sandalye ve yürüteçlere yardımcı olmak.
Taksi işletmeciliği ile ilgili düzenlemelere uymak ve yolcuların emniyetini sağlamak.
Sevk görevlileri, müşteri hizmetleri temsilcileri, ofis personeli ve müşterilerle koordine edilmiştir.

Asgari yaş gereksinimi ve temiz sürüş kaydı gereksinimleri yaşadığınız yere göre değişebilse de, taksi şoförleri tarafından gerçekleştirilen temel görevler daha muntazamdır. Bu temel görevler şu maddeleri içermektedir:

Aracı Çalıştır

Taksi şoförleri, taksi şirketinden kiralanan bir aracı, belirtilen bir yerden yolcuları almak ve hızlı ve güvenli bir şekilde kalkış yerlerine ulaştırmaktan sorumludur.

En Popüler:  Yapısal Kaynakçı İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Yolcu Yükleme ve Boşaltma

Tüm yolculara profesyonel ve saygılı hizmet vermeleri beklenmektedir. Bu müşteri hizmetinin bir parçası olarak taksi şoförleri binicilere araca girip çıktıklarında bagaj, çanta, bakkal vb.

Aracı Bakım

Yolcuların güvenli bir sürüş deneyimine sahip olmasını sağlamak için, sürücüler araçlarında sıvı seviyelerinin ölçümü ve lastik muayenesi ve sorunların bildirilmesi gibi rutin kontroller yapmaktan sorumludur.

Kayıtları tutmak

Taksi şoförleri doğru kilometre, seyahat süresi, ücretler ve çalışma saatleri kayıtlarını tutmak zorundadır. Bu durum bordro ve vergi amaçları için önemlidir.

Temiz Araçlar

Temiz bir araç, yolcular için daha keyifli ve konforlu bir sürüş deneyimine katkıda bulunur. Taksi şoförleri, aracın dışını yıkayıp kabinin içini temizleyerek ve vakumlayarak bu daha büyük bir deneyim yaratmaya yardımcı olur.

Taksi Şoförü Olmak İçin Gerekenler ve Şartlar

Profesyonel yetenekler

Havaalanından ve tren istasyonundan yolcuları almak için üç devlette taksi sürmek konusunda uygulamalı deneyim.
Bir otomobilin otomotiv işlevleri ve onarımları hakkında operasyonel bilgi.
Trafik kurallarının, güvenlik düzenlemelerinin ve ücret toplama politikalarının sağlam bir şekilde anlaşılması.
Yetenekli sürüş, trafikten kaçınma, kısayollar alma ve yolcuları zamanında varış yerlerine bırakma konusunda yetkin.

Nitelikler

Taksi şoförleri araç kullanmaktan zevk almalı ve şehir veya şehirlerde dolaşacakları iyi bir bilgiye sahip olmalıdır. Kişilerarası beceriler ve yönergeleri takip etme yeteneği de işverenler tarafından aranmaktadır. İşverenlerin aradığı diğer tercih edilen beceri/yetenekler:

  • İletişim – Taksi şoförleri, yolcu alma talimatlarını alacakları sevk görevlileri ve sürüşten sorumlu oldukları toplumun çeşitli seviyelerinden yolcularla sözlü olarak etkileşime girebilmelidir.
  • Harita okuma – Haritalar, bir yolcuyu hedefine götürmenin en etkili yolunu belirlemek için kullanılabilir
  • Matematik – Temel matematik becerileri, nakit ücretlerini saymak ve doğru değişikliği geri vermek ve saatleri, kilometre ve komisyonları hesaplamak için gereklidir
  • Problem çözme – Taksi sürücüleri kapalı yollar, inşaat veya yoğun trafik durumunda rota değişiklikleri hakkında hızlı karar verebilmeli ve yolcu şikayetlerini çözebilmelidir
  • Sürüş becerileri – Yüksek trafik ve olumsuz hava koşullarında aracı güvenli bir şekilde manevra kabiliyeti, yolcu güvenliği için gereklidir
En Popüler:  Torna Operatörü İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Taksi Şoförü Eğitimi ve Öğretimi

Taksi şoförleri ve orta dereceli eğitimin üzerinde eğitim, birçok şirket için gerekli değildir, bir lise diploması şart değildir. Çoğu pozisyon için iş başında eğitim verilmektedir ve bir ile iki yıllık sürüş deneyimi tercih edilmektedir.

Taksi Şoförü Maaşı ve 2023 Yıllık Kazancı

Taksi şoförleri sık sık günlük olarak ödenmektedir. Bu ücret genellikle ücret toplamına göre komisyon bazındadır. Sürücüler için ortalama maaş 24.000 TL’dir. En düşük kazananı ortalama 18.000 TL ve en yüksek %38.500 TL ortalama maaş alıyor. Bu pozisyonun avantajlarından biri 500 TL – 1000 TL arasında değişen bir işaret bonusu. Meslek İstatistikleri Bürosu, bu pozisyon için büyüme oranının %5 ile 2029’a kadar ortalama olacağını bildiriyor.

Kariyer, İş ve İstihdam Kaynakları

Başarılı bir taksi şoförü olmanın gerekliliği hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Öyleyse, daha fazla bilgi için aşağıdaki web sitelerine ve kitaplara bakın:

Taksi Şoförü ve Şoförlü Kariyer: İçeriden İnanılmaz Firmada İş Bulma, Mülakat Yapma ve Terfi Etme Rehberi – Yazar Anne Johnson, olası kabinlerin taksi sürüş endüstrisine girişlerinde aşağıdaki gibi konularda rehberlik sağlayarak yardımcı olur: kişilik tipinizin pozisyon için gerekli olup olmadığı, roller ve sorumluluklar, nasıl giyinileceği ve kaçınılması gereken yaygın hatalar iş arama ve mülakat.

Taksi Şoförü ile Benzer Meslekler

Yüz binlerce uzman onaylı meslek veritabanımızdan benzer meslekleri keşfedin:

  • Taksi sürücüsü
  • Treyler Sürücüsü
  • Servis Otobüsü Sürücüsü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu