Öğrenci Danışmanı İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Öğrenci Danışmanı İş Tanımı

Öğrenci danışmanları, öğrenci sonuçlarını iyileştirmek ve öğrencilerin hem okulda hem de mezun olduktan sonra akademik ve sosyal olarak başarılı olmalarına yardımcı olmak için öğrenciler, veliler ve eğitimcilerle yakın işbirliği içinde çalışır. Öğrenci danışmanları, ilkokullardan kolejlere kadar çeşitli okul ortamlarında çalışır. Her durumda öğrencilere bire bir rehberlik eder, endişelerini dinler ve sağlıklı kararlar vermelerine yardımcı olurlar.

Çeşitli konular ve zorluklarla uğraşan öğrenciler için sabır ve şefkatin yanı sıra staj veya diğer denetimli çalışmalar da dahil olmak üzere kapsamlı bir hazırlık gerektirir. Öğrenci danışmanları öğrencilere sorunları hakkında konuşmak için güvenli ve güvenli bir alan sağlar ve bu öğrencilerle çözümler geliştirmek ve uygulamak için yakın bir şekilde çalışır.

Öğrenci Danışmanı Görevleri ve Sorumlulukları

İncelediğimiz gönderilere dayanarak, öğrenci danışmanları bazı temel sorumlulukları paylaşır:

Öğrenci Endişelerini Dinleyin

Bir öğrenci danışmanının temel görevi öğrencileri dinlemektir. Bir öğrenci, akademik, duygusal, sosyal veya davranışsal kaygılar nedeniyle bir danışmanı ziyaret edebilir veya sevk alabilir. Öğrenci danışmanı öğrencinin problemlerini açık ve yargılayıcı olmayan bir şekilde dinleyerek öğrencinin neyin sorunlu olduğunu açıklamasına ve danışmana çevre koşullarının daha eksiksiz bir resmini vermesine olanak tanır.

Çözümler ve Hedefler Geliştirin

Öğrenci danışmanları, çözümler geliştirmek ve hedefler belirlemek için doğrudan öğrencilerle birlikte çalışır. Bu hedefler, kolej başvuruları için bir zaman çizelgesi geliştirmek ve bir program belirlemek kadar basit veya zor duyguları yönetmek veya evde sorun işlemek kadar karmaşık olabilir. Her durumda, danışman öğrenciyi ne istediğini öğrenmek için dinler ve bu sorunları çözmek için eyleme geçirilebilir hedefler önerir.

Çatışmalarda Arabuluculuk ve Çözümleme

Birçok öğrenci danışmanı çatışma çözümünde önemli bir rol oynamaktadır. Bu sadece öğrenciler arasındaki çatışmaları değil, aynı zamanda öğrenciler ve öğretmenler veya öğretmenler ve veliler arasındaki çatışmaları da içerir. Öğrenci danışmanı çatışmaların çözümüne ve arabuluculuğa yardımcı olarak kişisel çatışmaların akademik faaliyetleri kesintiye uğratmamasını veya öğrencinin hedeflerini bozmamasını sağlar.

En Popüler:  Eğitim ve Gelişim Müdürü İş Tanımı ve Maaşları

Kariyer ve Akademik Gelişime Destek

Öğrenci danışmanlarının bir diğer önemli görevi de akademik ve kariyer gelişim faaliyetlerini desteklemektir. Lise gençler ve yaşlılar için iş veya üniversite fuarları düzenleyebilir, bire bir beceri değerlendirmesi ve kariyer rehberliği sağlayabilir veya öğrenciler için test ve kabul başvurusu hazırlama oturumları düzenleyebilirler. Öğrenci danışmanı, öğrencilere ilgilendikleri veya becerilerine uygun kariyerlerle ilgili materyaller sağlayabilir.

Danışmanlık Programları Geliştirin

Birçok öğrenci danışmanı okullarında danışmanlık programları geliştirmeye yardımcı olur. Bunlar öğrencileri destek için birbirlerine bağlayan akran danışmanlığı etkinliklerinin yanı sıra uyuşturucu ve alkol önleme programları gibi okul çapında girişimleri içerebilir. Öğrenci danışmanları, öğrenci nüfusunun tamamını etkileyen devam eden sorunları ele almak veya sınıf etkinliklerinde öğretmenlerle çalışmak için toplantılar düzenleyebilir.

Öğrencileri Bakım Sağlayıcılarına Bağlayın

Öğrenci danışmanlarının daha fazla destek sağlamak için öğrencilere okul dışındaki kaynaklara erişim sağlamaları gerekebilir. Bir öğrenci danışmanı, örneğin bir öğrenciye veya ebeveynlerine zihinsel sağlık veya madde bağımlılığı danışmanına sevk sağlayabilir. Öğrenci danışmanlarının, istismar veya ihmalden şüphelenmeleri durumunda öğrenci sorunlarını devlet kurumlarına bildirmeleri gerekebilir.

Öğrenci Danışmanı Nasıl Olunur?

Öğrenci danışmanları, öğrencilere davranışsal konulardan kariyer hazırlığına kadar çeşitli konularda ve görevlerde yardımcı olarak başarıya hazırlar. Öğrenci danışmanları yüksek lisans derecesi, kapsamlı denetimli deneyim ve aşağıdaki yeteneklere sahip olma eğilimindedir:

  • Rehberlik – Etkili danışmanlık yetenekleri bu rolde hayati öneme sahiptir ve öğrenci danışmanları öğrencilerin dürüstçe kendilerini ifade edebilecekleri bir alan yaratırken güvenle tavsiye ve rehberlik sunabilmelidir.
  • Çocuk gelişimi uzmanlığı – Öğrenci danışmanları her yaştan öğrencilerle çalışır, bu nedenle gelişimin her aşamasında öğrencilerin farklı ihtiyaçları hakkında bilgi sahibi olmalıdırlar.
  • İletişim yetenekleri – Öğrenci danışmanları, bir öğrencinin düşüncelerini, duygularını ve endişelerini aktif olarak dinleme ve yararlı tavsiyeler sağlama yeteneği de dahil olmak üzere mükemmel iletişim becerilerine ihtiyaç duyarlar.
  • Sabır ve merhamet – Öğrenci danışmanları çeşitli akademik, duygusal, sosyal ve davranışsal konularla ilgilenen öğrencilere yardımcı olduğundan, bu rol yüksek düzeyde sabır ve şefkat gerektirir.
  • Detaylara dikkat – Öğrenci danışmanları, öğrencilere başarılı bir şekilde rehberlik etmek ve bir danışma oturumu sırasında hedeflerini ve endişelerini anlamak için ayrıntılara yüksek düzeyde dikkat göstermelidir.
  • İşbirliği – Öğrenci danışmanları, öğrencileri başarıya doğru yönlendirmek için öğrenciler, öğretmenler ve velilerle birlikte çalışır, bu nedenle gizlilik yönergelerine saygı gösterirken başarılı bir şekilde birlikte çalışabilmelidirler.
En Popüler:  Arabulucu İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Öğrenci Danışman Eğitim ve Öğretim Süreci

Bu rol kapsamlı eğitim ve mesleki gelişim gerektirir. Çok az istisna dışında, devletler öğrenci danışmanlarının okul danışmanlığında yüksek lisans derecesine sahip olmalarını gerektirir. Buna ek olarak çoğu öğrenci danışmanı tam zamanlı iş bulmadan önce staj veya benzer bir denetimli istihdam süresini tamamlamıştır. Okula bağlı olarak öğrenci danışmanlarının da bir devlet lisansı gerekebilir (özellikle devlet okullarında çalışıyorlarsa).

Öğrenci Danışman Maaşı ve 2023 Yıllık Kazancı

Öğrenci danışman maaşları bölgeden bölgeye ve özel okullar ile devlet okulları arasında değişebilir. Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB) okul ve kariyer danışmanlarının ortalama 55.410 TL yıllık maaş aldığını tespit etti. En yüksek maaşlı danışmanlar yılda 91.960 liradan kazanmaktadır.

MİB, okul ve kariyer danışmanlarının 2029’a kadar %13 büyüyeceğini tahmin ediyor.

Kariyer, İş ve İstihdam Kaynakları

İnternet’te arama yaptık ve öğrenci danışmanı olarak çalışmakla ilgilenip ilgilenmediğinizi öğrenmek ve bağlantı kurmak için birçok kaynak ve fırsat bulduk:

“Okul Danışmanlarının Öğretmenlere Destek Verebileceği İlk 10 Yol” – Bu blog yazısı öğretmenler ve danışmanlar arasındaki önemli bağlantıyı araştırıyor ve her iki işin de birbirini desteklemesinin ve öğrencileri başarıya ulaştırmanın yollarını gösteriyor

Okullarda Kariyer ve Kolej Hazırlık Danışmanlığı – Öğrenci danışmanlarının her yaş grubundaki öğrencileri aktif danışmanlık yoluyla kolej ve kariyer için nasıl hazırlayabileceklerini öğrenmek için bu kitabı okuyun

Öğrenci Danışmanı ile Benzer Meslekler

Yüz binlerce uzman onaylı meslek veritabanımızdan benzer meslekleri keşfedin:

  • Öğrenci Danışmanı
  • Aile Danışmanı
  • Kamp danışmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu