SAP Geliştiricisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir SAP geliştiricisinin ne yaptığını, bu işi nasıl alacağını ve bir SAP geliştiricisi olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

SAP, kurumsal kaynak planlama (ERP) yazılımı üreten bir Alman yazılım şirketidir. SAP ürünleri 170’den fazla ülkede 300.000’den fazla şirket tarafından operasyonlarını ve tedarik zincirlerini yönetmek için kullanılmaktadır.

SAP geliştiricileri, yeni özellikler oluşturmak veya mevcut olanları iyileştirmek için bu şirket tarafından oluşturulan yazılımla çalışır. Ayrıca üzerinde çalıştıkları uygulamanın kod tabanını korumaktan da sorumlu olabilirler. Bu durum en son güvenlik yamaları ve hata düzeltmeleriyle güncel kalmasını sağlamak anlamına gelir.

SAP Geliştirici Sorumlulukları ve Görevleri

SAP geliştiricileri, aşağıdaki sorumluluklara sahiptir:

 • Ekip tarafından oluşturulan teknik tasarımlar oluşturmak, kodlamak, test etmek, hata ayıklamak, belgelemek ve uygulamaları desteklemek
 • Proje tekliflerini gözden geçirmek ve iş ihtiyaçları ile uyumlu olup olmadığını belirlemek
 • Uygulama geliştirmenin müşteri ihtiyaçlarını karşıladığından emin olmak için yeni teknolojiler ve endüstri trendleri hakkında güncel bilgileri sürdürmek
 • İş ihtiyaçları ve hedefleri hakkında bilgi toplamak için müşteri temsilcileriyle işbirliği yapmak
 • Teknolojinin verimliliği nasıl artırabileceğini belirlemek için iş süreçlerini analiz etme
 • C#, C++, Java, Python, Ruby gibi çeşitli programlama dillerini kullanarak bilgisayar programları yazmak.
 • Müşteri geri bildirimlerine veya şirket politikalarına dayalı olarak uygulama değişikliklerinin uygulanması
 • İş hedeflerini ve gereksinimlerini karşılamak için yeni yazılım uygulamaları oluşturmak veya mevcut olanları güncellemek
 • Bilgisayar yazılım uygulamaları tasarlama, geliştirme, test etme ve bakımını yapma

SAP Geliştirici Maaşı Ne Kadar?

Bir SAP geliştiricisinin maaşı, eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve çalıştıkları şirket türüne göre değişebilir. Ayrıca ikramiye şeklinde ek tazminat da alabilirler.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 21.000 TL (50.40 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 30.000 TL (73.50 TL/saat)

SAP geliştiricilerinin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan çok daha hızlı büyümesi bekleniyor.

Kuruluşların bilgi teknolojisi (BT) sistemlerini ve altyapısını yükseltmeye devam etmesi nedeniyle bu çalışanlara olan talebin artması bekleniyor. Kuruluşların, mevcut sistemlerini sürdürmek ve güncellemek ve yenilerini oluşturmak için daha fazla geliştirici kiralaması gerekecek.

Dipnot: SAP Geliştirici İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

SAP Geliştirici İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

SAP geliştiricilerinin genellikle aşağıdaki geçmişe sahip olması gerekir:

Eğitim: SAP geliştiricilerinin genellikle bilgisayar bilimi, bilgi teknolojisi, yazılım mühendisliği veya ilgili bir alanda lisans mezuniyetine sahip olmaları gerekir. Adayın SAP konusunda kapsamlı deneyimi varsa, bazı işverenler işletme yönetimi gibi ilgili bir alanı kabul edebilir.

En Popüler:  Yardımcı Mimar Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Antrenman tecrübesi: Çoğu şirket, geliştiricilerinin sektörde en az iki yıllık deneyime sahip olmasını ister. Bu deneyim, adayın işin temellerini öğrenmesini ve sektöre aşina olmasını sağlar. Ayrıca adayın iş başvurusunda bulunmak için kullanabilecekleri bir iş portföyü oluşturmasına olanak tanır.

SAP geliştiricileri staj yoluyla da eğitim alabilirler. Öğrenciler, endüstri hakkında daha fazla bilgi edinmek ve mezun olduktan sonra iş bulmak için kullanabilecekleri profesyonellerden oluşan bir ağ oluşturmak için istedikleri alanda staj yapabilirler. Öğrenciler ek olarak derecelerine göre kredi kazanmak için staj yapabilirler.

Sertifikalar ve Lisanslar: SAP geliştiricileri, sistemin farklı yönlerinde uzmanlıklarını gösteren çeşitli sertifikalar alabilirler.

SAP Geliştirici Olmak İçin Gerekli Beceriler

SAP geliştiricilerinin başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

İletişim: İletişim, bilgiyi başkalarına açık ve anlaşılır bir şekilde iletme yeteneğidir. Bir SAP geliştiricisi olarak diğer ekip üyeleri, müşteriler ve diğer paydaşlarla iletişim kurmanız gerekebilir. Etkili iletişim, bilgileri doğru bir şekilde iletmenize ve başkalarıyla güven oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Problem çözme: Problem çözme becerileri, sorunları tanımlamanıza ve çözmenize olanak tanır. Bir SAP geliştiricisi olarak, bir programın istendiği gibi çalışmaması gibi teknik sorunlara çözüm bulmaktan sorumlu olabilirsiniz. Bir müşterinin bir üründen memnun kalmaması gibi teknik olmayan sorunlara çözüm bulmaktan da sorumlu olabilirsiniz.

Kritik düşünce: Eleştirel düşünme, bir durumu analiz etme ve mantığa dayalı kararlar verme yeteneğidir. SAP geliştiricileri, sorunları çözmek ve çözümler geliştirmek için eleştirel düşünmeyi kullanır. Bir çözümü uygulamanın en iyi yolunu belirlemek için eleştirel düşünmeyi de kullanırlar.

Takım çalışması: İşbirliği ve ekip çalışması, genellikle bir geliştirme ekibinin diğer üyeleriyle çalıştıkları için SAP geliştiricileri için önemli becerilerdir. Bu profesyoneller ek olarak müşterilerin ihtiyaçlarını anlamak ve bu ihtiyaçları karşılayan çözümler geliştirmek için müşteriler ve diğer paydaşlarla birlikte çalışır.

Uyarlanabilirlik: Teknoloji endüstrisi sürekli değişiyor ve bir geliştirici olarak işvereninizin değişen ihtiyaçlarına uyum sağlamanız gerekiyor. Bir geliştirici olarak yeni teknolojilere, süreçlere ve prosedürlere uyum sağlamanız gerekir. Ayrıca müşterilerinizin değişen ihtiyaçlarına uyum sağlamanız gerekir.

SAP Geliştirici Çalışma Şartları Nasıl?

SAP geliştiricileri, büyük şirketler, küçük işletmeler ve devlet kurumları dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda çalışır. Organizasyonun büyüklüğüne ve projenin kapsamına bağlı olarak geliştirici ekipleri veya bireysel olarak çalışabilirler. SAP geliştiricileri, gerektiğinde müşteri sitelerine seyahat edebilmelerine rağmen, genellikle ofis ayarlarında çalışır. Son teslim tarihlerini karşılamak veya teknik sorunları çözmek için fazla mesai yapmaları gerekmesine rağmen, genellikle normal mesai saatlerinde çalışırlar.

En Popüler:  İş ve İş Hukuku Avukatı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

SAP Geliştirici İçin Mesleki Gelişme

SAP geliştiricilerinin çalışma şeklini etkileyen üç metod. SAP geliştiricilerinin, becerilerini güncel tutmak ve iş yerinde rekabet avantajını sürdürmek için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

Teknik Yetenek İhtiyacı

Daha fazla teknik yeteneğe duyulan ihtiyaç, iş sistemlerinin artan karmaşıklığı tarafından yönlendirilen bir eğilimdir. İşletmeler daha karmaşık sistemlere güvendiğinden, onları anlayabilecek ve sürdürebilecek profesyonellere ihtiyaç duyacaklar.

Bu eğilim, bu sistemleri oluşturmak ve sürdürmek için gerekli becerilere sahip SAP geliştiricileri için bir talep yaratıyor. SAP geliştiricisi olarak bu trendden yararlanabilir ve işletmelerin en son teknolojiye ayak uydurmasına yardımcı olabilirsiniz.

Çevik Geliştirmeye Odaklanma

İşletmeler daha çevik hale geldikçe, hızlı bir şekilde ürün geliştirmeye daha fazla odaklanıyorlar. Bu durum SAP geliştiricilerinin rekabetçi kalabilmeleri için çevik geliştirme yöntemlerine aşina olmaları gerektiği anlamına gelir.

SAP geliştiricileri, çevik bir ortamda nasıl çalışacaklarını öğrenerek müşterilerinin ihtiyaçlarını hızlı ve verimli bir şekilde karşılayabilmelerini sağlayabilirler. Ek olarak, müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılayan daha iyi ürünler yaratmak için çevik geliştirme yöntemlerini de kullanabilirler.

Bulut Bilişim Daha Yaygın Oluyor

İşletmeler verilerini ve uygulamalarını buluta taşımanın faydalarını fark ettikçe bulut bilişim daha yaygın hale geliyor. Giderek daha fazla işletme bulut bilişimin sunduğu maliyet tasarruflarını ve esnekliği takdir ettikçe bu eğilimin devam etmesi muhtemeldir.

Bulut bilişim daha popüler hale geldikçe, SAP geliştiricilerinin bulutta çalışan uygulamaları nasıl geliştireceklerini öğrenmeleri gerekecek. Bu durum geleneksel yazılım geliştirme için gerekenlerden farklı bir dizi beceri gerektirir ve bu yeni ortama uyum sağlayabilen SAP geliştiricileri yüksek talep görecektir.

SAP Geliştiricisi Nasıl Olunur?

SAP geliştiricileri, kariyer yolları söz konusu olduğunda birçok seçeneğe sahiptir. Finans veya insan kaynakları gibi belirli bir alanda uzmanlaşabilirler veya herhangi bir proje üzerinde çalışabilecek genel uzmanlar olabilirler. Ayrıca yönetim rollerine geçebilir veya danışman olabilirler.

Hangi yönü seçerlerse seçsinler, SAP geliştiricileri en son teknolojiler ve trendler konusunda güncel kalmalıdır. Bu onların işlerinde daha etkili olmalarına yardımcı olacak ve iş piyasasında rekabetçi kalmalarını sağlayacaktır.

Dipnot: SAP Geliştirici İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

SAP geliştiricileri, bir SAP danışmanı olarak kariyerlerini ilerletebilirler. SAP danışmanları yüksek talep görmektedir ve yüksek maaş alabilirler. SAP danışmanı olmak için SAP geliştiricilerinin SAP sistemi ve nasıl çalıştığı hakkında derinlemesine bilgi sahibi olmaları gerekir. Ayrıca müşterilerle etkili bir şekilde iletişim kurabilmeleri ve iş ihtiyaçlarını anlayabilmeleri gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu