Siber Güvenlik Analisti İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Siber Güvenlik Analisti İş Tanımı

Siber güvenlik analistleri, bir kuruluşun bilgisayar ağlarındaki ve sistemlerindeki güvenlik ihlallerine ve saldırılarına karşı korunmasına yardımcı olmak için güvenlik önlemlerini değerlendirir, planlar ve yürürlüğe koyar. Bu meslek güvenlik açıklarını belirlemek için saldırıları simüle etmeyi, şirketin verilerini korumaya yardımcı olmak için yeni yazılımları test etmeyi ve kullanıcıların ağın güvenli kalmasını sağlamak için yeni düzenlemelere ve süreçlere uymalarına yardımcı olmayı içerir. Siber güvenlik analistleri genellikle çeşitli kuruluşlar için bir BT departmanının bir parçası olarak çalışır ve genellikle tam zamanlı bir program çalışır. Bu meslek sorunları çözmenin yeni yollarını bulmak için eleştirel düşünmeyi seven bilgisayarlar ve güvenlik yazılımları hakkında mükemmel bilgi ve deneyime sahip kişiler için en uygunudur.

Siber Güvenlik Analistinin Görevleri ve Sorumlulukları

Ağlar arasındaki veri akışını izlemek için Güvenlik Bilgileri ve Olay Yönetimi kullanılır.
Ağ güvenliği çözümlerinin seçilmesinde ve üniversite öğrencilerinin ve personelinin desteklenmesinde destek.
Kullanıcı isteklerini ve desteklenen çeşitli işletim sistemlerini çözmek için yardım masası bilet sistemi kullanılmıştır.
Veritabanı güvenliğini gözden geçirdi ve bağlantı noktası erişimini doğrulamak için Extranet Erişim Yönetimi’ni kullandı.

Siber güvenlik analistleri, çalıştıkları organizasyona bağlı olarak birçok farklı görevi üstlenirler. Analiz ettiğimiz iş listelerine dayanarak, siber güvenlik analistinin görevleri genellikle şu maddeleri içermektedir:

Bilgisayar Ağlarını İzleme

Siber güvenlik analistleri, çözülmesi gereken ihlalleri ve güvenlik ihlallerini tespit etmek için kuruluşun bilgisayar ağlarını ve sistemlerini izler.

En Popüler:  Gece Müdürü İş Tanımı ve Maaşları - 2023

Yazılımı kur

Siber güvenlik analistleri, şirketin verilerini ve hassas bilgilerini korumaya yardımcı olmak için güvenlik duvarları ve veri şifreleme programları gibi yazılımları yüklemek ve kullanmaktan sorumludur.

Sistemler üzerinde Testler Yapın

Siber güvenlik analistleri, şirketin savunmasız olduğu alanları ve sistemlerinin bilgisayar korsanları ve virüsler tarafından istismar edilebileceği yolları tespit edebilmeleri için saldırıları simüle etmek için düzenli testler yaparlar.

Süreçler ve Standartlar Geliştirin

Siber güvenlik analistleri, şirket sistemlerinin mümkün olduğunca güvenli kalmasını sağlamak için tüm çalışanların uyması gereken güvenlik standartlarının yanı sıra süreçler ve düzenlemeler geliştirir. Bu durum herhangi bir sorunun önlenmesine yardımcı olmak için en son bilgi teknolojisi güvenlik eğilimlerini ve yazılımlarını araştırmayı içerir.

Rapor Hazırlama

Siber güvenlik analistleri, şirkete zarar veren her türlü işlem uygulamasını, yapılan iyileştirmeleri ve güvenlik ihlallerini belgelemek için düzenli raporlar hazırlar ve oluşturur.

Siber Güvenlik Analisti Olmak İçin Gerekenler ve Şartlar

Profesyonel yetenekler

Masaüstü ve dizüstü bilgisayar desteği sağlamada son derece deneyimli
Saldırı tespit sistemleri hakkında derin bilgi
Güvenlik kontrolleri ve ağ ve sunucu sistemi yönetimi hakkında geniş bilgi
Bilgi güvenliği risk yönetimi hakkında bilgi

Siber güvenlik analistleri, detaylara mükemmel dikkatle eleştirel düşünürler olmalıdır. Ayrıca bir organizasyon içindeki mevcut sistemleri ve ağları iyileştirmenin yeni yollarını bulmak için yaratıcılığa ihtiyaç duyarlar. Genellikle işverenler bilgisayarla ilgili bir konuda lisans derecesi ve aşağıdaki yetenekleri gerektirir:

  • Analitik düşünme – Siber güvenlik analistleri bilgisayar ağlarını ve sistemlerini inceler ve güvenlik politikalarının nasıl geliştirilebileceğini görmek için riskleri değerlendirir, bu nedenle bu iş için güçlü analitik beceriler önemlidir
  • Problem çözme yetenekleri – Siber güvenlik analistleri güvenlik uyarılarına hızla yanıt vermeli ve tüm ağ hatalarını gidermelidir. Bu yüzden sorunları çözmede iyi olmaları gerekir
  • Detaylara dikkat – Bazı siber saldırıların algılanması zor olduğu ve şirket verilerinin güvenliğini etkileyebileceği için bu işte ayrıntı önemlidir, bu nedenle siber güvenlik analistleri detay odaklı olmalıdır
  • Kritik düşünce – Siber güvenlik analistleri riskleri değerlendirir ve kuruluşlarındaki bilgisayar ağlarını korumanın yeni yollarını bulurlar, bu nedenle öngörülemeyen sorunları çözmek ve stratejik düşünmek için eleştirel düşünme becerilerine ihtiyaç duyarlar.
  • Teknik beceriler – Siber güvenlik analistleri günlük olarak bilgisayar programları, ağları ve sistemleri ile çalışır. Bu yüzden sorunları çözmek ve hızlı bir şekilde yeni yazılımları almak için teknik açıdan dikkatli olmaları gerekir
En Popüler:  Estetisyen İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Siber Güvenlik Analisti Eğitim ve Öğretim Süreci

Siber güvenlik analisti olmak için asgari gereksinim bilgisayar bilimi, bilgi güvencesi veya programlama gibi bilgisayarla alakalı bir alanda lisans derecesidir. Bazı şirketler bilgi sistemlerinde Master of Business Administration (MBA) olan adayları tercih edebilir. Bu programlar genellikle işletme ve bilgisayarla ilgili dersler de dahil olmak üzere lisans seviyesinin ötesinde iki yıllık bir çalışma gerektirir. İstihdam şanslarını artırmak isteyen adaylar da bilgi güvenliğinde sertifika kazanmayı seçebilirler.

Siber Güvenlik Analisti Maaş ve 2023 Yıllık Kazancı

Meslek İstatistikleri Bürosu’na (MİB) göre siber güvenlik analistlerinin ortalama maaşı 100.000 TL. 10. aşamada siber güvenlik analistleri yılda yaklaşık 60.000 TL kazanırken, en yüksek maaş ise yılda 153.000 liraya yakın kazanıyor. Bu ödeme skalasının daha yüksek olan kısmı, 15.000 TL’ye kadar bonus ve kar paylaşım fırsatlarını içerebilir. Şirketlerin %80’inden fazlası, yardım paketlerinin bir parçası olarak sağlık sunmaktadır. MİB, bu sektörün 2029’a kadar %28 büyüyeceğini tahmin ediyor.

Kariyer, İş ve İstihdam Kaynakları

Siber güvenlik analisti olarak kariyer hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olacak en iyi kaynaklardan bazılarını topladık:

Siber güvenlik – Bu LinkedIn grubunun dünyanın her yerinden 13.000’den fazla üyesi var ve bilgisayar güvenliği sektöründe ağ oluşturmak, en son endüstri trendlerini tartışmak ve bilgi paylaşmak isteyen benzer düşünen profesyonelleri bir araya getirmeyi amaçlıyor

Siber Güvenlik – Saldırı ve Savunma Stratejileri – Bu kapsamlı kılavuz, okuyucuların farklı savunma yöntemlerini ve bir kuruluşun ağındaki ve bilgisayar sistemlerindeki anormal davranışı nasıl tanıyabileceklerini net bir şekilde anlamalarına yardımcı olur. Riskleri azaltma ve saldırganları sisteme sızma şansı yakalamadan nasıl önleyecekleri konusunda uzman bilgisi sağlar

Yeni Başlayanlar için Siber Güvenlik – Sektöre yeni başlayanlar için, bu kitap siber güvenliğin temelleri ve son on yılda teknoloji dünyasının nasıl geliştiği hakkında harika bir giriş sunuyor.

Siber Güvenlik Analisti ile Benzer Meslekler

Yüz binlerce uzman onaylı meslek veritabanımızdan benzer meslekleri keşfedin:

  • Siber Güvenlik Analisti
  • Siber Güvenlik Mimarı
  • Bilgi Güvenliği Şefi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu