Garson İş Tanımı ve 2024 Maaşları

Garson İş Tanımı

Garsonlar ticari yemek ortamında yiyecek ve içecekler servis etmektedir. Kullanıcılara sipariş vermek birincil sorumlulukları olmasına rağmen başka görevleri de vardır. Sipariş doğruluğunu sağlamak için mutfak personeli ile işbirliği yapmaktan sorumludurlar ve ayrıca iade işini sürdürmek için patronlarla uyum oluşturmaktan sorumludurlar. Garsonlar yemek işletmesinin satış ekibidir. Bu durum hızlı bir ortamda başarılı olanlar için harika bir konumdur. Garsonlar sürekli hareket halinde ve özellikle yoğun bir işyerinde çalışıyorlarsa vardiyalarının çoğunu kendi ayakları üzerinde geçiriyorlar. Gereken görev ve mesleki tutum düzeyi yemek yerinin türüne göre değişir. İyi yemek genellikle resmi kıyafet gerektirir. Sıradan yemek işletmelerinde ve yolcu gemilerindeki garsonlar daha rahat giyinme sahip olma eğilimindedir. Güzel yemek işletmeleri için en yoğun günler hafta sonlarıdır, bu nedenle çoğu garsonun gece ve hafta sonu çalışması gerekir.

Garsonlar ilk başladığında, kıdemli bir garsonun gözetiminde çalışırlar. Hem genç hem de kıdemli garsonlar baş garson altında çalışır. Meslek İstatistikleri Bürosu’na göre garsonlara yönelik talebin 2029’a kadar %7 oranında artması bekleniyor.

Garsonun Görevleri ve Sorumlulukları

Garsonlar sadece yiyecek ve içecek sunmaktan daha fazlasını yapar. Aşağıdaki en yaygın garson görev ve sorumlulukları listesini bulmak için garson iş tanımlarını araştırdık:

Yemek Alanlarını Ayarlama ve Kapatma

Garsonlar her sabah yemek alanını kurar ve her gece kapatırlar. Buna masaları yerleştirme, gümüş eşyalar yerleştirme, halıları süpürme, zeminleri silme ve diğer genel temizlik işleri dahildir.

Kullanıcıları Selamlayın

Bir hostes patronları oturttuğunda, garson olumlu, iyimser bir tavırla ve vücut dili ile müşterileriyle hızlı bir ilişki kurmaya davet ediyor.

En Popüler:  Donanım Teknisyeni İş Tanımı ve 2024 Maaşları

Uzmanları Bilgilendir

Garsonlar, günün spesiyallerini öğrenmek ve ezberlemek için her gün ekip toplantılarına katılır. Kullanıcıları siparişe teşvik edecek şekilde bu özel ürünler hakkında konuşabilmelidirler. Bu durum istendiğinde öneriler sunmak için menüye ilişkin derin bilgiye sahip olmayı da içerir.

Kullanıcı Siparişlerini Alın ve Yerleştirin

Garsonlar, sipariş belgelerini kullanarak müşterilerin siparişlerini alırlar. Fakat bazı deneyimli garsonlar bunu tamamen bellek yoluyla yapar. Daha sonra mutfağa giderler ve mutfak personeli ile sipariş verirler. Siparişlerin doğru olduğundan emin olmak için açıkça iletişim kurmaları gerekiyor.

Yiyecek ve İçeceklere Kullanıcılara Servis Yapın

Yemek hazır olduğunda, garsonlar patronlarına getirir. Bu durum tüm masaların yiyeceklerini zamanında ve sıcakken almasını sağlamak için güçlü önceliklendirme yetenekleri gerektirir. Garsonlar ayrıca içecek ikmali yapmak ve ek siparişler almak için yemek deneyimleri boyunca masalarını kontrol etmekten sorumludur.

Kullanıcı Kaygılarını Yönet

Garsonlar, memnun olmayan bir müşteriyle bir durumu büyütme veya artırma gücüne sahiptir. En iyi kullanıcı deneyimini sağlamak için, garsonlar yiyeceklerin mutfağa olumlu ve özür dileyen bir tavırla geri dönme talebini yerine getirmelidir.

Garson Olmak İçin Gerekenler ve Şartlar

Garsonlar, bir tepsiyi nasıl doğru şekilde yükleyip taşıyacağınız ve siparişleri ezberleme teknikleri gibi iş başında eğitim yoluyla öğrenirler. Ayrıca müşteri faturalarını işlemek için POS yazılımını nasıl kullanacaklarını da öğrenirler. İyi garsonlar, hoş olmayan bir patronla uğraşırken bile olumlu bir tavır sergilerler. Ayrıca istihdam elde etmek için aşağıdaki temel yeteneklere ihtiyaç vardır:

  • Günlük spesiyalleri ezberlemek ve kullanıcılara satmak
  • İçecekler ve tatlılar gibi eklenti öğelerini ürün bilgisi ve satış yetenekleri ile teşvik etmek
  • Yemek alanlarının sipariş doğruluğunu ve temizliğini sağlamak için mutfak ve otobüs personeli ile işbirliği yapmak
  • Kullanıcıların servis olmadan çok uzun süre kalmadığından emin olmak için önceliklendirme ve çoklu görev becerilerini kullanma
  • Durumu düzeltmek için makul yollar sunarak memnun olmayan bir müşterinin deneyimini geliştirmek
En Popüler:  Mağaza Asistanı İş Tanımı ve 2024 Maaşları

Garson Eğitimi

Garsonların iş bulmak için herhangi bir örgün eğitime ihtiyaçları yoktur. Neredeyse bilmeleri gereken her şey iş başında eğitim yoluyla edinilir. Üst düzey restoranlar genellikle tecrübeli garsonları tercih eder, bu nedenle bu seviyeye kadar çalışmak birkaç yıl alır. Bunlar en fazla ödeyen garson pozisyonları. Bazı devletlerde garson olmak için yemek işleyici kartı gerekmektedir.

Garson Maaşı

İşBul’a göre garsonlar için ortalama maaş 16.569 TL. En yüksek kazanan kesim 32.000 liranın üzerinde, en düşük kazanan kesim ise 6.000 liranın altında. Bu geniş aralık, garsonların paralarının çoğunu ipuçlarından kazanması nedeniyle, birçok işletmenin daha düşük bir temel ücret ödediği anlamına geliyor.

Garson İş Kaynakları

Restoran endüstrisinde kariyer yapmak için garson rolünü kullanmak isteyenler için aşağıdaki kaynak listesi bir araya getirildi:

Garsonun Dünyası – Paul Paz tarafından işletilen, Bu kuruluş garson statüsünü profesyonel bir seviyeye yükseltmeye adamıştır. Küçük bir organizasyon olmasına rağmen web sitesi harika bir eğitim bölümüne sahiptir.

Garson Cüzdanı – Bu durum bir garsonun organizasyonunu geliştiren bir sipariş kitabının web sitesidir. Para için bir yer, sipariş fişleri ve flep üzerinde bir menü hile sayfası vardır.

Restoran Yöneticileri ve Garsonlar Rehberi – Bu kitap garsonların işlerini başarıyla yapmak için bilmesi gereken her şeyi kapsar. Ayrıca bir restoranın yönetimi hakkında bir ton bilgi içerir, bu nedenle restoran endüstrisinde ilerlemek isteyen garsonlar için iyidir.

Olağanüstü Hizmet – Amerika Mutfak Enstitüsü, gıda servisi endüstrisinde standart belirleyicidir. Bu kitap servis becerilerini mükemmelleştirmek için her şeyi kapsayan bir rehberdir.

Garson ile Benzer Meslekler

Yüz binlerce uzman onaylı meslek veritabanımızdan benzer meslekleri keşfedin:

  • Garson
  • Baş garson
  • Yemek Servis Yardımcısı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu