Sevkiyat ve Teslim Alma Sorumlusu Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir sevkıyat ve teslim alma amirinin ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir sevkıyat ve teslim alma amiri olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Sevkiyat ve teslim alma denetçileri, şirketlerinin sevkıyat ve teslim alma departmanının faaliyetlerini denetlemekten sorumludur. Depo içindeki stok akışını yönetirken, gelen ve giden tüm sevkiyatların düzgün ve zamanında yapılmasını sağlarlar.

Sevkiyat ve teslim alma süpervizörleri genellikle bu görevleri günlük olarak yürüten bir çalışan ekibiyle birlikte çalışır. Gerektiğinde bireysel çalışanlara rehberlik veya yönlendirme sağlayabilirler. Fakat aynı zamanda verimliliği veya kaliteyi artıracağını düşünürlerse işlerin nasıl yapıldığı konusunda değişiklik yapma yetkisine de sahiptirler.

Sevkiyat ve Teslim Alma Sorumlusu Sorumlulukları ve Görevleri

Bir sevkıyat ve teslim alma amiri genel olarak aşağıdakileri içerebilen geniş bir sorumluluk yelpazesine sahiptir:

 • Gelen gönderilerin diğer departmanların gereksinimlerini karşıladığından emin olmak için diğer departman yöneticileri ile iletişim kurmak
 • Modelleri belirlemek ve verimliliği artırmak için sevkiyat kayıtlarından gelen verileri analiz etme
 • Malların müşterilere teslim edilmesini ve teslim alınmasını düzenlemek için nakliye şirketleriyle birlikte çalışmak
 • Envanter seviyelerini izlemek, gerektiğinde yeni sarf malzemeleri sipariş etmek ve rafları yeniden stoklamak
 • Çalışma programlarının oluşturulması ve departmanlarındaki çalışanlara görevler verilmesi
 • Malların, malzemelerin veya ekipmanın teslimatlarını ve teslim alınmasını son teslim tarihlerine göre planlamak
 • Stok seviyelerini kontrol ederek ve gerektiğinde sipariş vererek depodaki ürünlerin envanterini yönetmek
 • Malzeme veya ticari mal içeren kamyon ve gemileri yükleyen ve boşaltan işçilerin faaliyetlerini denetlemek
 • Güvenli çalışma uygulamaları ve ekipman kullanımı konusunda eğitim vererek nakliye departmanı personelini denetlemek

Sevkiyat ve Teslim Alma Süpervizörü Maaşları Ne Kadar?ü

Bir nakliye ve teslim alma süpervizörünün maaşı, deneyim seviyelerine, çalıştıkları şirketin büyüklüğüne ve işin konumuna bağlı olarak değişebilir.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 14.000 TL (22.60 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 17.000 TL (33.80 TL/saat)

Nakliye ve teslim alma denetçilerinin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan daha hızlı büyümesi bekleniyor.

E-ticaret büyümeye devam ettikçe, nakliye ve teslim alma hizmetlerine olan talep artacaktır. E-ticaret, şirketlerin ülke çapında veya dünyanın her yerindeki müşterilere ürün ve hizmet satmasına olanak tanır. Sonuç olarak, nakliyecilerin sevk edilen artan paket hacmini idare etmek için daha fazla işçi çalıştırması gerekecek.

En Popüler:  Satış Vergisi Muhasebecisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Dipnot: Gönderim ve Teslim Alma Sorumlusu İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Sevkiyat ve Teslim Alma Sorumlusu İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Gönderim ve teslim alma süpervizörü olmak için gerekli bazı şartlar şunlardır:

Eğitim: Çoğu işveren, nakliye ve teslim alma denetçilerinin en az bir lise diplomasına veya eşdeğerine sahip olmasını şart koşar. Bazı işverenler, bazı kolej kurslarını tamamlamış veya nakliye ve teslim alma sertifikasına sahip adayları tercih edebilir.

Antrenman tecrübesi: Sevkiyat ve teslim alma süpervizörleri genellikle iş başında eğitim alırlar. Bu eğitim, şirkete ve adayın deneyimine bağlı olarak birkaç haftadan birkaç aya kadar sürebilir. Bu eğitim sırasında, sevkiyat ve teslim alma süpervizörü, sevkiyat yazılımının ve envanter yönetim sisteminin nasıl kullanılacağı da dahil olmak üzere şirketin politikaları ve prosedürleri hakkında bilgi edinecektir. Ayrıca şirketin ürün ve hizmetleri ile bunların nasıl ele alınıp sevk edileceğini öğreneceklerdir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Sevkiyat ve teslim alma amirleri için sertifikalar genellikle gerekli olmasa da, iş bulma ve kazanç potansiyelinizi artırma şansınızı artırabilirler.

Sevkiyat ve Teslim Alma Süpervizörü Olmak İçin Gerekli Beceriler

Sevkiyat ve teslim alma süpervizörlerinin başarılı olmaları için aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

İletişim: İletişim, bir sevkıyat ve teslim alma amirinin sahip olması gereken bir diğer önemli beceridir. Yeni çalışanları eğitmekten sorumlu olabilirsiniz. Bu yüzden iletişim becerileriniz onlara süreçleri ve prosedürleri açıklamanıza yardımcı olabilir. Tedarikçiler ve şirketinizin yönetim ekibinin diğer üyeleriyle iletişim kurmaktan da sorumlu olabilirsiniz. Bu yüzden etkili iletişim kurma beceriniz önemli bilgileri paylaşmanıza yardımcı olabilir.

Liderlik: Liderlik becerileri, nakliye ve teslim alma çalışanlarından oluşan bir ekibi denetlemenize yardımcı olabilir. Ekibinizi motive etmek, olumlu bir çalışma ortamı yaratmak ve büyümeyi teşvik etmek için liderlik becerilerinizi kullanabilirsiniz. Görevleri devretmek, sorunları çözmek ve kararlar almak için liderlik becerilerini de kullanabilirsiniz.

Organizasyon: Sevkiyat ve teslim alma denetçilerinin, tüm görevlerini zamanında tamamlamalarını sağlamak için organize edilmesi gerekir. Organizasyon becerileri, zamanınızı yönetmenize ve görevlere öncelik vermenize yardımcı olabilir. Kuruluş, şirketiniz için kayıt ve dosyaları tutmanıza da yardımcı olabilir.

Problem çözme: Bir sevkıyat ve teslim alma amirinin sorunları çözebilmesi ve zorluklara çözümler bulması gerekir. Sorunları tanımlayabilmeleri ve bunları çözmenin yollarını bulabilmeleri gerekir. Bu durum ekipman bozulduğunda veya tedarikçilerle ilgili sorunlar olduğunda alternatif yöntemler veya çözümler bulmayı içerebilir.

Envanter yönetimi: Envanter yönetimi, bir şirketin tedarik seviyelerini takip etme ve izleme sürecidir. Güçlü envanter yönetimi becerilerine sahip bir sevkiyat ve teslim alma amiri, bir şirketin müşteri talebini karşılamak için doğru miktarda ürüne sahip olmasını sağlamaya yardımcı olabilir. Bu durum bir şirketin aşırı ürün siparişi vermeyerek paradan tasarruf etmesine ve çok fazla ürün sipariş ederek üretilen atık miktarını azaltmasına yardımcı olabilir.

En Popüler:  Devlet Sözleşme Uzmanı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Sevkiyat ve Teslim Alma Sorumlusu Çalışma Şartları Nasıl?

Sevkiyat ve teslim alma amiri, ürün ve malzemelerin alınması, depolanması ve nakliyesi ile uğraşan işçilerin faaliyetlerinin koordinasyonundan ve denetiminden sorumludur. Süpervizör bir ofis ortamında çalışır ve 50 pound’a kadar olan kutuları ve diğer malzemeleri kaldırması ve taşıması gerekebilir. Süpervizör genellikle haftada 40 saat çalışır. Fakat yoğun dönemlerde fazla mesai gerekebilir. İş, son teslim tarihlerini karşılama ihtiyacı ve malların kaybolmasına veya hasar görmesine neden olabilecek hata potansiyeli nedeniyle stresli olabilir.

Sevkiyat ve Teslim Alma Süpervizörü İçin Mesleki Gelişme

Gönderim ve teslim alma süpervizörlerinin nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Sevkiyat ve teslim alma süpervizörlerinin, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

e-Ticaret’in Büyümesi

E-ticaretin büyümesi, nakliye ve alım endüstrisi üzerinde büyük etkisi olan bir trend. Giderek daha fazla insan online alışveriş yaparken, işletmelerin nakliye ve teslim alma işlemlerini yönetebilecek profesyonelleri işe alması gerekiyor.

Sevkiyat ve Teslim Alma Süpervizörleri, e-Ticaret sevkıyat ve teslim alma konusunda uzman olarak bu trendden yararlanabilir. Bu durum işletmelerin operasyonlarını optimize etmelerine ve nakliye sağlayıcılarından mümkün olan en iyi hizmeti almalarını sağlamalarına yardımcı olacaktır.

Sevkiyat ve Teslim Almada Otomasyon

Nakliye ve teslim alma endüstrisinde otomasyon daha yaygın hale geldikçe, denetçilerin bu sistemlerle nasıl çalışacaklarını öğrenmeleri gerekecektir.

Bu eğilim, denetçilerin en son teknolojilere ve operasyonlarını düzene sokmak için bunları nasıl kullanacaklarına aşina olmaları gerektiği anlamına gelir. Ayrıca, herkesin aynı bilgilerle çalışabilmesi için çalışanları bu sistemlerin nasıl kullanılacağı konusunda eğitebilmeleri gerekecektir.

Müşteri Hizmetlerine Odaklanma

Müşteriler daha talepkar hale geldikçe, işletmeler kendilerini rekabetten farklılaştırmanın bir yolu olarak müşteri hizmetlerine odaklanmaya başlıyor. Bu durum mükemmel müşteri hizmeti sağlama deneyimine sahip nakliye ve teslim alma süpervizörlerine olan talebin artmasına neden oluyor.

Sevkiyat ve teslim alma süpervizörleri, müşteri hizmetleri ve iletişim becerilerini geliştirerek bu trendden yararlanabilir. Ayrıca, çalışanların sahip olabilecekleri herhangi bir sorun veya endişe hakkında rahatça konuşabilecekleri olumlu bir işyeri kültürü oluşturmaya da odaklanabilirler.

Sevkiyat ve Teslim Alma Süpervizörü Nasıl Olunur?

Bir nakliye ve teslim alma amirinin çok fazla sorumluluğu vardır. Ekiplerini yönetebilmeleri, geleceği planlayabilmeleri ve tüm siparişlerin zamanında sevk edildiğinden emin olmaları gerekir. Ayrıca ortaya çıkabilecek sorunları çözmek için müşterilerle birlikte çalışabilmeleri gerekir.

Sevkiyat ve teslim alma sorumlusu olmak için hem sevkıyat hem de teslim alma konusunda deneyim sahibi olmanız gerekir. Ayrıca bir takıma liderlik edebilmeli ve işler ters gittiğinde problem çözebilmelisiniz.

Dipnot: Sevkiyat ve Alma Süpervizörü İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Sevkiyat ve teslim alma süpervizöründen sonraki adım genellikle operasyon müdürüdür. Daha büyük organizasyonlarda, sevkıyat ve teslim alma amiri ve operasyon müdürü arasında çeşitli yönetim seviyeleri olabilir. Operasyon yöneticileri, bir işletmenin günlük operasyonlarından sorumludur. Kuruluşun sorunsuz ve verimli çalışmasını sağlamak için politika ve prosedürler geliştirir ve uygularlar. Ayrıca üretkenliği ve kaliteyi artırmak için planlar geliştirirler ve alt yöneticilerin çalışmalarını denetleyebilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu