Servis Teknisyeni İş Tanımı ve Maaşları -2023

Servis Teknisyeni İş Tanımı

Servis Teknisyeni, çeşitli endüstrilerdeki kalifiye işçileri kapsayan geniş bir başlıktır. Bazı Servis Teknisyenleri otomobillerle, bazıları bilgisayarla, bazıları ise cihazlarla çalışır. Uzmanlık alanlarının ne olduğuna bakılmaksızın, Servis Teknisyenleri aynı işlevi paylaşır: servis ve onarım sağlamak. Onarım yapmak için müşterinin evine veya işyerine giden Servis Teknisyenlerine bazen Saha Servis Teknisyenleri denir.

Servis Teknisyeninin Görevleri ve Sorumlulukları

Bir Servis Teknisyeni’nin görevleri, sundukları hizmetlerin türüne bağlı olarak büyük ölçüde değişecektir. Fakat tüm Servis Teknisyenleri için benzer temel sorumluluklar vardır. Mevcut iş listelerinin gözden geçirilmesi aşağıdaki birincil görevleri tanımlamıştır.

Rutin Bakım Yapın

Tüm Servis Teknisyenleri bir tür rutin bakım yaparlar. Otomobil endüstrisinde olanlar için bu yağ değişimi veya lastik rotasyonu olabilir. Ve cihazlarda çalışanlar için filtreleri veya sigortaları değiştiriyor olabilir. Bir Servis Teknisyeninin hangi makineye hizmet ettiğinden bağımsız olarak rutin bakım kendilerine verilen en yaygın görevlerden biridir.

Ürünleri yükle

Bazı Servis Teknisyenleri ürünlerini kurmaktan sorumludur. Bunlar çeşitli cihazlar, güvenlik sistemleri veya ısıtma ve soğutma birimleri olabilir. Kurulum, test ve daha sonra makinenin uygun kullanımı konusunda müşteriye talimatlar vermekle görevlidirler. Servis Teknisyenlerinin müşterilerle çok fazla etkileşime sahip olması nedeniyle mükemmel müşteri hizmeti yetenekleri önemlidir.

Onarım Gerçekleştirme

Servis Teknisyenleri ayrıca sıklıkla hatalı veya yıpranmış parçaların değiştirilmesini içeren kusurlu veya bozuk ürünleri düzeltmeleri için çağrıda bulunur. Servis Teknisyenlerinin sorunu tanımlamak için tanılama araçlarını kullanabilmesi gerekir ve ardından sorunu düzeltir veya onarım için gerekli parçaları sipariş eder.

En Popüler:  Network Teknisyeni İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Servis Teknisyeni Olmak İçin Gerekenler ve Şartlar

Başarılı bir Servis Teknisyeni mekanik olarak eğimli, son derece güvenilir ve güvenilirdir. Bağımsız çalışabilmeleri ve mükemmel iletişim becerilerine sahip olmaları gerekir. Bu özelliklere ek olarak işverenler aşağıdaki beceri gruplarına sahip adayları arar.

Ana beceriler: Baktığımız iş ilanlarına dayanarak, işverenler bu temel yeteneklere sahip Servis Teknisyenlerini istiyor. Servis Teknisyeni olarak çalışmak istiyorsanız aşağıdakilere odaklanın.

  • Alanda kullanılan tüm ekipmanların çalışma bilgisi
  • Planları veya teknik diyagramları okuyabilme
  • Temel el ve elektrikli el aletleri ile deneyim
  • Teşhis araçlarıyla deneyim
  • Kapalı alanlarda çalışmak, ağır ekipmanı kaldırmak ve sık sık bükmek gibi işin gereksinimlerini fiziksel olarak karşılayabilir

Gelişmiş beceriler: Birçok işveren aşağıdaki yeteneklere ihtiyaç duymasa da birden fazla iş listesi bunları tercih edilen şekilde içeriyordu. Bunları Servis Teknisyeni araç kutunuza ekleyin ve kariyer seçeneklerinizi genişletin.

  • ASE (Otomotiv Servis Teknisyenleri için) gibi sertifikalar
  • Elektronik veya benzeri alanlarda teknik derece

Servis Teknisyeni İş Kaynakları

İnternet’te Servis Teknisyeni olmak isteyenler için daha fazla kaynak bulunmaktadır. İnterneti araştırdık ve bu bağlantıları öğrenme fırsatlarıyla dolu bulduk.

İnternetteki Bilgi Kaynakları

Ev Aletleri Üreticileri Birliği Bağlantıları – AHAM, web sitelerinde her türlü ev aleti ile ilgili eğitim ve bilgi kaynakları ile dolu harika bir Bağlantılar bölümüne sahiptir.

Müteahhit – Bu online dergi mekanik yüklenicilere yöneliktir. Fakat Servis Teknisyenleri için de harika bir kaynaktır. Ticaretin araçlarından sıhhi tesisat, ısıtma ve soğutma, banyo ve mutfak tadilatı gibi alanlarda onarım hizmetlerini kapsayan derinlemesine makalelere kadar her şeyi kapsarlar.

Oto Servis Uzmanı – Bu dergi, 150.000’den fazla Oto Servis Teknisyenine teknik ve problem çözme makaleleri sunar. Bu sektörde çalışanlar için harika bir kaynak.

En Popüler:  Hostes İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Servis Teknisyeni Kitapları

Günümüz Teknisyeni: Temel Otomotiv Servis ve Sistemleri – Otomotiv Servis Teknisyenleri için harika bir kaynak olan bu kapsamlı kitap, bu alanda çalışmak için bilmesi gereken temel yetenekleri ve bakımı kapsar.

Büyük Aletlerde Sorun Giderme ve Onarım – Bu kaynak, cihazlarda çalışan Servis Teknisyenleri için harika bir rehberdir. Resimler ve diyagramlarla bu kitap onarımları kolaylaştırır. Yazar her türlü cihazda Servis Teknisyeni olarak 40 yılı aşkın deneyime sahiptir.

Endüstri Grupları

Birleşik Sunucular Derneği – Bu hizmetkarlar derneği, üyelerine eğitim fırsatları ve zengin kaynaklar sağlar.

Uluslararası Sertifikalı Elektronik Teknisyeni Derneğis – ISCET, 1965 yılında Elektronik Servis Teknisyenleri için bir sertifikasyon süreci oluşturmak amacıyla kurulmuştur. Ayrıca 50.000 üyesine eğitim ve en iyi uygulamalar sunarak tüketicilerin korunmasına yardımcı olur.

Elektronik Teknisyenleri Derneği – 1978 yılında kurulan ETA, çok çeşitli teknik alanlarda sertifika programları sunmaktadır.

Ulusal Otomotiv Servis Mükemmelliği Enstitüsü – ASE, 1972’den beri Otomotiv Servis Teknisyenlerini test ediyor ve sertifikalandırıyor. 300.000’den fazla teknisyeni sertifikalandırdılar ve otomotiv standartlarını iyileştirmek için endüstri standartları oluşturmaya ve en iyi uygulamaları teşvik etmeye çalışıyorlar.

Servis Teknisyeni ile Benzer Meslekler

Yüz binlerce uzman onaylı meslek veritabanımızdan benzer meslekleri keşfedin:

  • Servis teknisyeni
  • Otomotiv Servis Teknisyeni
  • Bilgisayar Servis Teknisyeni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu