Sörveyör İş Tanımı ve Maaşları – 2023

Sörveyör İş Tanımı

Dışarıda çalışmaktan hoşlanan, ayrıntılı bir bireyseniz, sörveyör olmak iyi bir kariyer seçeneği olabilir. Arazi uzmanları, belirli arazi alanları hakkında bilgi toplamak için hassas ölçümler derler. Onların hizmetleri hükümet, madencilik şirketleri, petrol ve gaz çıkarma firmaları, inşaat şirketleri, emlakçılar ve sörveyörlerin raporlarına dayanarak karar vermek isteyen diğerleri tarafından aranmaktadır. Sörveyörler genellikle tam zamanlı çalışır ve süre bittikten sonra fazladan saatlerce girmeleri gerekebilir. Kötü hava koşulları ve engebeli arazi bazen karşılaştıkları iki “işyeri” tehlikesidir. Projelere seyahat etmek önemli bir mesafe içerebilir ve sörveyörlerin işe gidip gelmek yerine yakınlarda geçici konaklama yerleri ayarlaması gerekebilir. Bir sitede olmadığında, sörveyörler genellikle insanlarla bir ofis toplantısında veya bilgisayarlarda çalışarak bulunabilir.

Sörveyör Görevleri ve Sorumlulukları

Bir bilirkişinin sorumlulukları kimin hizmetini aradığına bağlı olarak değişir. Fakat bir emlakçı, bir ev veya bir madencilik firması satın almak isteyen bir müşteri için mülk hatları oluşturmak için bir denetçi kiralarsa, kazmadan önce bir düzen bilmek zorundadır, bazı temel görevler çoğu anket pozisyonunun merkezinde yer alır. Bu yüzden istekli araştırmacılar aşağıdakileri yapmayı beklemelidir:

Bir Alanı Gözlemleyin

Topograf kiralayan insanlar, belirli bir bölgede tam olarak ne olduğunu bilmek isterler. Kapsamlı, doğru bir değerlendirme sağlayan hassas ölçümlerde ısrar ediyorlar. Bu amaçla, sörveyörler sadece gerçekte gördüklerine değil, aynı zamanda gelişmiş ölçüm ekipmanlarına da güvenmektedir.

Araştırma

Kendi gözlemlerinin yanı sıra, sörveyörler genellikle arazi kayıtlarını/unvanlarını ve önceki sörveyleri izler. Bu bilgiler bölgenin bir tarihçesini sağlar, zaman içindeki değişiklikleri gösterir ve sahiplik sorularının yanıtlanmasına yardımcı olabilir.

En Popüler:  Kapıcı İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Belge Oluşturun

Araştırmacılar, incelenen alan için haritalar ve benzeri evraklar hazırlayarak sınırların, doğal özelliklerin, insan yapımı yapıların ve benzerlerinin resmi belgelerini sağlar. Bu bilgiler, inşaatın planlanması, taşkın bölgelerinin belirlenmesi ve mülk hatlarının oluşturulması gibi şeylere yardımcı olur. Söz konusu arsa ile ilgili herhangi bir anlaşmazlık ortaya çıkarsa, bu yazılı kayıtlar bir referans noktası sağlar.

Rapor Bulguları

Sörveyörler bulgularını inşaat proje yöneticileri veya hükümet yetkilileri gibi ilgili taraflara iletirler. Yazılı raporlar sunmanın yanı sıra, sörveyörler soruları cevaplamak için tartışmalar yapabilirler.

Sörveyör Nasıl Olunur?

Doğruluk taahhüdü şart! Sörveyörlerin sağladığı bilgi, örneğin mahkemede bir mülkiyet anlaşmazlığını çözmek veya bir binanın belirli bir arazi üzerinde inşa edilip edilemeyeceğini belirlemek için kullanılabilir. Bu sayede hiçbir ayrıntı göz ardı edilemez. İşi düzgün bir şekilde gerçekleştirmek için gereken diğer şeyler şunlardır:

  • Kişilerarası becerileri – Hem dinleme hem de iletişimde iyi olmak, sörveyörlerin kendilerine sorulan soruları anlamalarını ve ekip üyeleri, avukatlar ve mimarlar gibi çeşitli gruplara bilgi aktarmalarını sağlar
  • Organizasyon – Son tarihler sık ​​sık gözükmektedir, bu nedenle sörveyörlerin kendilerine sorulan görevleri tamamlamak için zamanlarını ve kaynaklarını etkili bir şekilde bütçelemeleri gerekmektedir
  • Takım çalışması – Anket genellikle bir mürettebat tarafından gerçekleştirilir, bu nedenle ortak çalışabilmek ve diğerleriyle geçinebilmek operasyonların yapılmasını teşvik eder
  • Fiziksel şartlar – Yürüme, taşıma ekipmanı ve ayağa kalkmak için uzun süre fitness, dayanıklılık ve mükemmel ayakkabılar gerekir
  • Sektöre özgü bilgi – Alanda bilgi biriktirmek, sonuçları yorumlamak ve görsel temsiller hazırlamak, Küresel Konumlandırma Sistemleri (GPS) ve Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) gibi teknolojilere hakim olmayı içerir.

Sörveyör Eğitim ve Öğretim Süreci

Kesin lisans koşulları ülkeden ülkeye değişir. Fakat genel olarak Yüksek Öğretim onaylı orta öğretim sonrası bir kurumdan lisans derecesi almayı, Ölçme Temelleri sınavını geçmeyi, lisanslı bir araştırmacının vesayeti altında dört yıl çalışmayı ve Ölçme İlkeleri ve Uygulama sınavını geçmeyi içerir. Bazen sadece önlisans derecesine sahip kişiler ek iş deneyimi ile lisans alabilirler. Tüm sörveyörler yaşam boyu öğrenen olmayı planlamalıdır. Çünkü lisans yenilemesi sürekli eğitim gerektirir.

En Popüler:  Hostes İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Arazi Maaşı ve 2023 Yıllık Kazancı

Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB), araştırmacılar için ortalama maaşını 59.390 TL, ortalama saatlik ücreti ise 28.56 TL olarak listelemektedir. Ortalama dilimdeki sörveyörler yılda 33.600 liradan az kazanırken, en yüksek kazanan yılda 98.300 liradan fazla kazanıyor.
MİB Mesleki Görünüm El Kitabına göre ABD’de 44.800 sörveyör istihdam edilmektedir. Önümüzdeki on yıl içinde iş beklentilerinin %11 artması beklenirken, bu rakam 2029 yılına kadar muhtemelen 49.800’e ulaşacaktır. Araştırmanın inşaat endüstrisi ile yakın bağları olduğundan, büyüme yaşayan coğrafi bölgelerde talep özellikle iyi olabilir.

Kariyer, İş ve İstihdam Kaynakları

İnternet’te anketçi olma hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olabilecek kaynaklar aradık. İşte kontrol etmek için birkaç tane:

Mühendislik ve Ölçme Ulusal Denetçiler Konseyi – Bu kar amacı gütmeyen kuruluş, profesyonel lisans hakkında bilgi edinmek için harika bir yerdir.

Surveyor Ağı – Bu LinkedIn grubu, dünyanın dört bir yanından gelen 19.000’den fazla üyesine, ilgi çekici konuları ağlamak ve tartışmak için bir forum sunmaktadır.

Sörveyör ile Benzer Meslekler

Yüz binlerce uzman onaylı meslek veritabanımızdan benzer meslekleri keşfedin:

  • Bilirkişi
  • Analytics Yöneticisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu