Kurumsal Satış Müdürü İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Kurumsal Satış Müdürü İş Tanımı

Kurumsal Satış Yöneticileri bir şirketin satış ekibini yönetir ve geliştirir. Kurumsal Satış Yöneticileri, yönetimsel sorumluluklarının yanı sıra, müşterilerle anlaşmalar yapmak için hala cephede. Ayrıca yeni ekip üyelerini eğitmek ve düşük performans gösteren çalışanlar için iyileştirme planları oluşturmak gibi İK sorumlulukları vardır. Bu genellikle işletmeler arası satış rolüdür, bu nedenle B2B satışlarla uğraşan her büyük şirkette Kurumsal Satış Yöneticileri kullanılır. Toplantı için seyahat etmek yaygın olsa da çalışma ortamı standart ofis ortamınızdır. Kurumsal Satış Yöneticilerinin de güçlü bir ağ oluşturmak için sektördeki etkinliklere ve konferanslara katılmaları beklenmektedir.

Kurumsal Satış Yöneticisinin görevi bir yönetim pozisyonudur. Bu pozisyonda başarılı olmak için liderlik yetenekleri ve kapsamlı satış bilgisi gereklidir. Kişinin, özellikle işletmeler arası bir ortamda, satış deneyimi olması gerekir. Meslek İstatistikleri Bürosu’na göre Kurumsal Satış Müdürlerini de içeren Satış Müdürlerine olan talep 2029’a kadar %7 oranında artacak.

Kurumsal Satış Müdürü Görevleri ve Sorumlulukları

Kurumsal Satış Yöneticileri satış ekibinden maksimum verimlilik elde etme arayışında çeşitli görevler üstlenirler. En yaygın görev ve sorumlulukların aşağıdaki listesini bulmak için çeşitli Kurumsal Satış Müdürü iş tanımlarını analiz ettik.

Kiralama ve Tren Satış Ekibi

Kurumsal Satış Yöneticileri ancak geliştirdikleri ekipler kadar etkilidir. Bu bir İK pozisyonu olmamasına rağmen Kurumsal Satış Yöneticileri ekipleri için işe alım sürecine yoğun bir şekilde dahil olmaktadır. Ayrıca satış ekibinin yeni üyelerine binmekle de sorumludurlar.

Satış Konuşması ve Malzemeleri Yaratma

En Popüler:  Dermatolog İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Satış ekibi tarafından kullanılan tüm malzemeler ve satış konuşmaları Kurumsal Satış Müdürü tarafından Satış Direktörü yönetimi altında geliştirilmektedir. Bu durum hedef kitleye en iyi şekilde ulaşan sahalar ve materyaller oluşturmak için pazar araştırmasının kullanılmasını içerir.

Pazarlama Planında Satış Direktörü ile Çalışın

Sorumluluklarının bir kısmı, belirli bir kampanya için pazarlama planını oluşturmak üzere doğrudan Satış Direktörü ile çalışmayı içerdiğinden, Kurumsal Satış Yöneticileri üstlerle çalışmak konusunda rahat olmalıdır.

Müşterilerle Satış Toplantıları Düzenleyin

Kurumsal Satış Yöneticilerinin yönetimsel sorumluluklarına ek olarak hâlâ kendi satış kotaları vardır. Genellikle işverenlerinin en önemli hesapları üzerinde çalışırlar.

Müşterilerle İletişimi Takip Edin

Kurumsal Satış Yöneticileri, genellikle ekip üyeleri ve müşterileri arasındaki iletişimi takip etmelerini sağlayan Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) Yazılımı uzmanlarıdır.

Kurumsal Satış Müdürü Olmak İçin Gerekenler ve Şartlar

Kurumsal Satış Yöneticisi olmak pek çok yumuşak beceri gerektirir. Fakat bu pozisyonda üstün olanların sahip olduğu birkaç teknik beceri vardır. Bir liderlik alanında başarılı olan ve işler ters gittiğinde suçu omuzlamaktan korkmayan biri gerektirir. Ayrıca şefkatli ve ekip üyelerini en iyi işlerini yapmaya motive edebilecek birini gerektirir. Aşağıdakiler Kurumsal Satış Yöneticilerinin işverenleri tarafından istenen becerilerden bazılarıdır.

 • Kendi kendine yürütülen piyasa analizini kullanarak satış sahaları ve malzeme geliştirme
 • Satış yönetimi tekniklerini kullanarak satış yeteneğini geliştirmek
 • Ekip-istemci iletişimini izlemek için CRM yazılımını kullanma
 • Satış ekibi kapanış tekniklerini ve mümkün olan en iyi anlaşma için nasıl pazarlık yapılacağını öğretmek
 • Şefkat ve diğer kişilerarası yetenekleri kullanarak çalışanları motive etmek

Kurumsal Satış Müdürü Kullandığı Araç Gereçler veya Programlar

İşte Kurumsal Satış Yöneticileri tarafından kullanılan birkaç araç.

 • CRM Yazılımı – Bu yazılım, ekip üyeleri ve müşteriler arasındaki tüm iletişimi takip etmek için kullanılır.
 • E-tablolar; Elektronik tablolar piyasa analizini düzenlemek için kullanılır.
 • Adobe Suite – Photoshop ve Illustrator gibi Adobe ürünleri satış malzemelerinin oluşturulmasında kullanılabilir.
En Popüler:  Bölge Yöneticisi İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Kurumsal Satış Müdürü Eğitim ve Öğretim Süreci

Kurumsal Satış Yöneticileri genellikle İşletme, İşletme Yönetimi, İstatistik veya alakalı bir alanda lisans derecesine sahiptir. Dersleri organizasyon yönetimi, ekonomi, satış ilkeleri ve iletişim teorisi gibi konuları kapsar. İşverenler sertifika gerektirmemesine rağmen bir tane daha pazarlanabilir hale getirmek için sertifika sunan birkaç tanınmış profesyonel kuruluş vardır.

Kurumsal Satış Müdürü Maaşları

Meslek İstatistikleri Bürosu’na göre Kurumsal Satış Yöneticilerini içeren Satış Yöneticileri için ortalama maaş 117.960 TL’dir. En yüksek kazanan kesim 208.000 liranın üzerinde iken en düşük kazanan kesim 55.790 liranın altında. Maaştaki geniş aralık, Kurumsal Satış Yöneticilerini istihdam eden geniş endüstri yelpazesinden kaynaklanmaktadır.

Kurumsal Satış Müdürü İş Kaynakları

Kurumsal Satış Müdürü olarak kariyer yapmak istiyorsanız aşağıdaki ek kaynaklar listesine bir göz atın.

Ulusal Satış Profesyonelleri Birliği Resmi olarak 1991 yılında başlatılan Ulusal Satış Profesyonelleri Birliği, satış profesyonelleri için en büyük online organizasyon haline geldi. Web siteleri, ünlü satış uzmanlarından tonlarca makale ve web semineri içerir ve ayrıca iki satış sertifikası için eğitim bilgileri içerir. Bu durum Kurumsal Satış Yöneticileri için mükemmel bir organizasyondur.

Satış Yönetimi Derneği – Satış Yönetimi Derneği, kesinlikle Satış Yöneticilerine adanmış tek global satış organizasyonudur. Üyelerin yaklaşık %85’i profesyonel, diğer %15’i satışlarda yönetim kariyeri inşa etmek isteyen öğrenciler. Web sitelerinin düzenli olarak güncellenen bir blogu vardır ve ayrıca LinkedIn’de özel bir grup vardır.

Hubspot Satış Blogu – Hubspot en tanınmış satış ve pazarlama kaynaklarından biridir. Satış blogları, hem satış temsilcileri hem de Kurumsal Satış Yöneticileri ile ilgili satış tavsiyeleri ile tutarlı bir şekilde güncellenir.

Proaktif Satış Yönetimi: William “Skip” Miller tarafından Nasıl Yönetilir, Motive Edilir ve Oyunda Önde Nasıl Kalınır – Miller’ın satış yönetimi felsefesi, tamamen olumsuz senaryolara tepki vermek yerine tepki verecek şekilde yönetmektir. Sahada savaşta test edilmiş daha iyi bir Kurumsal Satış Yöneticisi olmanıza yardımcı olacak teknikler içerir.

Kurumsal Satış Yöneticisi ile Benzer Meslekler

Yüz binlerce uzman onaylı meslek veritabanımızdan benzer meslekleri keşfedin:

 • Kurumsal Satış Müdürü
 • Satış Operasyon Müdürü
 • Bölge Satış Müdürü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu