Sermaye Piyasaları ve Portföy Yönetimi Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023


Sermaye Piyasaları ve Portföy Yönetimi Nedir?

Sermaye Piyasaları ve Portföy Yönetimi Bölümünün amacı, yatırımcıların yatırımlarını en iyi şekilde kullanarak ve müşterilerin portföylerini en iyi şekilde yöneterek sermaye piyasası sektörüne katkı sağlayacak kişiler yetiştirmektir.

Sermaye Piyasaları ve Portföy Yönetimi bölümünü seçmeyi düşünen öğrencilerin temel nitelikleri arasında disiplinli, sorumlu ve yatırım, ekonomi, finans ve sermaye piyasalarına ilgi duymak yer almaktadır.

Sermaye Piyasaları ve Portföy Yönetimi Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıl?

Sermaye Piyasaları ve Portföy Yönetimi bölümünde 4 yıllık eğitim verilmektedir. Öğrencilerin mezun olabilmeleri için 240 AKTS’lik haklarını doldurmaları ve üniversitelerinin mezuniyet şartlarını yerine getirmeleri gerekmektedir.

Sermaye Piyasaları ve Portföy Yönetimi Bölümünün Dersleri Neler?

Sermaye Piyasaları ve Portföy Yönetimi bölümü öğrencileri, ekonomi ve finans üzerine birçok 4 yıllık dersle karşılaşacaklar.

Tercih listesinde Sermaye Piyasaları ve Portföy Yönetimi bölümü bulunan aday öğrenciler için;

  • Mesleki Yönelim ve Sermaye Piyasalarına ve Portföy Yönetimine Giriş
  • Hukukun Temelleri
  • Sosyal Bilimler için Matematik
  • Ekonominin Temelleri
  • Genel muhasebe
  • Modernite ve Tüketim Topluluğu
  • Finansal Yönetim
  • Sermaye Piyasası Mevzuatı
  • Sosyal Bilimler için İstatistik
  • Sermaye Piyasası Araçları

Özellikle 4 yıl süreyle derslerin çoğundan sorumlu olacaklar. Bu dersleri başarıyla tamamlamaları durumunda “Sermaye Piyasaları ve Portföy Yönetimi Lisans Diploması” alacaklardır.

En Popüler:  Çerkez Dili ve Edebiyatı Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023

Sermaye Piyasaları ve Portföy Yönetimi Bölümü Mezunları Ne Yapar?

Sermaye Piyasaları bölümü mezunu kişiler, finans ve yatırım şirketlerinde başta danışmanlık olmak üzere ekonomi alanında çalışmaktadır. Şirketlerin yatırım kararlarını analiz etmek ve bu analizlere ilişkin raporlar hazırlamak ve portföy yönetimi yapmak görevler arasındadır.

Sermaye Piyasaları ve Portföy Yönetimi Mezunu İçin İş İmkanları Neler?

Sermaye Piyasaları ve Portföy Yönetimi mezunlarının çalışmayı tercih ettikleri başlıca yerler finans şirketleri, bankalar, yatırım şirketleri, yatırım danışmanlığı şirketleridir.

Sermaye Piyasaları ve Portföy Yönetimi Bölümü Taban Puanları 2023

Sermaye Piyasaları ve Portföy Yönetimi Bölümü 2023 taban puanlarına buradan ulaşabilirsiniz. Bu puanlar 18.12.2022 tarihinde ve saat 03:23:22’de güncellenmiştir. Burada verilen puanlar ve sıralamalar bu sene yerleşen adaylara aittir. Bu bilgiler ÖSYM-YÖK tarafından yayınlanmış olan en güncel puanlar ve sıralamalardır.

Sermaye Piyasaları ve Portföy Yönetimi Bölümü Atama Durumu ve Puanları

Sermaye Piyasaları ve Portföy Yönetimi Bölümü bölümünün ataması hakkında şuan bir bilgimiz yok. Aşağıdaki yorumlar kısmında iş ilanları ve atama durumu hakkındaki bilgilerini diğer okuyucularımızla paylaşabilir ve tartışabilirsiniz.

Dipnot: Sermaye Piyasaları ve Portföy Yönetimi Bölümü mezunlarının ne kadar kazandığını merak ediyorsanız güncel maaşlarını görmek için sitemizin arama kısmını kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu