Konferans Planlayıcısı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir konferans planlayıcısının ne yaptığını, bu işi nasıl edineceğinizi ve bir konferans planlayıcısı olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Konferans planlayıcıları, etkinliklerin planlanmasından, düzenlenmesinden ve yürütülmesinden sorumludur. Küçük işletmelerden büyük şirketlere, kar amacı gütmeyen kuruluşlara, devlet kurumlarına vb. kadar geniş bir müşteri yelpazesiyle çalışırlar. Görevleri, her etkinliğin başından sonuna kadar sorunsuz çalışmasını sağlamaktır.

Konferans planlayıcıları, mekan bulmaktan ve yer ayırtmaktan satıcıları, konuşmacıları, eğlenceyi, catering, ulaşımı vb. koordine etmeye kadar her şeyle görevlendirilebilir.

Konferans Planlayıcısı Sorumlulukları ve Görevleri

Konferans planlayıcıları genel olarak aşağıdaki sorumluluklara sahiptir:

 • Görsel-işitsel ekipman ve diğer teknoloji ihtiyaçları gibi teknik yönler de dahil olmak üzere etkinliğin tüm yönlerinin profesyonelce yönetilmesini sağlamak
 • Konferans veya etkinlik için ihtiyaçlarını ve hedeflerini belirlemek için müşterilerle çalışmak
 • Tüm etkinlikler için mekanları güvence altına almak, sözleşmeleri müzakere etmek ve yemek, ulaşım, eğlence vb.
 • Bütçeleri yönetmek ve büyük konferanslar veya etkinlikler için finansman sağlamak
 • Bir etkinlik ve konuşmacı programı geliştirmek de dahil olmak üzere her etkinlik için gündemi planlamak
 • Etkinlik için ihtiyaç duyulan hizmetleri düzenlemek için catering şirketleri, çiçekçiler ve görsel-işitsel teknisyenler gibi satıcılarla koordinasyon
 • Grup üyeleri için otellerde veya diğer konaklama tesislerinde genellikle seyahat acentesi gibi üçüncü bir taraf aracılığıyla oda rezervasyonu veya güvence altına alınması
 • Konferans veya sempozyum gibi etkinlikler için konuşmacılar ve moderatörlerle koordinasyon sağlamak
 • Ayrıntılı bir gündem oluşturma, satıcılarla koordinasyon ve etkinlik düzenlemelerini denetleme dahil olmak üzere bir etkinliğin genel organizasyonunu yönetmek

Konferans Planlayıcısı Maaşı Ne Kadar?

Konferans planlayıcılarının maaşları, eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve planladıkları konferansın boyutuna ve türüne göre değişir.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 16.000 TL (30.00 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 21.000 TL (49.00 TL/saat)

Konferans planlamacılarının istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan çok daha hızlı büyümesi bekleniyor.

İstihdam artışı, oteller ve kongre merkezleri gibi geleneksel mekanların dışındaki planlama etkinliklerinin artan popülaritesinden kaynaklanacak. Toplantı ve etkinlikleri geleneksel mekanların dışında planlayanların sayısı arttıkça, planlayıcılara olan talep artacaktır.

Dipnot: Konferans Planlayıcısı İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Konferans Planlayıcısı İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Konferans planlayıcılarının genellikle aşağıdaki niteliklere sahip olması gerekir:

Eğitim: Çoğu işveren, konferans planlayıcılarının konaklama, işletme veya iletişim gibi ilgili bir alanda lisans mezuniyetine sahip olmasını ister. Bu programların içerdiği kurslardan bazıları pazarlama, işletme yönetimi, halkla ilişkiler, misafirperverlik, etkinlik planlama ve reklamcılıktır.

En Popüler:  İstihdam Uzmanı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Antrenman tecrübesi: Konferans planlayıcılarının çoğu, işe başladıkları ilk birkaç ayda iş başında eğitim alacaklardır. Bu eğitim, konferans planlayıcısının şirketin özel ihtiyaçlarını ve kullandıkları yazılım ve teknolojiyi öğrenmesine yardımcı olacaktır. Konferans planlayıcısı ek olarak şirketin politikalarını ve prosedürlerini de öğrenecektir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Sertifikalar genellikle bir konferans planlayıcısı olmak için şart değildir. Fakat iş başvurularında daha rekabetçi bir aday olmanıza yardımcı olabilirler.

Konferans Planlayıcı Olmak İçin Gerekli Beceriler

Konferans planlayıcıları başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyaç duyar:

İletişim: Konferans planlayıcıları, müşteriler, satıcılar, diğer konferans personeli ve sunum yapanlar dahil olmak üzere planlama süreci boyunca çeşitli kişilerle iletişim kurar. Ayrıca her şeyin sorunsuz çalışmasını sağlamak için konferans boyunca katılımcılarla iletişim kurarlar. Etkili iletişim becerileri, mesajları net bir şekilde iletmenize, soru ve isteklere yanıt vermenize ve açık iletişim hatlarını korumanıza yardımcı olabilir.

Organizasyon: Konferans planlayıcıları, çoğu zaman aynı anda tamamlamaları gereken birçok göreve sahip olduklarından, genellikle mükemmel organizasyon becerilerine sahiptir. Mesela konferans için bir program oluşturmaktan, konferans odaları rezervasyonu yapmaktan, katılımcılar için ulaşım ayarlamaktan ve daha pek çok şeyden sorumlu olabilirler. Güçlü organizasyon becerilerine sahip olmak, zamanlarını ve sorumluluklarını etkin bir şekilde yönetmelerine yardımcı olabilir.

Zaman yönetimi: Zaman yönetimi, konferans planlayıcıları için yararlı olabilecek başka bir beceridir. Bunun nedeni, genellikle kısa sürede tamamlamaları gereken birçok görevin olmasıdır. Mesela bir mekan rezervasyonu yaptırmaları, yemek servisi bulmaları, katılımcılar için ulaşım rezervasyonu yaptırmaları ve bir konferans programı oluşturmaları gerekebilir. İyi zaman yönetimi becerilerine sahip bir konferans planlayıcısı, tüm görevlerini zamanında tamamlamalarını sağlayabilir.

Problem çözme: Konferans planlayıcıları genellikle konferanslar sırasında ortaya çıkan sorunları çözmek zorundadır. Mesela bir konuşmacı gecikirse, konferans planlayıcısının kaybedilen zamanı telafi etmek için yeni bir konuşmacı bulması veya programı değiştirmesi gerekebilir. Bu durum planlayıcının sorunu tanımlayabilmesini, olası çözümleri araştırmasını ve bir çözümü uygulayabilmesini gerektirir.

ağ iletişimi: Konferans planlayıcıları, potansiyel müşteriler ve konferans düzenleyicileri ile ilişkiler kurmak için genellikle ağ oluşturma becerilerini kullanır. Ayrıca konferanslar için potansiyel yerler bulmak ve konferans materyalleri için potansiyel tedarikçiler bulmak için ağ oluşturma becerilerini kullanırlar.

Konferans Planlayıcı Çalışma Şartları Nasıl?

Konferans planlayıcıları, toplantı alanı ayırmak, görsel-işitsel ekipmanı ayarlamak ve yiyecek ve içecek servisini koordine etmek dahil olmak üzere bir konferansın tüm yönlerini düzenlemekten sorumludur. Ayrıca konferans programını geliştirmek için konferans konuşmacılarıyla ve konferans kaydını yürütmek için konferans kayıt memuruyla birlikte çalışırlar. Konferans planlayıcıları genellikle bir ofis ortamında çalışırlar. Fakat konferansın kurulumunu ve işleyişini denetlemek için konferans alanına seyahat edebilirler. Ayrıca, alandaki yeni gelişmelerden haberdar olmak için profesyonel toplantılara ve konferanslara katılmak için seyahat edebilirler. Konferans planlayıcıları, son teslim tarihlerini karşılamak için daha uzun saatler çalışabilseler de, genel olarak haftada kırk saat çalışırlar.

Konferans Planlayıcı İçin Mesleki Gelişme

İşte konferans planlayıcıların çalışma şeklini etkileyen üç metod. Konferans planlayıcılarının becerilerini güncel tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

En Popüler:  Vale Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Kurumsal Etkinliklerin Büyümesi

Kurumsal etkinliklerin büyümesi, işletmeler arasında artan popülariteyi gören bir trend. Bunun nedeni, kurumsal etkinliklerin müşteriler ve potansiyel ortaklarla ilişkiler kurmanın etkili bir yolu olabilmesidir.

Kurumsal etkinliklere olan talep arttıkça, konferans planlayıcılarının katılımcıların ilgisini canlı tutmak için yeni ve yenilikçi fikirler geliştirmeleri gerekecektir. Ayrıca büyük ölçekli olayları yönetebilmeleri ve baskı altında iyi çalışabilmeleri gerekecektir.

Çeşitlilik ve Kapsayıcılık Üzerine Odaklanma

Şirketler, müşterilerinin çeşitliliğini yansıtan bir işgücüne sahip olmanın değerini anladıkça, iş dünyasında çeşitlilik ve kapsayıcılık giderek daha önemli hale geliyor.

Konferans planlayıcıları, çeşitlilik ve kapsayıcılık üzerine odaklanan konferanslar oluşturarak bu eğilimden yararlanabilir. Bu durum cinsiyet eşitliği, ırk ve din gibi konuları içerebilir. Bunu yaparak, tüm çalışanlar için daha kapsayıcı bir ortam yaratılmasına yardımcı olabilir ve herkesin konferansta hoş karşılandığını hissetmesini sağlayabilirler.

Sağlıklı Yaşama Vurgu

Gittikçe daha fazla insan fiziksel, zihinsel ve duygusal refahlarını iyileştirmenin yollarını aradığı için sağlık ve zindelik endüstrisi hızla büyüyor. Konferans planlayıcıları, katılımcılara rahatlama, enerji toplama ve başkalarıyla bağlantı kurma fırsatları sunan sağlık odaklı etkinlikler sunarak bu eğilimden yararlanabilir.

Yoga dersleri ve meditasyon odaları gibi olanaklar sağlamanın yanı sıra, konferans planlayıcıları sağlıklı beslenme seçeneklerini teşvik edebilir ve katılımcıları dışarı çıkıp egzersiz yapmaya teşvik edebilir.

Konferans Planlayıcısı Nasıl Olunur?

Konferans planlayıcısı olarak bir kariyer çok faydalı olabilir. Farklı sektörlerden insanlarla çalışma, yeni teknolojiler hakkında bilgi edinme ve iş dünyasındaki en son trendlerden haberdar olma fırsatı sunar.

Başarılı bir konferans planlayıcısı olmak için güçlü organizasyon becerilerine sahip olmanız, aynı anda birden fazla görevi yerine getirebilmeniz ve baskı altında rahatça çalışabilmeniz gerekir. Ayrıca en son teknolojiye aşina olmalı ve mükemmel iletişim becerilerine sahip olmalısınız.

Dipnot: Konferans Planlayıcı İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Konferans planlayıcıları için ilerleme beklentileri iyidir. Deneyimle konferans planlayıcıları, etkinlik direktörü veya konferans ve toplantı planlama direktörü gibi yönetim pozisyonlarına geçebilirler. Ayrıca kendi etkinlik planlama işlerini de başlatabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu