Kaynak Uzmanı İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Kaynak Uzmanı İş Tanımı

Kaynak uzmanları, özel ihtiyaçları olan öğrencilere öğretir ve eğitim başarılarını sağlamak için onlarla birlikte çalışır. Bu durum kolej eğitimi ve özel ihtiyaçları olan çocuklarla çalışmak için yüksek miktarda tutku gerektiren yetenekli bir konumdur. Kaynak uzmanları öncelikle okullarda çalışır ve genel olarak standart okul saatlerinde çalışır. Müdür ve müdür yardımcıları gibi doğrudan okul yöneticilerine rapor verirler.

Kaynak Sorumlusu Görevleri ve Sorumlulukları

Spesifik beceriler işverenden işverene değiştiği için hiçbir iki kaynak uzmanı tam olarak birbirine benzemez. Fakat online iş ilanlarını analiz ettikten sonra, iş ile ilgili birkaç temel görev ve sorumluluk belirledik:

Özel Gereksinimli Öğrencilere Öğretin

Kaynak uzmanları, özel ihtiyaçları olan öğrencilere eğitim talimatı verir. Öğrencilerin gelişim düzeylerine ve ihtiyaçlarına uygun olarak değiştirilmiş bir müfredat ile özel dersler verirler.

Danışmanlık Öğrencileri Yaşam Becerileri

Kaynak uzmanları, hem yaşamda hem de mesleki becerilerde özel ihtiyaçları olan öğrencilere danışmanlık yapar. Öğrencileri okulda, sosyal çevrelerde ve profesyonel işlerde iyi performans göstermeye hazırlamaktan sorumludurlar. Bu genellikle öğrencilerin bilgi ve yeteneklerini değerlendirmek için rol oynamayı içerir.

Veliler ve Öğretmenlerle Çalışma

Kaynak uzmanları, ilerlemeyi rapor etmek ve bir öğrencinin başarılı olma yeteneğini etkileyen herhangi bir sorun veya olay hakkında konuşmak için hem ebeveynlerle hem de öğretmenlerle düzenli olarak çalışır. Bu genellikle daha düzenli olarak daha fazla veli-öğretmen konferansı anlamına gelir.

Öğrenciler İçin Bireyselleştirilmiş Eğitim Programlarının Uygulanması

Kaynak uzmanları öğrencileri için bireyselleştirilmiş eğitim programları (IEP) oluşturmak ve uygulamak için çok çalışmaktadır. Bu BEP’ler diğer öğretmenlere dağıtılır ve bu planların doğru bir şekilde takip edilmesini sağlamak için kaynak uzmanları sorumludur.

Gelişimsel Engelleri Belirleme

En Popüler:  İnşaat Tasarımcısı İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Kaynak uzmanları, öğrencilerin eğitimdeki ilerlemeyi engelleyebilecek gelişimsel engelleri belirlemek için öğrencilerinin ilerlemelerine ve öğretmenler ve diğer öğrencilerle etkileşimlerine dikkat eder. Ayrıca ebeveynler ve öğretmenler hakkında rapor oluşturmak için bu birlikte gösterimler hakkında ayrıntılı belgeler tutarlar.

Kaynak Uzmanı Nasıl Olunur?

Kaynak uzmanları öğretim konusunda tutkulu olan hasta bireylerdir. Çoğu kaynak uzmanı lisans derecesine sahiptir ve birçok işveren, öğretimle ilgili bir konumda en az bir ile iki yıllık deneyime sahip adayları arar. İşverenler ayrıca aşağıdaki yeteneklere ve niteliklere sahip adaylar kiralamaya çalışır:

  • Özel gereksinimli öğrencilerle çalışma deneyimi – Kaynak uzmanları, ister gönüllü çalışma isterse önceki öğretim deneyimi olsun, özel ihtiyaçları olan insanlarla çalışma konusunda daha önce deneyime sahip olmalıdır
  • Önceki öğretim deneyimi – Kaynak uzmanlarının öğretim becerilerine daha fazla bağlı olmaları gerektiğinden, özel ihtiyaçları olan ya da olmayan öğrencilerle zaten deneyim eğitimi almış olmalıdırlar.
  • Program planlama yetenekleri – Kaynak uzmanları uzun vadeli sınıf gündemine göre bir sınıf müfredatı planlamaktadır. Müfredatlarının bir parçası olarak eğlenceli ve eğitici aktivitelerin nasıl oluşturulacağını veya araştırılacağını biliyorlar.
  • Sabır – Özel ihtiyaçları olan öğrencilerle çalışmak ve öğretmek sinir bozucu bir iş olabilir. Bu yüzden kaynak uzmanları görevlerini iyi yerine getirmelerine izin veren yüksek miktarda sabra sahiptir.
  • İletişim yetenekleri – Kaynak uzmanları, özellikle sözlü yollarla son derece iletişimseldir. Genellikle düzgün iletişim kurma sorunları olan öğrencilerle nasıl net bir şekilde iletişim kuracaklarını bilirler. Ayrıca diğer fakülte ve velilerle nasıl net bir şekilde iletişim kuracaklarını da biliyorlar.

Kullandığı Araç Gereçler veya Programlar

Kaynak uzmanları işlerinin bir parçası olarak aşağıdaki araçları kullanabilir:

  • Sınıf yönetimi yazılımı (Classroom, Canvas)
  • Sınıf ekipmanı (AV ekipmanı, bilgisayarlar, tabletler)

Kaynak Uzmanı Eğitim ve Öğretim Süreci

İş bulmak için, kaynak uzmanlarının eğitimle alakalı bir alanda en az lisans derecesine sahip olması gerekir. Birçok işveren ayrıca adayların özel eğitimde ileri eğitime veya eğitime sahip olmalarını ister. Kaynak uzmanları da öğretmenlerin sahip olduğu aynı lisans gerekliliklerine tabidir. Özel şartlar devletlere göre değişebilir.

Kaynak Uzmanı Maaş Görünümü

Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB), kaynak uzmanları ve diğer özel eğitim öğretmenleri için ortalama ortalama maaşını yıllık yaklaşık 59.000 TL olarak listeliyor. Maaş, kaynak uzmanlarının desteklediği öğrencilerin not düzeylerine bağlı olarak değişebilir, lise düzeyindeki öğrenciler yılda 65.000 TL’den biraz daha fazla kazanırlar. En yüksek kazançlı kaynak uzmanları yılda yaklaşık 100.000 TL kazanabilirken, en düşük kazançlı kaynak uzmanları yılda yaklaşık 49.000 TL kazanabilir.

En Popüler:  SQL Veri Analisti İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Kaynak uzmanları genellikle sağlık sigortası, emeklilik ve emeklilik planları ve ücretli izin içeren fayda paketleri almaya hak kazanırlar.

MİB ayrıca, kaynak uzmanlarının önümüzdeki on yılda talepte yaklaşık %8 oranında bir büyüme beklediğini bildirdi. Bu ortalama bir büyüme oranıdır. Fakat her eğitim kurumu türüne bağlı olarak değişebilir.

Kariyer, İş ve İstihdam Kaynakları

Kaynak uzmanları ve eğitimdeki rolleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu yararlı kaynaklardan bazılarına göz atın:

Ulusal Özel Eğitim Öğretmenleri Derneği – Bu profesyonel organizasyon, kaynak uzmanları ve ülke genelindeki diğer özel eğitim öğretmenleri için en büyük kaynaklardan biridir. Ağ oluşturma fırsatları sağlar ve ayrıca yararlı bilgiler içeren makaleler ve diğer yayınları içerir.

Online Öğrenme Güçlükleri – Bu web sitesi, öğrenme engelli çocuklara öğreten her türlü eğitimci için tek adresli bir dükkan. Araştırma tabanlı makaleler ve yayınların yanı sıra yararlı müfredat kaynakları ve aktiviteleri de içerir. Size daha fazla fikir vermek için yararlı videolar da bulabilirsiniz.

Özel Eğitim Sınıfında Başarı için Kritik Bileşenler – Bu kitap özel ihtiyaçları olan öğrencilerle birlikte bir sınıfta “yapı, tutarlılık ve hesap verebilirlik oluşturma planı” olarak faturalandırılır. Diğer konuların yanı sıra sınıf organizasyonu, bireyselleştirilmiş eğitim planları ve ebeveyn iletişimine odaklanmaktadır.

Yeni Özel Eğitim Öğretmenleri için Hayatta Kalma Rehberi – Bu kitap ilk özel eğitim sınıfınıza gelen yeni bir kaynak uzmanı olarak bilmeniz gereken her şeyi kapsar. Öğrencilerinize en iyi eğitimi sağlamak için neler yapabileceğinizi tam olarak anlamanıza yardımcı olacak gerçek dünyadan örnekler ve senaryolar sunar.

Kaynak Uzmanı ile Benzer Meslekler

Yüz binlerce uzman onaylı meslek veritabanımızdan benzer meslekleri keşfedin:

  • Kaynak Uzmanı
  • Kütüphane Medya Uzmanı
  • İstihbarat Araştırma Uzmanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu