Sayman Nedir? Nasıl Olunur?

Bir Saymanın işi nedir? Ne yapar?

Saymanın görevi, şirketinin likiditesinin garantörü olmaktır. Sonuç olarak akışları önceden tahmin ederek ve garanti altına alarak ve nakit ihtiyaçlarını karşılayarak nakit yönetimiyle ilgilenir. Sayman ayrıca yan kuruluş saymanı, finans müdürü, grup saymanı, şirket saymanı ve hatta nakit yöneticisi olarak da bilinir.

Bir Sayman’ın görevleri nelerdir?

Saymanın misyonları çeşitlidir, şirketin yapısına bağlıdır. Bütçeyi oluşturmak için aylık veya haftalık bir rapor hazırlamak amacıyla şirket hesap özetleri, likidite ve operasyonlar gibi şirketin ekonomik faaliyeti ile ilgili tüm belgeleri toplar ve analiz eder. nakit akışı tahmini.

Analizleri ve elindeki tüm bilgiler sayesinde finansman ihtiyaçlarının belirlenmesine katılarak refinansman çözümleri (krediler, yatırımlar, garantiler vb.) sunar.

Sayman aynı zamanda şirketin maruz kaldığı risklerin belirlenmesi ve ölçülmesinden sorumludur ve bunun yaratabileceği etkiyi değerlendirmekten de sorumludur.

Bir Sayman’ın maaşı ne kadar?

Maaşı etkileyen birkaç faktör vardır. Nitekim, yılların sayısı, kıdem veya şirketin yapısı, ücret düzeyini belirleyen parametrelerdir.

Bir Sayman’ın maaşı 45.000 TL ile 80.000 TL arasındadır. (En İyi Meslekler Maaş Rehberi)

Finans İşleri Finans Uzmanları Kiralama

Bir Sayman için gerekli beceriler ve nitelikler nelerdir?

  • Bankacılık işlemlerinin işleyişinin kontrolü
  • IFRS standartlarına hakimiyet
  • Veritabanı araçları hakkında mükemmel bilgi
  • Muhasebe verilerinin nasıl kullanılacağını bilmek
  • İyi BT ve nakit yönetimi araçları bilgisi (Sage, Reuters vb.)
  • Vergilendirme bilgisi
  • Rakamlarla rahat olun
  • İyi analitik ve sentez becerileri
  • İngilizcede akıcılık şiddetle tavsiye edilir
  • İyi kişilerarası beceriler

Sayman olmak için nasıl bir eğitim?

Bir sayman genellikle bir üniversite kursunu tamamlamış ve finans/hazine alanında bir yüksek lisans derecesi veya finans alanında uzmanlık sahibi işletme okulunda bir kurs almıştır. Bununla birlikte, muhasebe, yönetim veya finans alanında uzmanlık sahibi olmak koşuluyla başka kurslar da mümkündür. Bu pozisyon, staj veya eğitim veya hatta bir iş-çalışma programını tamamlamış olmaları şartıyla yeni mezunlara açıktır. Genellikle bir hazine bölümünde en az 3 ila 5 yıllık deneyime sahip adaylara sunulur.

Bir Sayman için gelişme beklentileri nelerdir?

Sayman, grup hazine müdürü, risk yöneticisi veya hatta finans müdürü olarak isteklerine göre bir işlev haline gelebilir.

Sayman’ın işine benzer meslekler: Muhasebeci Sayman, Vergi Direktörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu