Ağ Güvenliği Analisti İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Ağ Güvenliği Analisti İş Tanımı

Ağ Güvenliği Analistleri bilgisayar ve bilgi güvenliği sistemleri tasarlar, uygular ve bakımını yapar. Şüpheli veya düşmanca eylemleri tespit etmek için ağları izler ve sistemlere kötü amaçlı saldırılara karşı savunma için güvenlik duvarları kurmak gibi önlemler alırlar. Ağ Güvenliği Analisti genellikle daha büyük bir BT ekibinin parçası olarak çalışır.

Ağ Güvenliği Analistlerine olan talep çok yüksektir. Meslek İstatistikleri Bürosu, Ağ Güvenliği Analistleri de dahil olmak üzere tüm Bilgi Güvenliği Analistleri için 2025 yılına kadar %18’lik bir istihdam artışı öngörüyor. Bu durum ilave 14.800 ek iş anlamına gelecektir.

Ağ Güvenliği Analistinin Görevleri ve Sorumlulukları

Bilgisayar ve telekomünikasyon sistemlerini korumak için öncelikli hedeflerine ulaşmak için Ağ Güvenlik Analistleri birçok görevi yerine getirir. Bu temel Ağ Güvenliği Analisti görev ve sorumluluklarını tanımlamak için çeşitli iş listelerini analiz ettik.

Ağları İzleme

Ağ Güvenlik Analistleri, sisteme herhangi bir saldırı olup olmadığını belirlemek için periyodik ağ izleme ve saldırı tespit analizleri yaparlar. Anormallikleri belirlemek için ağ trafiğini analiz ederler ve bilgi güvenliği kontrollerini zayıflıklar için test ederler.

Tehditlere Yanıt Ver

Sistemde kötü amaçlı bir etkinlik tespit edilirse, Ağ Güvenlik Analisti etkinliği içermek ve hasarı en aza indirmek için hafifletici önlemler alır. Ayrıca tehdidin kaynağını belirlemek için adli tıp analizini de kolaylaştırabilirler.

Koruma Önlemleri Tasarlama ve Uygulama

Ağ Güvenlik Analistleri, sistemi korumak için yeni güvenlik önlemleri tasarlar ve uygular. Yazılım, donanım veya yeni işletim prosedürleri biçiminde olsun, yeni önlemleri uygulamak için diğer BT ekipleriyle birlikte çalışırlar.

En Popüler:  İlaç Teknisyeni İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Güvenlik Sorunlarını Yönetime İletme

Ağ Güvenliği Analisti, bilgi güvenliğinin durumunu bildirmek, olası riskleri bildirmek ve güvenliği artırmanın yollarını önermek için kuruluşun her düzeyindeki paydaşlarla birlikte çalışır.

Ortaya Çıkan Tehditleri Araştırma

Ağ Güvenliği Analistleri, BT güvenliğinde ortaya çıkan tehditlerin ve güvenlik açıklarının üstünde durmalıdır. En son bilgi güvenliği teknolojik gelişmeleri hakkında farkındalık kazanmak için araştırmalar yürütür ve konferanslara, meslek birliği toplantılarına ve teknik sempozyumlara katılırlar.

Ağ Güvenliği Analisti Olmak İçin Gerekenler ve Şartlar

Kendini yönlendiren ve bir ekibin bir parçası olarak veya bireysel olarak iyi çalışabilen başarılı bir Ağ Güvenlik Analisti, sorunları çözme güdüsü ile analitik bir düşünür. Ayakları üzerinde iyi düşünüyorlar ve zorlu durumlarda proaktif olabilirler. Bu genel yeteneklere ve kişilik özelliklerine ek olarak işverenler aşağıdaki yeteneklere sahip Ağ Güvenliği Analisti adaylarını arıyorlar.

Ana beceriler: Baktığımız iş listelerine dayanarak, işverenler bu temel yeteneklere sahip Ağ Güvenliği Analistlerini istiyor. Ağ Güvenlik Analisti olarak çalışmak istiyorsanız aşağıdakilere odaklanın.

 • Yeni güvenlik sistemleri, güvenlik programları, protokoller ve mevcut sistemlerin bakımı konusunda profesyonel deneyim
 • Mükemmel proje yönetimi ve planlama becerileri
 • Güçlü yazılı ve sözlü iletişim yetenekleri ve teknik bilgileri teknik olmayan bir kitleye iletme yeteneği
 • İşletim sistemleri ve araçlarının veri iletişimi ve ağ deneyimi hakkında derinlemesine bilgi
 • Çeşitli güncel ve gelişmekte olan teknolojiler hakkında bilgi
 • Veri kaybı önleme, saldırı tespit ve önleme, ağ güvenliği izleme ve güvenlik açığı yönetimi dahil olmak üzere bilgi güvenliği çözümleri bilgisi
 • Bilgi Güvenliğindeki mevcut tehdit ve eğilimleri anlama

Gelişmiş beceriler: Birçok işveren aşağıdaki yeteneklere ihtiyaç duymasa da birden fazla iş listesi bunları tercih edilen şekilde içeriyordu. Bunları Ağ Güvenliği Mühendisi araç kutunuza ekleyin ve kariyer seçeneklerinizi genişletin.

 • PERL veya diğer kabuk komut dosyası dili bilgisi
 • Veritabanı oluşturma ve analizine aşinalık.
 • Güvenlik veya ağ sertifikası
 • CIPP, CIPM veya CIPT gibi gizlilik sertifikası
En Popüler:  Ağ Danışmanı İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Ağ Güvenliği Analisti İş Kaynakları

Ağ Güvenliği Analisti olarak bir kariyeri keşfetmeye devam etmenize yardımcı olacak en iyi endüstri kaynaklarını bulmak için İnternet’te arama yaptık. Düşünce liderlerinden endüstri gruplarına kadar bu liste öğrenme, bağlantı kurma ve katılım fırsatları ile doludur.

İnternetteki Bilgi Kaynakları

Güvenlik Krebs – Eski bir Washington Post raporunun bu blogu ile bilgi güvenliği konusundaki en son gelişmelerden haberdar olun.

Güvenlik Blogcular Ağı – 300’den fazla BT güvenlik uzmanından bu blog ve podcast ağından hemen hemen her şeyi öğrenin.

Endüstri Grupları

Ulusal Siber Güvenlik Birliği – Ulusal Güvenlik Bakanlığı ile bir kamu/özel ortaklığı olan NSCA, siber tehditler konusunda farkındalık yaratmayı hedeflemektedir.

Bilgi Sistemleri Güvenlik Derneği – Bilgi güvenliği profesyonellerinin bu büyük ulusal organizasyonu ile öğrenin, etkileşimde bulunun ve iletişim kurun.

Ağ Güvenliği Analist Kitapları

Ağ Güvenliği: Başlangıç ​​Kılavuzu – Ağ güvenliğinin temellerine giriş.

Uygulamalı Ağ Güvenliği İzleme: Toplama, Algılama ve Analiz – Ağ Güvenliği Analisti’nin işinin önemli bir yönü olan güvenlik tehditleri için bir sistemi izleme kılavuzu.

Ağ Güvenliği Hack’leri – Modern tehditlere karşı ağ güvenliğini artırmak için ipuçları ve püf noktaları.

Ağ Güvenliği Analisti ile Benzer Meslekler

Yüz binlerce uzman onaylı meslek veritabanımızdan benzer meslekleri keşfedin:

 • Ağ Güvenliği Analisti
 • Ağ Güvenliği Yöneticisi
 • Network Güvenlik Mühendisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu