Strateji Danışmanı İş Tanımı ve Maaşları – 2021

Strateji Danışmanı İş Tanımı

Strateji Danışmanları öncelikle iş uygulamalarını ve hedeflerini analiz eder ve iyileştirmeler veya şirket yönetimi için önerilerde bulunur. Maliyetleri düşürmek, geliri artırmak ve önemli kararlar almak için stratejiler geliştiriyorlar. Bir şirketin pazarları tanımlamasına ve belirli bir pazardaki eğilimleri belirlemesine yardımcı olurlar. Strateji Danışmanları mevcut sorunları giderir ve çözümler uygular. Ayrıca Strateji Danışmanları, bir işletmenin rakiplerini, amaç ve hedeflerin belirlenmesine yardımcı olmak için analiz eder.

Herhangi bir işletme veya kuruluş, bağımsız bir yüklenici olabilecek veya bir danışmanlık firması için çalışabilecek bir Strateji Danışmanının hizmetlerinden yararlanabilir. Meslek İstatistikleri Bürosu’na göre Strateji Danışmanları gibi yönetim danışmanlarının istihdam büyüme oranının 2024’ten %14’e kadardır. büyüme oranı.

Strateji Danışmanı Görevleri ve Sorumlulukları

Üst yönetime raporlama sağlamak.
Birincil ve ikincil veri kaynaklarını bağlayarak fırsat tanımlama boyutlandırması yapma.
Testlerde ve kontrollerde bilgi alma.
Büyüme, kâr ve pay elde etmek için iç planlama süreçlerini desteklemek.

Strateji Danışmanları günlük iş günü boyunca çeşitli görevleri tamamlarlar. Strateji Danışmanları için çeşitli iş listelerini inceledik ve bu pozisyon için iş sorumlulukları altında sıkça listelenenler arasında aşağıdakileri bulduk.

İş Amaçlarını ve Hedeflerini Analiz Edin

Strateji Danışmanlarının ana rollerinden biri, mevcut bir işletmenin hedeflerini ve yönünü analiz etmek ve uygulamaların şirket hedefleriyle uyumlu olmasını sağlamaktır. Performansı ve pazar payını artırmak için uygulamaları geliştirmek ve bir şirketin hedeflerini ve misyonunu ayarlamak için önerilerde bulunacaklar.

Eğitim Piyasası Eğilimleri

Strateji Danışmanları, bir şirketin hedefleri ve üretimi etkileyen değişen koşullara uyum sağlamasına yardımcı olmak için piyasa eğilimlerini izlemekle sorumludur. Bir şirketin dahil olması gereken kilit pazarları belirleyecek ve şirketlerin pazar değişikliklerinde başarılı olacak şekilde uyum sağlamasına yardımcı olacaklardır.

Rekabeti Değerlendirin

Şirketlerin rakip uygulamalarını ve pazar davranışlarını anlamaları yararlıdır ve bu bilgiyi sağlamak Strateji Danışmanlarına bağlıdır. Şirketlerinin başarılı taktikler kullanmasına ve tuzaklardan kaçınmasına yardımcı olmak için rakiplerin neyin işe yarayıp neyin işe yaramadığını analiz edecekler.

Karar Alma Süreçlerine Yardımcı Olun

Strateji Danışmanları, üst düzey bütçeleme ve üretim kararlarının alınmasına yardımcı olmak için üst yönetim ve yöneticilerle yakın çalışır. Mevcut uygulamaları değerlendirir ve bu alanlardaki sorunlara çözüm geliştirerek maliyetleri azaltmak ve geliri artırmak için önerilerde bulunurlar.

Strateji Danışmanı Olmak İçin Gerekenler ve Şartlar

Profesyonel yetenekler

Sağlık danışmanlığında güçlü deneyim
Finansal analiz hakkında sağlam bilgi.
MS Word, Excel ve PowerPoint yeterlidir.
Yönetim çerçevelerinin sağlam anlaşılması.

Bu pozisyonda başarılı olanlar genellikle güçlü analitik, zaman yönetimi, işbirliği ve iletişim becerileri sergilerler. Bunlar proje yönetiminin tüm aşamalarını bilen ve yöneticiler, işletme sahipleri ve diğer danışmanlar gibi çeşitli profesyonellerden oluşan ekiplerle çalışma konusunda usta olan detay odaklı ileri görüşlü kişilerdir. Strateji Danışmanları için güçlü sunum ve yaratıcı beceriler de çok önemlidir. Bu becerilere ek olarak Strateji Danışmanları aşağıdaki yetenekleri sergilemelidir:

  • İş operasyonlarını ve projelerini analiz eder.
  • Kurumsal amaç ve hedefleri anlayın.
  • Kapsamlı pazar araştırması yapın.
  • Stratejik çözüm programlarını ve uygulamalarını uygulamak.

Ticaretin Strateji Danışman Araçları

Strateji Danışmanları, tüm iş sorumluluklarını yerine getirmek için genellikle birkaç araca güvenir. Bir Strateji Danışmanı olmak istiyorsanız, aşağıdakilere aşina olmalısınız:

Proje yönetim yazılımı – proje yönetimi yazılımının uygulanması, bütçe yönetimi ve çizelgeleme alanlarında Strateji Danışmanları için yararlı olabilir.

Pazarlama analizi araçları – pazarları ve pazar eğilimlerini başarılı bir şekilde analiz etmelerine yardımcı olmak için, Strateji Danışmanlarının pazarlama analizi yazılımının kullanımını anlamaları çok önemlidir.

Microsoft Office uygulamaları – Strateji Danışmanlarının yöneticiler, yöneticiler ve diğer kurumsal liderlerle iletişim kurmasına ve sunum yapmasına yardımcı olmak için Word, PowerPoint ve Outlook kullanımı çok önemlidir.

Strateji Danışmanı Eğitim ve Öğretim Süreci

Çoğu durumda, işverenler işletme, işletme analizi, yönetim veya benzeri alanlarda en az lisans derecesine sahip olan Strateji Danışmanlarını ararlar. Bazıları bu alanların herhangi birinde yüksek lisans derecesine sahip adayları tercih edebilir. İstihdam için gerekli olmamakla birlikte, bir Strateji Danışmanı olmak isteyen biri, açık bir pozisyon için rakiplerine karşı üstünlük kazanmak için Sertifikalı Yönetim Danışmanı (CMC) sertifikası alabilir.

Strateji Danışmanı Maaşı

MİB, Strateji Danışmanlarının yıllık ortalama 81.330 TL yıllık maaş aldığını bildirdi; en çok kazananlar yıllık ortalama 150.000 liralık bir ücret alabilirler. Danışmanlık şirketleri tarafından istihdam edilenler ortalama maaştan daha fazla kazanma eğilimindedir. Wyoming (111.180 TL), New York (107.620 TL) ve Massachusetts’te (105.950 TL) Strateji Danışmanları, ABD’deki en yüksek yıllık ortalama ücretleri görüyor

Strateji Danışmanı İş Kaynakları

Aşağıda Strateji Danışmanı görevleri ve günlük faaliyetler hakkında araştırdığımız bazı ek kaynakları bulacaksınız. Bu bağlantılarda verilen bilgiler, bir Strateji Danışmanı olarak bir kariyerin sizin için uygun olup olmadığına karar verirken yardımcı olabilir.

İç Yönetim Danışmanları Derneği (AIMC) – Bu kuruluş, Strateji Danışmanlarına ve diğer yönetim danışmanlarına ağ kurma, sertifika alma, konferanslara katılma ve eğitim materyallerine erişim fırsatı sunar.

KOBİ Strateji Yönetim Danışmanlığı Blogu – Stratejik bir plan geliştirmekten bir strateji liderinin rolünü tanımlamaya kadar bu blog, sahada çalışan profesyonel danışmanlar tarafından yazılmış Strateji Danışmanları için ilgili konuları araştırmaktadır.

Boston Strateji Danışmanlık Grubu: Klasik Kavramlar ve Yeni Perspektifler Carl W. Stern ve Michael S. Deimler – Bu kapsamlı kitap Strateji Danışmanları için en iyi uygulamaları ve pratik dersleri içermektedir.

Rekabet Stratejisi: Endüstrileri ve Rakipleri Analiz Etme Teknikleri – Michael E. Porter – Rekabet stratejisi üzerine bir otorite tarafından yazılan bu kitap, rakipleri değerlendirme, endüstrileri analiz etme ve karlılık sağlama uygulamalarını araştırıyor.

Strateji Danışmanı ile Benzer Meslekler

Yüz binlerce uzman onaylı meslek veritabanımızdan benzer meslekleri keşfedin:

  • İş asistanı
  • İşletme Müdür Yardımcısı
  • Operasyon Asistanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu