Sigorta Acentesi Nasıl Açılır? Kimler Açabilir ve Karlı mı?

Sigorta Acenteliği Yapmak

Son zamanların en garanti gelirine sahip, durgunluk dönemlerinde bile aktif olarak faaliyet gösterebilen sektör varsa o da sigortacılık sektörüdür. Çünkü sigorta günümüz şartlarının olmazsa olmazlarındandır. Bir defa her arabası olan mutlaka sigorta yaptırmak zorundadır. Türkiye’de araç sayısının 23 Milyonu aşmış olması bu sektörün ne denli büyük olduğunun ispatıdır. Birde bunun yanında konutlar, iş yerleri, zorunlu deprem sigortaları, hayat sigortaları vs. düşünüldüğünde pastanın büyüklüğü akıl almaz boyutlara ulaşmaktadır. Bu pastadaki payını almak isteyen girişimciler, “Sigorta Acentesi Nasıl Açılır?” sorunun cevabını her yanda araştırmaya başladı bile.

Neden Sigorta Acentesi Açmalısınız?

Sigorta sektörü tüm dünyada önemli bir yere sahiptir. Ülkemizde de her gün önemi daha iyi anlaşılan bu sektör oldukça karlı bir iştir. Ülkemiz genelinde hali hazırda 22 Bin civarında sigorta acentesi bulunduğu ve bu sigorta acentelerinde yaklaşık 70 Bin kişi istihdam edildiği düşünülmektedir. Yukarıda verdiğimiz 23 Milyonu aşkın araç sayısını göz önüne aldığımızda sigorta acentesi başına ortalama 1.045.450 civarı araç düşmektedir ve bu sigortalar her yıl yenilenmektedir. Yani yer yıl sigorta acentesi başına en az bu kadar daha araç düşecek demektir. Konut, deprem, hayat, hırsızlık, iş yeri gibi daha birçok sigorta alanları da düşünüldüğünde neden bir sigorta acentesi açmanız gerektiğini anlamışsınızdır herhalde.

Sigorta Acentesi Açmanın Temel Şartları

Sigorta acentesi açmak isteyenler için eğitim şartı önemlidir. Üniversiteleri bu iş ile ilgili bölümlerinden mezun olmak veya herhangi bir 4 Yıllık fakülteden mezun olduktan sonra gerekli mesleki deneyim süresini doldurarak bu alanda eğitim almış olmak.

Başbakanlık Hazine Müsteşarlığnın 2014 yılı Sigorta acenteleri açma yönetmeliğinde ki şartları ve işlemleri yerine getirmek veya sağlamak.

TOBB’a (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) Sigorta Acenteliği Açma Başvurusu Yapmak.

Belediyeden ruhsat işlemlerini tamamlamak ve maliye ile belediyeden gerekli belgeleri sağlamak.

Sigorta Acentesi Açmak isteyen girişimcinin Türkiye’de ikamet etmesi gerekiyor. Ayrıca belirtilen suçlardan hüküm giymemiş olmak.

Tüm bu şartları sağladığınızda sigorta acentesi açmak için hazırsınız demektir.

Maliyet ve Karlılık

Sigorta Acentesi Açma Maliyeti, bayiliği alınacak veya anlaşma yapılacak olan sigorta firmasına göre değişiklik göstermektedir. Bunun yanında, sigorta acentesinin açılacağı lokasyon, uygulanacak konsept, kira, sunulacak hizmetler, çalışacak personel sayısı gibi faktörlerde maliyeti etkilemektedir. Fakat ortalama sigorta acentesi açma maliyeti 5 ile 25 bin TL arasındadır. Kar oranı ise %60 ile %100 arasında değişmektedir. Bu durumda yatırım yapılan tutarın geri dönüş süresi ise 6 ay ile 1 yıl gibi düşünülmektedir.

Sigorta Acentesi İşletmenin Püf Noktaları

Bu sektörde, çok çaba harcamadan da para kazanmak mümkün; sonuçta sigorta zorunluluğu olan müşteriler eninde sonunda sizi bulacaktır. Fakat işin diğer boyutuna geçince; her işte olduğu gibi, bu işte de ne kadar çok çalışılırsa o kadar çok para kazanılır. Yani elde edilecek olan gelir tamamen işi yapana bağlıdır. Canla başla çalışan, sürekli iş yerleri ve insanları ziyaret eden bir sigortacı aylık 15 – 25 Bin TL para kazanabilir.

Sunulan hizmet miktarı ise yine kazancı etkileyen temel faktördür. Sigorta türleri düşünüldüğünde sektörün ne kadar geniş bir alana sahip olduğu daha iyi anlaşılır. Sigorta Türlerini şöyle bir sıralayacak olursak anlatmaya çalıştığım şey daha iyi anlaşılabilir.

Bireysel Ürünler

Kasko

İş Yeri Sigortası

Konut Sigortası

Trafik Sigortası

Nakliye Sigortası

DASK

Ferdi Hayat Sigortası

Sağlık Sigortası

Seyahat Sigortası

Kurumsal Ürünler

Hırsızlık Sigortası

Sorumluluk Sigortası

Nakliye Sigortası

Mühendislik Sigortası

İş yeri Sigortası

Havacılık Sigortası

İş yerinin bulunacağı lokasyon bu sektörde oldukça önem arz eden bir diğer konudur. Sonuçta bir iş yeri ne kadar görünür olunursa o kadar çok müşteri potansiyeline sahip olur.

Ayrıca Sigorta Acentesi Açmak İsteyenler için KOSGEB desteğinden faydalanmakta mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu